پیکولو لاته چیست؟ مقایسه میزان شیر موجود در قهوه های مختلف!

اگر به فهرست قهوه های معروفی که با شیر تهیه می شوند (کاپوچینو، کافه لاته، ماکیاتو و…) نگاه کنیم، یکی از بهترین گزینه هایی که در آن پیدا خواهیم کرد پیکولو لاته می باشد.

حال به این موضوع می پردازیم که این نوشیدنی شگفت انگیز چیست و چرا سرو کردن آن یک انتخاب عالی به شمار می آید؟

پیکولو لاته چیست؟

پیکولو لاته چیست

کلمه “پیکولو” دارای ریشه ایتالیایی می باشد و به معنی کوچک می باشد اما این بدان معنا نیست که پیکولو یک لاته کوچک است، بلکه مفهوم آن،یک نوشیدنی معمولی با ویژگی های خاص بسیار زیاد است.
اگر چه در حدود سال 2010 میلادی پیکولو لاته به یک نوشیدنی محبوب در استرالیا تبدیل شد، اما در سایر نقاط جهان کمتر شناخته شده بود!
در یک اندازه متوسط از این نوشیدنی که حدود 120 میلی لیتر می باشد، این نوشیدنی حاوی ریسترتو (15الی 20 میلی لیتر قهوه )و حدود 100 میلی لیتر شیر جوشیده شده است که معمولا در یک لیوان شیشه ای ظریف و زیبا سرو می شود!
از طرف دیگر، ریسترتو موجود در این نوشیدنی به آن طعم خامه ای می بخشد و مخلوط کردن آن با شیر جوشیده شده، باعث ایجاد یک نوشیدنی فوق العاده خوشمزه می شود.

تفاوت بین پیکولو لاته با ماکیاتو و کورتادو

تفاوت با ماکیاتو

تفاوت های اصلی پیکولو لاته و سایر نوشیدنی ها مانند کورتادو یا ماکیاتو در چیست؟

هر سه نوشیدنی دستور خاص و منحصر به فرد خود را دارند. اگر در مورد پیکولو و کورتادو بحث کنیم، به غیر از داشتن شیر، این دو نوشیدنی هیچ وجه اشتراکی ندارند!
نسبت قهوه به شیر موجود در پیکولو لاته 1 به 5 است، در حالی که در کورتادو 1 به 1 است، هر دوی آنها در لیوان سرو می شوند، اما مقدار شیر مشخص است.
همچنین، پیکولو لاته با ریسترتو (15-20 میلی لیتر قهوه) تهیه می شود، در حالی که کورتادو با اسپرسو معمولی (25 میلی لیتر قهوه) تهیه می شود.
در مورد ماکیاتو نیز می توان گفت که یک قهوه بسیار کوچک با کمی شیر است و کمترین نسبت قهوه به شیر را دارد (1 به 0.5) و این نشان می دهد که یک اسپرسو (25 میلی لیتر) فقط با 10 میلی لیتر شیر مخلوط می شود.
در نتیجه می توان گفت اگر می خواهید در قهوه شما مزه شیر غالب باشد از پیکولو لاته استفاده کنید و بالعکس اگر میخواید طعم قهوه غالب باشد ماکیاتو رو استفاده کنید!

رتبه بندی انواع قهوه بر اساس میزان شیر ، از کمترین به بیشترین!

میزان شیر در انوان لاته
  • ماکیاتو: حاوی 10 میلی لیتر شیر جوشیده شده
  • کورتادو: حاوی 25 تا 30 میلی لیتر شیر جوشیده شده با یک لایه کوچک از فوم شیر
  •  پیکولو: حاوی 100 میلی لیتر شیر با یک لایه کوچک از فوم شیر
  • کاپوچینو: حاوی 125 تا 130 میلی لیتر شیر با یک لایه ضخیم فوم شیر
  • فلت وایت: حاوی 125 میلی لیتر شیر بخارپز با یک لایه فوم شیر
  • کافه لاته: حاوی 210 میلی لیتر شیر بخارپز با یک لایه خوب فوم شیر
در صورت حفظ نسبت مناسب شیر به قهوه ، همه آنها را می توان با اسپرسو (حتی پیکولو) تهیه کرد.

طرز تهیه پیکولو لاته در خانه!

تهیه لاته در منزل

اگر قبلاً پیکولو را امتحان نکرده اید، ما طرز تهیه آن را در خانه به شما آموزش می دهیم. برای این کار بهتر است از دستگاه اسپرسو و دانه های قهوه با درجه رست بالا (دارک) استفاده شود.
ابتدا مطمئن شوید که قهوه شما برای اسپرسو آماده شده است (دانه های قهوه کاملا پودر شده باشند) و سپس برای تهیه یک شات ریسترتو باید 7 الی 9 گرم قهوه آسیاب شده استفاده کنید، و حدودا 15 میلی لیتر قهوه از آن بدست می آید.
ریستریتو را بايد مستقيماً در شيشه اي كه پيكولو لاته را در آن می خواهید داشته باشید بریزید، به همین خاطر فنجان و ظرف شما بايد حدودا دارای حجم 100 الی 110 ميلي ليتر باشد. (اين حجم نوشيدني نهايي است، نه ریسترتو).
مقداری شیر جوشیده تهیه کنید، که این مقدار شیر چقدر باشد به شما بستگی دارد تا زمانی که بتوانید حدود 85 میلی لیتر شیر جوشیده به دست آورید.
حتماً یک لایه کوچک از فوم شیر را بر روی آن قرار دهید و سپس شیر را به آرامی داخل لیوان بریزید و بلافاصله خواهید دید که شیر چگونه با آن تنظیم می شود، و پیکولو شما آماده نوشیدن می شود.
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture