تکامل کافی شاپ ها و اینکه چه عواملی باعث ارتقا آنها شده است؟

امروز با شندین نام کافی شاپ شما چیزی که در ذهنتان نقش می بندد، مکانی دنج و آرام در ذهن شما تداعی می شود، اما بهتر است بدانیم که در طول تاریخ و زمان اتفاقات مختلفی افتاده است که باعث تکامل کافی شاپ ها شده است.

ما در اینجا سعی داریم مکانی که در آن قهوه لذیذ و نوشیدنی های مختلف سرو می شود، و شما برای ایجاد آرامش در خود، استراحت کردن و لذت بردن از قهوه به آنجا می روید بهتر است بدانیم که چگونه آنها شروع به کار کردند و تکامل پیدا کردند؟

اولین کافی شاپ در ترکیه 

ترکیه و قهوه

قبل از دانستن سیر تکامل کافی شاپ ها باید به تاریخ آن نگاه کنیم، اولین ثبت مربوط به سرو قهوه در یک مکان عمومی به سال 1475 برمی گردد، کیوا هان نام اولین کافی شاپ بود که در شهر قسطنطنیه (استانبول فعلی) ترکیه واقع شده بود.

قهوه ترکی غلیظ، پر رنگ و بدون فیلتر سرو می شود که معمولاً با ایبریک دم می شود، در کشور ترکیه آنقدر به قهوه اهمیت می دادند که یک زمان حتی طلاق دادن همسر در صورت عدم تهیه قهوه یک چیز قانونی بود.

اروپایی ها قهوه را تغییر شکل دادند!

اروپا و قهوه

می توان گفت که نقطه عطف قهوه و کافی شاپ ها ورود آنها به اروپا بوده است که با وارد کردن ترکیباتی مانند خامه و شکر به آن توانستند ترکیبات مختلفی از قهوه تهیه کنند، و در سال 1529 بود که اولین کافی شاپ در اروپا تاسیس شد.

در همین سال ها بود که جنگی که بین ارتش ترکیه و شهر وینا اتفاق افتاد، آنها که از ارزش بالا قهوه خبردار بودند تمام کیسه های قهوه در این شهر را به عنوان غنیمت جنگی از آن خود کردند.

فرانتس گئورگ كولشیتسكی کسی بود که فرماندهی این کار را بر عهده داشت و توانست با ابداع روش فیلتر کردن قهوه و همچنین اضافه کردن ترکیب شیر و شکر به قهوه با محبوبیت و شهرت بالایی همراه شود.

تکامل کافی شاپ در انگلستان

تکامل کافی شاپ

مراکز تولید قهوه همچنان در حال گسترش بود که اولین مورد در سال 1652 در انگلیس افتتاح شد، گرچه محبوبیت آن در اروپا در حال افزایش بود اما باز هم این ایده دوباره از ترکیه به انگلستان رسید.

اما موضوعی که در انگلستان در سیر تکامل کافی شاپ ها تاثیر گذار بود پیدا کردن روشی برای تهیه و سرو قهوه بود که امروشزه با نام قهوه فوری آن ها را میشناسیم.

بعد از انگستان کشور ایتالیا در سال 1654 و سپس پاریس در سال 1672 و آلمان برای اولین بار در سال 1673 کافی شاپ زدند.

اما در آمریکا قضیه کمی متفاوت بود، آنها شاید نسبت به کشورهای اروپایی از لحاظ وارد شدن کافی شاپ به کشور خود عقب ماندند اما باید گفت که آنها خیلی سریع سیر تکامل و گسترش را طی کردند.

و دلیل اصلی آن هم این بود که بورس اوراق بهادار و همچنین مکانهایی زیادی دیگر تجاری در این کشور وجود داشت که محل های بسیار مناسبی برای احداث کافی شاپ هستند.

خرید قهوه نسکافه

اسپرسو از راه می رسد!

اسپرسو

می توان گفت که اسپرسو و وجود آن یک نعمت برای دوست داران قهوه می باشد، در گذشته ابتدا قهوه خانه ها قهوه معمولی سرو می کردند، سپس اسپرسو از راه رسید.

در سال 1946 گاگیا دستگاه اسپرسو پیستونی تجاری را اختراع کرد که استفاده از آن بسیار راحت تر و ایمن تر از مدل های قبلی بود،کافی شاپ گاگیا در ایتالیا اولین مکانی بود که از این دستگاه ها استفاده کرد و اسپرسو را به همراه قهوه معمولی ارائه داد.

و به طور قطع موضوعی که تقریبا همه کارشناسان قهوه با آن موافقند این است که  عصر مدرن کافی شاپ ها با آمدن اسپرسو آغاز و متولد شده است!!

و امروزه شاهد آن هستیم که کافی شاپ ها در چه میزان گسترش و تکامل پیدا کرده اند و علاوه بر قهوه انواع منوهای غذایی دیگر نیز ارائه می کنند، و می توان شرکت استارباکس را نمونه بارز او گسترده از عصر جرید قهوه و تولید قهوه دانست.

منبع: www.thespruceeats.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture