تفاوت اسپرسو کن پانا با قهوه ماکیاتو و آفوگاتو

موضوعی که برای تبدیل شدن به یک باریستا حرفه ای و تولید قهوه های ویژه لازم است بدانیم بررسی نوشیدن های مختلف می باشد که ما در این مقاله از مجله کافی مافی می خواهیم در مورد تفاوت اسپرسو کن پانا با ماکیاتو و آفوگاتو صحبت کنیم.

اینکه چرا ما در بین این همه نوشیدنی این سه قهوه را انتخاب کردیم دلیلی خاصی دارد، خیلی از افراد تفاوت این قهوه را نمی دانند و به خاطر شبیه بودن آنها را با هم یکی می دانند اما علاوه بر این شباهت ها، تفاوت اسپرسو کن پانا با ماکیاتو و آفوگاتو بسیار عمیق است و به راحتی قابل تشخیص است.

اسپرسو کن پانا چیست؟

اسپرسو کن پانا

در مورد اسپرسو کن پانا باید گفت خیلی چیز ها به نظر می رسد جز آن چیزی که واقعا هست!!! 🙂 شاید اگر واقعا بدانید اسپرسو کن پانا چگونه باید باشد تعجب کنید!!!

در حقیقت ‘‘ con panna ”در ایتالیایی به معنای ساده” با خامه “است و  هیچ چیز پیچیده ای در آن نیست، اما در سایر نقاط جهان این کلمه معنی های متفاوتی دارد که این کمی موضوع را سخت و غیر قابل فهم می کند.

اصل اسپرسو کن پانا تشکیل میشه از اسپرسو و خامه زده شده ای که بر روی آن قرار می گیرد دقیقا به همین راحتی!!

خرید قهوه اسپرسو 

اسپرسو ماکیاتو چیست؟

اسپرسو ماکیاتو

در مورد قهوه هایی که منشا ایتالیایی دارند عدم ترجمه صحیح باعث شده که خیلی از افراد نوشیدنی ها آنها را اشتباه تهیه کنند و بفهمند، دقیقا همان موضوعی که در مورد تفاوت اسپرسو کن پانا بیان کردیم.

اسپرسو ماکیاتو منشا اسپانیایی دارد ولی واژه آن از کلمه ایتالیایی “Macchiato” گرفته شده است و به معنی “لکه دار” می باشد. اما این لکه چیست و کجا قرار می گیرد.

در ماکیاتو شما تنها کافی است بر روی اسپرسو و کرما آن لکه ای سفید و مقداری شیر فوم بریزید و نوشیدنی خود را آماده کنید، اما بعضی از افراد و باریستاهای غیر حرفه ای فکر می کنند که ماکیاتو دو نوع است!! اما این موضوع کاملا اشتباه است.

لاته مایکاتو با اسپرسو ماکیوتو متفاوت است، تفاوت از آنجایی می باشد که شما در لاته ماکیاتو پایه اصلی شما شیر می باشد و لکه ای از اسپرسو بر روی آن قرار می گیرید دقیا برعکس اسپرسو ماکیاتو!!

پس فراموش نکنید که ماکیاتو اصلی اسپرسویی می باشد که شیر بر روی آن قرار می گیرد، شما لازم است به عنوان یک باریستا حرفه ای و یا کسی که نوشیدن قهوه را به طور تخصصی کار می کند این موضوع را بداند.

اسپرسو آفوگاتو چیست؟

اسپرسو آفوگاتو

 

برای آفوگاتو Affogato نیز اولین کاری که انجام می دهیم به سراغ ریشه این اسپرسو در ایتالیا می رویم،  “غرق شده” معنی این کلمه می باشد، که کمی نامتعارف است!!

اما استفاده از واژه آفوگاتو برای این نوشیدنی خیلی هم بی ربط و بدون دلیل نمی باشد، قسمت غرق شده درون اسپرسو شما بستنی وانیل می باشد.

در بین این 3 نوشیدنی که تا الان نام بردیم آفوگاتو بیشتر به عنوان یک دسر می باشد که در تابستان ها گزینه بسیار جذابی برای نوشیدن می باشد، ترکیب شیرینی بستنی با تلخی اسپرسو طعم خاصی برای شما به همراه می آورد!

خرید دانه قهوه

تفاوت اسپرسو کن پانا و قهوه مایکاتو و آفوگاتو در چیست؟

تفاوت اسپرسو کن پانا و قهوه

چیزی که تا الان به آن پی بردیم این است که پایه اصلی هر 3 نوشیدنی از یک شات اسپرسو و یک قسمت لبنی می باشد (خامه، شیر، بستنی) که این قسمت لبنی تاثیرات مختلفی روی اسپرسو و قهوه شما می گذارد.

اگر شما به دنبال یک نوشیدنی ملایم و شیرین برای صبح های می باشید اسپرسو کن پانا گزینه بسیار مناسبی می باشد، دلیل این موضوع هم استفاده از خامه درون آن می باشد که می تواند کمی تاثیر کافئین را با تاخیر مواجه کند و یک آدرنالین یک دفعه ای به بدن شما وارد نشود و به مرور این اتفاق و سر حالی برای شما ایجاد شود.

اما اگر دنبال یک شوک یک بار به بدنه خود برای رفع خستگی و مخصوصا زمان هایی که خوابتان گرفته است می باشید بهترین گزینه ماکیاتو می باشد، زیرا کمترین میزن لبنیات را در خود دارد مقداری شیری که در آن وجود دارد به اندازه ای است که فقط طعم را تحت تاثیر گذاشته و از تلخ بودن اسپرسو شما می کاهد.

در مورد نحوه استفاده و بهترین حالت مصرف آفوگاتو به عنوان یک دسر که می توانید با تغییر طعم بستنی موجود در آن از نوشیدنی آن و مناسب با سلیقه افراد لذت ببرید.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

خرید اسپرسوساز

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture