بزرگترین تولیدکنندگان چای جهان در سال 2021

بزرگترین تولیدکنندگان چای در جهان یکی از موضوعاتی می باشد که دوست داران این نوشیدنی فوق العاده همیشه علاقمند به کسب اطلاع در مورد آن می باشند. از آنجایی که چای در بین 3 نوشیدنی برتر جهان به حساب می آید (بعد از آب و قهوه) بالطبع کشورهایی که توانایی تولید بالایی در آن داشته باشند می توانند از لحاظ درآمدی سود بسیار بالایی از آن داشته باشند.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم به بررسی و معرفی 10 کشور که از لحاظ رنکینگ و رتبه بندی در جایگاه های نخست بزرگترین تولیدکنندگان جهان قرار گرفته اند را برای شما معرفی کنیم.

 10 کشور اول بزرگترین تولیدکنندگان چای

10 کشور اصلی چایی

از زمان کشف چای در کشور چین (سال 2737 قبل از میلاد)، این نوشیدنی فوق العاده تبدیل به یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان شده است.

امروزه چای در سراسر جهان ، در درجه اول در آسیا و آفریقا کشت می شود اما با این وجود بیش از 60 کشور به صورت تجاری چای را تولید می کنند که ما در اینجا لیستی از 10 کشور برتر و اول ، بزرگترین تولید کننده چای در جهان در سال 2021 برای شما معرفی کرده ایم.

طبق ادعاهای انجام شده و اسناد به دست آمده به نظر می رسد که چای اولین بار توسط امپراطور چین شن نونگ کشف شد، هنگامی که او و سربازانش مشغول استراحت کردن در زیر یک درخت بودند، چندین برگ چای که توسط باد درون آب جوش آنها افتاده باعث شد که این نوشیدنی فوق اعاده کشف شود.

اینکه این قصه واقعیت باشد یا نه، خیلی مهم نیست. موضوع اصلی رشد سریع چای به عنوان یک نوشیدنی، یک داروی درمانی و بخشی نمادین از آیین های مذهبی بود که باعث شد به یک ماده اصلی در فرهنگ آسیایی تبدیل شود.

حال در ادامه قصد داریم سفری بین المللی برای کشف چای برنیم تا بفهمیم بزرگترین تولیدکنندگان چای در جهان کدامند؟

10. آرژانتین – 70،000 تن

در حالی که آمریکای جنوبی بیشتر به تولید قهوه مشهور است، اما در این بین کشور آرژانتینی وجود دارد که با تولید تقریباً 70،000 تن چای توانسته در رتبه دهم بزرگترین تولیدکننگان جهان قرار بگیرد.

تولید اصلی آرژانتین در درجه اول انواع چای سیاه با منشا هندی می باشد. وقتی دولت آرژانتین شروع به ترغیب کشاورزان به آزمایش انواع محصولات کشاورزی برای تولید کرد، چای یکی از پراستقبال ترین گزینه ها شد.

در کشور آرژانتین استان های Misiones ، Corrientes ، Formosa ، Chaco و Tucuman اصلی ترین تولیدکنندگان چای های سبز و سیاه این کشور به حساب میآیند.

از نظر مصرف داخلی نیز مردم این کشور چای یربا ماته (Yerba Mate)، که از نظر مشخصات چشایی خاکی و تلخ می باشد را به انواع دیگر چای ترجیح می دهند.

9. ایران – 84000 تن

وجود نام ایران در لیست بزرگترین تولیدکنندگان چای بسیار برای ما ایرانی ها لذت بخش و دوست داشتنی می باشد. همه ما نیز می دانیم وقتی نام چای را در ایران آورده می شود به طور ناخودآگاه نگاه ما به سمت منطقه شمالی ایران و استان گیلان می رود که بیشترین نقش در این تولید 84000 تن دارد.

اولین بار چای به عنوان یک نوشیدنی دلچسب در قرن پانزدهم وارد ایران شد، ایران به خاطر وجود جاده معروف ابریشم در خود جز اولین کشورهایی در جهان به حساب می آید که چای و نوشیدن آن در آن رواج پیدا کرد.

اما با این حال تا سال 1899 طول کشید تا شاهزاده محمد میرزا بوته های چای را از کشور هند به شهر لاهیجان وارد کند  و کشت چای به طور رسمی در ایران شروع شود. اولین کارخانه مدرن چای در ایران سال 1934 تأسیس شد.

8. ژاپن – 89،000 تن

چایی ژاپنی

در ادامه بزگترین تولیدکنندگان چای با رفتن به سمت اقیانوس آرام به ژاپن می رسیم که حدود 89000 تن چای سبز (اصلی ترین تولید این کشور) در مناطق شیزووکا ، کاگوشیما و اوجی تولید می کند.

جالب است بدانید چای از اهمیت فرهنگی زیادی در ژاپن برخوردار است و با اختلاف محبوب ترین نوشیدنی آنها به شمار می رود، تا جایی که حتی برای چای مراسم و جشن برگزار می کنند.

چای در کشور ژاپن از اوایل قرن 6 توسط راهبان بودایی وارد شد و از آنجایی که کشور ژاپن مراسم مذهبی متنوعی را برگزار می کردو چای نیز سازگاری ویژه ای با این مراسم ها داشت به سرعت در این کشور محبوب و گسترش پیدا کرد.

در این کشور که جز بزرگترین تولیدکنندگان چای جهان می باشد، چای ماچا Green Matcha و سنچا Green Sencha جز اصلی ترین محصولات تولید شده می باشد که بیشترین حجم صادرات چای این کشور را به خود اختصاص می دهد و البته حجم بسیار زیادی از آن را نیز در داخل کشور خود استفاده می کنند.

7. ویتنام – 117000 تن

در بین بزرگترین تولیدکنندگان چای جهان به سراغ یکی دیگر از کشورهای آسیایی می رویم به نام ویتنام ، کشوری که چای به واسطه حضور فرانسوی ها در دوره استعمار آنها وارد کشورشان شد، اما طولی نکشید که به واسطه همین استعمار تبدیل به یکی از کشورهای بزرگ این عرصه شدند.

ویتنام سالانه 117000 تن چای در جهان تولید می کند و استان ین بای در ویتنام شمالی به واسطه تولید انواع مختلفی از برگ های چای از جمله سبز ، سیاه و سفید و همچنین برخی از چای های خاص با طعم گل از جمله چای نیلوفر به اصلی ترین منطقه کشور ویتنام برای تولید چای تبدیل شده است.

6. اندونزی – 157000 تن

بزرگترین تولیدکنندگان چای

در ادامه بررسی ها خود خیلی از کشور ویتنام که در قسمت قبل بیان کردیم فاصله نمی گیریم و به کشور اندونزی می رسیم که سالانه 157000 تن چای تولید می کند.

در سال 1700 میلادی بود که کشور اندونزی نیز دقیقاً شبیه به کشور ویتنام توسط کشورهای اروپایی مورد استعمار قرار گرفت ولی این بار این کشور هلند بود که منشا این استعمار بود.

اما یکی از شرکت های هلندی که انواع مختلفی از چای تولید می کرد از چای های سبز گرفته تا چای سیاه و سفید،  تصمیم گرفت که یک نمایندی از خود را در این کشور تاسیس کند که همین کار و مناسب بودن شرایط آب و هوایی اندونزی باعث شد که در این کشور پرورش چای با رشد ویژه ای همراه شود.

چای های اندونزیایی به دلیل مقادیر بالای کاتچین، یک فنل طبیعی و آنتی اکسیدان، که نقش مهمی در کمک به حفظ سلامت روده و قلب دارند، در سراسر جهان بسیار مشهور هستند.

5. ترکیه – 175000 تن

این بار به سراغ یک کشور از خاورمیانه به نام ترکیه می رویم که از نظر تاریخی کاملاً در مسیرهای تجارت های قدیمی بین شرق و غرب جهان قرار داشت. در شماره 5 لیست بزرگترین تولیدکنندگان جهان ترکیه می باشد که 175000 تن چای پرورش می دهد.

در ترکیه اصلی ترین مناطقی که چای را پرورش می دهند در نزدیکی سواحل دریای سیاه قرار دارند. لازم است بدانید علی رغم برداشت های نسبتاً متوسط در این کشور، مردم ترکیه بیشتر از هر ملت دیگری روی کره زمین به ازای هر نفر چای می نوشند و تقریباً می توان چای را جزیی جدایی ناپذیر از مردم آنها دانست.

4. سری لانکا – 300000 تن

کشورهای معروف چای

در ادامه معرفی بزرگترین تولیدکنندگان چای جهان دوباره به آسیا و کشور سریلانکا میرسیم، چیزی در حدود 300،000 تن از تولید سالیانه جهانی، که تقریباً حدود 17٪ کل تولید چای جهان می باشد که در کوههای مرکزی این کشور رشد می کند. که معروفترین این چای ها دیمبولا ، کنیلورث، اووا می باشد که درمنطقه ای به نام سیلان کشت می شوند.

انگلیسی ها در تلاش برای رقابت با تولید چای چین محصول را در سال 1867 در کشور سریلانکا پرورش دادندکه باعث شد از آن زمان این کشور برخی از بهترین چای های تک ریشه در جهان را تولید کند.

3. رتبه سوم بزرگترین تولیدکنندگان چای کنیا با 305،000 تن

چای آفریقا و کنیا

کم کم به سراغ اصلی ترین گزینه های خود در تولید چای جهان می رویم، بیشتر گزینه های معرفی شده تا اینجای کار آسیایی بوده ولی نوبتی هم باشه نوبیت به قاره آفریقا و کشور کنیا از این قاره می باشد.

بهترین کشور تولیدکننده چای در آفریقا کنیا می باشد که هر ساله چیزی کمتر از 305،000 تن چای برداشت می کند. کنیا ادعا می کند که برترین کشور تولید کننده چای سیاه در جهان است، چای هایی که در منطقه کریچو ، تپه های نیامبنه و ناندی رشد می کنند.

2. رتبه دوم بزرگترین تولیدکنندگان چای هند با 900،000 تن

سالانه 900000 تن چای در هند تولید می شود و این به معنی قرار گرفتن این کشور در رتبه دومین تولیدکننده بزرگ چای در جهان است که محصول آن به صورت عمده در سراسر دارجیلینگ ، نیلجیری و آسام رشد می کند.

چای هندوستان برای اولین بار توسط کشور انگلیس در سال 1824 برای رقابت با انحصار تولید چای با کشور چین به جهانیان معرفی شد.

سرمایه گذاری کشور انگلستان جواب داد و بیش از 100 سال هند بیشترین چای را در جهان تولید می کرد. با این وجود شماره 1 لیست ما در آغاز قرن بیست و یکم جایگاه نخست خود را در رده بندی جهانی بدست آورد.

1. چین با 2،400،000 تن چای بزرگترین تولیدکننده چای جهان

بزرگترین تولیدکننده چای جهان

جای تعجب نیست که چین در بالای جدول ما به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده چای در جهان قرار بگیرد و به طور قطع می توان گفت مستحق این جایگاه می باشد.

چین حدود 40٪ چای جهان را با وزن 2.4 میلیون تن تولید می کند. در استان های یوننان ، گوانگدونگ و ژجیانگ شما می توانید قدرت بزرگترین تولیدکننده چای را به وضوع مشاهده کنید.  رشد می کند. چین برخی از بهترین برندهای چای جهان را با نام های Lapsang Souchong ، Keemun و Green Gun Barut تولید می کند.

منبع: www.farrerscoffee.co.uk

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture