عوارض چای سبز و بررسی بزرگترین مضرات نوشیدن آن

عوارض چای سبز و مضرات مصرف آن؟!! موضوعی که شاید با مشاهده آن برای اولین بار کمی باور کردن آن سخت باشد، اما باید بگوییم متاسفانه حتی چای سبزی که منشاء بسیاری از خواص و فواید می باشد نیز مصرف آن دارای خطرات و عوارض می باشد که لازم است آنها را بشناسیم و در مقابل خطرات احتمالی آن آگاه باشیم، فراموش نکنید که این ضررها زمانی به اوج خود می رسد که میزان استفاده شما از حد معمول عبور کند.

عوارض چای سبز

عوارض چای سبز

از وابستگی های روانی تا مشکلات گوارشی و دچار شدن به آلرژی های مختلف گرفته تا مواردی همچون استفراغ، اسهال و سایر مواردی که در ادامه با هم به طور دقیق بیان خواهیم کرد از جمله عوارض چای سبز می باشد که توصیه می کنیم تا در صورت مشاهده آنها از میزان نوشیدن این چای کم کنید.

فراموش نکنید قصد ما این نیست در این مطلب به طور کلی نوشیدن چای سبز را بد اعلام کنیم و شما را از نوشیدن کامل آن منع کنیم، اما همه ما از خواص چای سبز بارها و بارها شنیده ایم و همین موضوع باعث شده است که این تصور در مورد چای سبز ایجاد شود که نوشیدن آن در هر صورت تنها شامل نتایج مثبت و بدون خطرات احتمالی می باشد.

1. ابتلا به کم خونی

همه ما با شنیدن نام چای شاید مهمترین مشکل و خطری که در ذهنمان نقش می بندد ایجاد کم خونی در افراد و مخصوصاً بانوان می باشد (زنان به طور نسبت به مردان میزان بیشتر آهن از دست می دهند)

کم خونی که نتیجه کاهش وجود آهن در بدن افراد می باشد از عوارض چای سبز به حساب می آید که مشکلات زیادی را برای شما به همراه می آورد، البته این موضوع در مورد بیشتر دمنوش ها و چای ها صادق می باشد.

برای کاهش مظرات مصرف این چای در این زمینه بهتر است از یک ساعت قبل غذا تا دو ساعت بعد از آن به طور جدی از نوشین انواع چای خودداری کنید.

2. عوارض روانی چای سبز و ایجاد اضطراب

چایی سبز

از عوارض چای سبز که شاید بیان آن کمی تناقض برا شما ایجاد کند همین موضوع می باشد که نوشیدن آن باعث ایجاد اضطراب و مشکلات روانی می باشد، در حالی که در مورد فواید و خواص این نوشیدنی دقیقاً برعکس این موضوع بیان می شود،  اما سوال اینجاست پس کدام یک درست و صحیح می باشد؟

این مورد از جمله مواردی می باشد که به میزان مصرف شما بسیار وابسته می باشد، این دمنوش گیاهی به خودی خود آرامش بخش می باشد ولی وجود کافئین در آن باعث می شود که در صورت مصرف بیش از حد (بیش از 3 لیوان در روز) برای شما مشکلات و خطراتی ایجاد شود که مهمترین آنها را می توان افزایش اضطراب، استرس‌هاي شديد و گاهاً همراه با خشونت دانست.

3. ایجاد اختلالات قلبی

مورد بعدی که لازم است در مورد عوارض چای سبز بیان کرد ایجاد اختلالات قلبی می باشد. البته لازم است به این موضوع تاکید کنیم که نوشیدن چای سبز به خودی خود باعث این بیماری و خطرات نمی شود و تنها در صورتی که شما جز افراد خاصی می باشید که دارای مشکلات قلبی می باشید باید در مورد استفاده از این چای دقت فراوانی انجام شود.

احتمالا باید حدس زده باشید که دلیل این موضوع نیز وجود کافئین در آن می باشد که در صورت عدم مدیریت باعث می شود که خطرات را برای شما به همراه داشته باشد.

4. ایجاد آلرژی از عوارض چای سبز

آلرزی

آلرژی یکی از رایج ترین اختلالات بدنی افراد می باشد که تقریباً کمتر کسی را می توان پیدا کرد که هیچگونه حساسیت و آلرژی نداشته باشد.

تحقیقات جدید نشان داده است که از عوارض چای سبز این موضوع می باشد که می تواند به عنوان یک مولد آلرژی عمل کند و همچنین حساسیت های قدیمی را تا حدی تشدید کند.

لازم است به این موضوع دقت کنیم که آلرژی های رایج چای سبز تنگي نفس و گلو دردهاي شديد می باشد که در صورت بروز آن بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

5. افزایش فشار خون و چشم

لازم است به این موضوع اشاره کنیم بسیاری از مشکلات و خطرات چای سبز به خاطر وجود کافئین در آن می باشد در حالی که  نسبت کافئین آن به گزینه های دیگری مانند چای سیاه و قهوه کمتر است، می خواهم به این نتیجه برسیم که مراقب مصرف میزان کافئین خود باشید.

تحقیقاتی وجود ندارد که نشان دهد مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار باعث ابتلا به بیماری فشار خون شود ولی آزمایشاتی وجود دارد که نشان می دهد کافئین باعث می شود افرادی که دارای فشار خون بالایی می باشند در معرض افزایش فشار خون بیشتر قرار بگیرند.

احتمالاً نام بیماری گلکوم یا آب سیاه چشم را شنیده باشید، این بیماری که باعث می شود فشار داخل چشم شما افزایش پیدا کند یکی دیگر از عوارض چای سبز می باشد که می تواند خطراتی را برای بینایی شما به همراه داشته باشد.

6. دل درد، یبوست و سایر مشکلات گوارشی

دل درد

گاهاً مشاهده می شود که افرادی که چای سبز را به میزان قابل توجهی مصرف می کنند دچار مشکلاتی در دستگاه گوارش خود می شوند، از دل درد گرفته تا اسهال و یبوست.

اگر عادت دارید که مصرف چای سبز را صبح ها و با معده خالی انجام دهید، اگر دچار اختلالاتی در معده خود شدید یکی از گزینه هایی که لازم است به آن شک کنید چای سبز می باشد. در این صورت بهتر است که ان چای را به صورت ترکیب با گزینه ای مانند شیر مصرف کنید.

به این موضوع نیز دقت کنید که اگر به اسهال مبتلا شدید از نوشیدن چای سبز خودداری کنید و از عوارض چای سبز برای آن در امان بمانید، همچنین نوشیدن آن می تواند در ابتلای افرادی که مستعد بیماری های زخم معده و اثنی عشر تاثیر داشته باشد.

7. ابتلا به پوکی استخوان

به طور کلی یکی دیگر از خطرات استفاده بیش از حد چای سبز و هر نوشیدنی دیگر تاثیرات منفی بر روی بافت های استخوانی می باشد که می تواند در طولانی مدت ابتلا به بیماری پوکی استخوان را افزایش دهد.

تحقیقات نشان می دهد مصرف بیش از 3 لیوان چای سبز در طول روز می تواند دریافت کلسیم بدن را با مشکل رو به رو کرده، که برای رفع این موضوع می توانید از مکمل های کلسیم نیز استفاده کنید.

8. قند خون و خطر برای افراد دیابتی

دیابت

یکی از بیماری های شایع مخصوصاً در بین ما ایرانی ها ابتلا به بیماری قند خون یا همان دیابت می باشد که دارای مشکلات بسیار زیادی هم برای فرد بیمار و هم خانواده وی می کند.

تحقیقات نشان داده که کافئین موجود در چای سبز ممکن است قند خون را تحت تأثیر قرار دهد. اگر مبتلا به دیابت هستید بیشتر از دو فنجان در روز چای ننوشید.

9. رقیق کننده های خون

بیماری های خونی یکی از مشکلاتی می باشد که لازم است برای درمان آنها دقت فراوانی شود، به طور کلی توصیه می شود که اگ با مشکلات و اختلالات خونی همراه هستید در مصرف چای سبز دقت کنید، مخصوصاً اگر:

افرادی که از رقیق کننده خون (داروهای ضد انعقاد پذیر) مانند کوادامین / وارفارین استفاده می کنند به دلیل داشتن ویتامین K ، باید چای سبز را با احتیاط مصرف کنند.  همچنین از مصرف چای سبز و آسپرین خودداری کنید.

 

10. عوارض چای سبز برای زنان باردار و شیرده

یکی از موضوعات بسیار مهم و گاهاً خطرناک عدم توجه زنان باردار و شیرده به توصیه های پزشکی می باشد که در برخی از موارد نتایج جبران ناپذیری برای مادران و فرزندان به همراه دارد.

یکی از مهمترین این موارد مصرف چای و سایر مواد کافئین دار می باشد، تحقیقات نشان داده است که استفاده بیش از 2 لیوان چای سبز برای زنان باردار و شیرده می تواند خطراتی به همراه داشته باشد که مهمترین آن افزایش سقط جنین می باشد.

در مواردی نیز مشاهده شده است که مصرف بیش از اندازه چای و سایر مواد کافئین دار برای زنان باردار با مرگ ناگهانی فرزند و یا ابتلای فرزند به آلرژی ها و حساسیت های مختلف همراه شده است.

در این مقاله از کافی مافی سعی کردیم مهمترین خطرات و عوارض چای سبز را به طور کامل برای شما بازگو کنیم تا اگر احیاناً با مصرف بیش از اندازه آن رو به رو هستید و در اصطلاح دچار اعتیاد به چای شده اید از همین امروز به فکر سلامتی خود باشید.

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture