دمنوش زیرفون | طرز تهیه در منزل + بررسی خواص و فواید

دمنوش زیرفون را به می توان یکی از برترین چای های گیاهی برای درمان بی خوابی دانست که در طب سنتی از آن استفاده می شود. گیاه زیرفون دارای سازگاری بالایی برای ترکیب با سایر گیاه های دارویی دارا می باشد؛ به لیمو ، گزنه، بادرنجبویه و چای سبز را می توان از مهمترین موارد می باشد.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم در ابتدا با یک معرفی کلی از دمنوش زیرفون به سراغ آموزش طرز تهیه آن در منزل رفته و در ادامه به سراغ بررسی خواص و فواید این چای گیاهی برویم.

دمنوش زیرفون چیست؟

دمنوش زیرفون

درخت زیرفون از جمله مواردی می باشد که دارای خاصیت دارویی و سلامتی فوق العاده می باشد. برای تهیه دمنوش زیرفون که با نام چای لیندن نیز شناخته می شود از بخش های مختلف این درخت از جمله، برگ ها، گل ها و پوست آن استفاده می شود.

این درخت که دارای ارتفاع بلندی می باشد و در بعضی از موارد تا بیش از 20 متر رشد می کند، در بخش های مختلف خود دارای خواص و نتایج دارویی بی نظیری می باشد که از جمله این موارد می توان به وجود گلوسیدهای مختلف، اسید فنیل های مختلف، اسیدهای کوماریک، کافئیک، پروتوکاتشیک، کلروژینک و… در گل های این درخت اشاره کرد.

همانطور که در ابتدا به این موضوع اشاره کردیم، دمنوش زیرفون به خاطر خاصیت آرام بخشی و مخصوصاً ایجاد یک خواب راحت برای کسانی که مشکل خواب دارند شناخته شده می باشد، اما لازم است بدانید که این تمام ماجرا نیست و موارد مختلفی می باشد که لازم است در مورد این جوشانده بدانید.

جالب است بدانید این درخت و دمنوش از آنجایی که تاثیرات ویژه ای بر روی افراد برجای می گذارد، داستان ها و قصه هایی در وصف آن نقل شده است که از جمله آنها می توان به مردم کشورهای ایتالیا و آلمان اشاره کرد که تلاش می کنند که این درخت را درون منزل خود بکارند، زیرا اعتقاد دارند که این درخت شیطان را از خانه دور می کند.

طرز تهیه دمنوش زیرفون و خواص آن

خواص چای زیرفون

در مورد روش تهیه این چای گیاهی لازم است به این نکته اشاره کنیم که دمنوش زیرفون نیز مانند سایر جوشانده ها روش بسیار ساده ای برای آماده شدن دارد، اما تفاوت ویژه ای که این دمنوش نسبت به سایر چای های گیاهی دارد متغییر بودن میزان استفاده از آن برای افراد مختلف می باشد.

به همین خاطر ما تلاش می کنیم که طرز تهیه این دمنوش را برای افراد مختلف دسته بندی کنیم تا بتوانید دستورالعمل خاص خود را انتخاب کنید و به نوعی همزمان هم خواص و هم روش تهیه این دمنوش را برای شما بیان کنیم:

1. افراد کم خواب و عصبی

اگر به دنبال مهمترین ویژگی دمنوش زیرفون یعنی آرام بخش بودن آن و کمک به خواب می باشید لازم است که این چای گیاهی را به طور مستمر و به مدت 2 الی 3 هفته استفاده کنید.

روش تهیه این دمنوش به این صورت می باشد که به اندازه دو قاشق چایخوری از گیاه خشک زیرفون که در عطاری به راحتی قابل دسترس می باشد را درون یک قوری آب جوش ریخته و روی آن را با پارچه بپوشانید تا جوشانده شما دم بکشد

برای خوشمزه کردن این دمنوش می توانید از مقداری عسل طبیعی و چند قطره آب لیموترش استفاده کنید و همچنین اضافه کردن به لیمو نیز می تواند طعم دلنشینی برای شما به همراه داشته باشد.

2. دمنوش زیرفون و روش دفع سموم از بدن

استرس و چای گیاهی

خاصیت و ویژگی بعدی که لازم است در مورد این چای گیاهی به آن اشاره شود این است ادرار آور بودن آن می باشد.

می دانیم که یکی از مهمترین روش های دفع سموم از بدن، ادرار می باشد و شما می توانید از این چای گیاهی برای اینکار استفاده کنید.

برای آنکه بتوانید بهترین نتیجه را از این چای برای دفع سموم بدست بیاورید لازم است که حداقل به مدت 2 هفته از این چای، به تعداد 2 الی 3 وعده در روز مصرف شود.

3. رفع استرس با چای زیرفون

موضوعی که در عصر جدید بسیار مشاهده می شود ابتلا افراد به اختلالات عصبی و دچار شدن به استرس می باشد که می تواند زندگی ما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از مهمترین مزایای دمنوش زیرفون کاهش میزان استرس در افراد می باشد که برای رهایی از آن می توان مصرف مداوم این دمنوش قبل از خواب به مدت یک ماه آن را به شدت کاهش داد.

برای تهیه این دمنوش کافیست به اندازه 2 لیوان آب را درون قوری ریخته و با قرار دادن آن بر روی شعله گاز اجازه دهید که آب شروع به جوشیدن کند.

پس از به جوش آمدن آب آن را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید که آب 5 دقیقه استراحت کند. در گام بعدی مقدار 5 گرم از گل زیرفون خشک را به همراه یک قاشق چای خوری چای سبز درون قوری ریخته و با انداختن یک پارچه بر روی آن انداخته و به مدت 5 الی 10 دقیقه منتظر بمانید تا دمنوش زیرفون و چای سبز شما آماده شود.

4. دمنوش زیرفون و مشکلات گوارشی

دمنوش زیرفون

تیلیروزید یکی از ترکیبات گیاهی موجود در دمنوش زیرفون می باشد که دارای خاصیت ضد باکتریایی می باشدو آزمایشات نشان می دهد وجود این ماده در این چای برای کودکان بالای 12 سال که مبتلا به اسهال می باشند می تواند نتایج فوق العاده ای به همراه داشته باشد.

برای آنکه شما بتوانید از این خواص و فواید چای زیرفون برای دستگاه گوارشی استفاده کنید کافیست به ازای هر لیوان آب جوش یک قاشق چای خوری از گیاه زیرفون خشک را اضافه کرده و به آن اجازه دم کشیدن دهید.

5. چای زیرفون و سلامت چشم ها

یکی از مشکلات بسیار رایج مخصوصاً در تابستان ها و روز هایی که هوا دارای گرد و غبار زیادی می باشد، ملتهب و قرمز شدن چشم ها می باشد.

جالب است بدانید که بررسی ها نشان می دهد که دمنوش زیرفون قادر این است این التهاب ها را به شکل چشم گیری کاهش داده و دردهای آن را التیام ببخشد.

برای اینکار لازم است بعد از دم کردن جوشانده ساقه گیاه زیرفون و صاف کردن آن، این چای را بر روی یک پارچه تمیز ریخته و اجازه دهید که پارچه خنک شود. سپس با قرار دادن پارچه بر روی پلک ها و چشم خود مشاهده خواهید کرد که دردها و التهاب چشم شما کاهش پیدا کرده است.

6. دمنوش زیرفون و سلامتی پوست و مو!!

از موارد ویژه دیگری که می توان برای دمنوش زیرفون به آن اشاره کرده تاثیر ویژه آن بر روی سلامت پوست و مو می باشد.

آزمایشات و بررسی ها نشان می دهد که تماس این چای گیاهی با مو و پوست می تواند باعث شود تا چین و چروک های پوست به شدت کاهش پیدا کرده و از طرفی ریشه های مو در پوست سر محک شود.

روش استفاده از این جوشانده برای اینکار به این شکل می باشد که در در ابتدا به اندازه 100 گرم از گل زیفرون خشک را درون 1 لیتر آب به مدت 10 الی 15 دقیقهه بجوشانید و سپس آن را از صافی عبور دهید.

بعد از صاف کردن جوشانده کافیست آب آن را به درون وان حمام ریخته و به در آن غوطه ور شوید.

با اینکار شما می توانید در جوان ماندن و رفع لکه های قهوه ای پوست خود کمک کنید. لازم است به این موضوع نیز اشاره کنیم که شما می توانید از این محلول به عنوان لوسیون پوست صورت نیز استفاده کنید.

برای اینکار کافیست بعد از آماده کردن این محلول، یک پارچه تمیز را بر داخل محلول کرده و آن را بر روی لکه های قهوه ای پوست قرار دهید و از نتایج خیره کننده آن بهره مند شوید.

موارد منع مصرف دمنوش زیرفون

منع مصرف دمنوش و جوشانده

تا اینحای کار موارد مختلفی از خواص و فواید دمنوش زیرفون را برای شما معرفی کردیم، اما هر نوشیدنی و ماده غذایی در صورتی که به درستی مصرف نشود ممکن است خطراتی را برای فرد مصرف کننده به همراه داشته باشد.

این چای گیاهی به خودی خود هیچگونه خطری را برای فرد مصرف کننده به همراه ندارد، اما زمانی که میزان مصرف شما از حد استاندارد (حداکثر 3 فنجان در طول روز) عبور کند می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد که مهمترین آن اختلالات عصبی و گاهاً  بی خوابی می باشد.

همچنین آزمایشات نشان می دهد که مصرف این چای گیاهی جذب آهن را کاهش می دهد و به همین خاطر توصیه می شود افراد مبتلی به بیماری کم خونی به هیچ وجه از دمنوش زیرفون استفاده نکنند.

این دمنوش از لحاظ دارویی نیز با داروهایی که حاوی لیتیوم و مکمل های آهن می باشند دارای تداخل می باشد.

از طرفی دیگر استفاده از این دمنوش برای افراد زیر 12 سال و زنان باردار و شیرده ممنوع می باشد و توصیه می شود قبل از مصرف حتماً با پزشک متخصص در میان گذاشته شود.

ما در این مقاله از کافی مافی تلاش کردیم تمام مواردی که لازم است در مورد دمنوش زیرفون و روش تهیه آن چه به صورت تنها و چه با گیاهان دیگر مانند چای سبز و به لیمو بدانید را به صورت خلاصه بیان کنیم.  شما نیز در صورتی که نکته یا سوالی در مورد روش تهیه این چای گیاهی دارید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید.

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture