لاته، ماکیاتو و لاته ماکیاتو و بررسی تفاوت های اصلی این سه قهوه عالی!(بخش 1)

آیا در تصمیم گیری بین لاته، لاته ماکیاتو و ماکیاتوی معمولی مشکل دارید؟ راستش را بخواهید، نام ها واقعاً چیز زیادی را به شما نمی گویند و لازم است نوع آنها را درک کنید.

ما در اینجا سعی داریم تفاوت ها را بر اساس پایه اسپرسو بررسی کنیم و طبق تجربه شخصی نوشیدن لاته خالص را ترجیح می دهم، که دلیل آن هم این موضوع می باشد که به راحتی قابل طعم دار کردن می باشند و دارای یک بافت ثابت و یک دست می باشند.

در ابتدا برای بررسی تفاوت های این نوشیدنی ها لازم است ساختار این سه نوع قهوه را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

لاته، ماکیاتو و لاته ماکیاتو چه شکلی هستند؟

لاته

 

دانستن اینکه شکل ظاهری هر یک از این نوشیدنی ها چگونه است، کار ما را در بررسی آنها خیلی راحت تر می کند، بسته به کافی شاپی یا جایی که آنها را تهیه می کنید، ممکن است براحتی بتوانید از طریق لیوان ها شیشه ای به لایه های مختلف نگاه کنید.

لاته نوعی نوشیدنی سنگین به حساب می آید که در انتهای آن یک اسپرسو قرار دارد، از لاته کار خود را شروع می کنیم زیرا به همراه کاپوچینو یکی از رایج ترین نوشیدنی های پایه اسپرسو  است.

لاته حاوی مقدار زیادی شیر است، حتی نام خود را نیز به زبان ایتالیایی که به معنای “شیر” می باشد گرفته است، شیر زیاد است اما بیشتر از نظر حجم و نه از نظر وزن، شر جوشیده، میکروفوم و کف شیر معمولی در یک لاته وجود دارد.

لاته معمولاً یک نوشیدنی بزرگ است، بسته به اینکه از کجا تهیه کنید، حجم آن بین 8 تا 16 اونس (236 تا 470 میلی لیتر) می باشد.

ابتدا شات اسپرسو  را اضافه می کنید (معمولاً یک شات دوتایی)، سپس حدود 6 برابر شیر جوشیده و کف،را به یک روش که خاص شماست ترکیب می کنید که این کار نشان دهنده هنر لاته شما خواهد بود.

لاته ماکیاتو نیز سنگین است، اما اسپرسو آن آخر کار اضافه می شود.

لاته ماکیاتو

 

در مورد لاته ماکیاتو نیز شیر زیادی استفاده می شود، در واقع همان مقدار یک لاته معمولی است، اما یک تفاوتاتی وجود دارد.

به جای اینکه ابتدا اسپرسو اضافه کنید، آخر کار اضافه می شود، این بدان معنی است که پس از تهیه شیر جوشیده و کف شیر توسط باریستا اسپرسو به آرامی بر روی فنجان یا لیوان ریخته می شود.

سپس در بالا و روی اسپرسو، کرما را میریزند که منجر به ایجاد تجربه بسیار متفاوتی در عطر و طعم می شود و اگر لیوان شما شفاف باشد، شاهد تغییر زیبایی از فوم شیر به اسپرسوی شیری خواهید بود.

لاته ماکیاتو می تواند از لحاظ اندازه از لحاظ حجمی به اندازه لاته معمولی بزرگ باشد.

خرید دانه قهوه عربیکا

ماکیاتو (یا اسپرسو ماکیاتو) نوعی اسپرسو است که روی آن یک لایه فوم شیر وجود دارد.

ماکیاتو

هنگام سفارش ماکیاتو باید کاملاً واضح باشید که اسپرسو ماکیاتو یا لاته ماکیاتو می خواهید، ماکیاتوی اصلی و سنتی نوعی اسپرسو خالص است، بدون شکر یا هر چیزی که به آن اضافه شود، یک یا دو قاشق چای خوری کف شیر به آن اضافه می شود.

این منجر به ایجاد نوشیدنی بسیار غلیظ اما کم حجم می شود و مقدار کمی شیر کف دار فقط برای برداشتن طعم اولیه اسپرسو است.

برخی از باریستاها ممکن است احساس می کنند لازم است مقدار کمی شیر جوشیده شده به آن اضافه کنند، این روش اصلی برای انجام آن نیست، اما بسیاری از مردم آن را مانند آن ترجیح می دهند زیرا نوشیدن آن کمی آسان تر است.

اگر در مورد انتخاب این نام نیز سوال دارید باید بگوییم که این نام ایتالیایی به معنای “خالدار” است، که دلیل آن هم یک لایه نازک فوم که تقریبا شبیه خالی بر اسپرسو می باشد.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture