دمنوش گل نسترن | طرز تهیه در منزل + خواص و عوارض

دمنوش گل نسترن را اگر نخواهیم به عنوان غنی ترین منبع ویتامین سی C طبیعی معرفی کنیم به طور قطع می توان گفت در بین سه گزینه اول می باشد. این چای گیاهی فوق العاده که دارای خواص و فواید بسیار زیادی از لحاظ سلامتی برای بدن می باشد از میوه قرمز رنگ گیاه نسترن تهیه می شود و دارای روش دم کردن و مصرف بسیار ساده ای می باشد.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم در ابتدا پس از یک شناخت و معرفی کلی از دمنوش گل نسترن به سراغ طرز تهیه آن و شناخت خواص و فواید استفاده از آن خواهیم رفت و در پایان نیز به بررسی موارد خاصی از این چای گیاهی خواهیم رفت که می تواند برای شخص مصرف کننده عوارض و مشکلاتی به همراه داشته باشد.

دمنوش گل نسترن چیست؟

گیاه نسترن

گیاه نسترن که دارای خاستگاهی اروپایی می باشد، در اقصی نقاط جهان که دارای آب و هوای معتدلی می باشند قابل رشد و پیدا کردن می باشد، به خاطر سازگاری این گیاه به آب و هوای معتدل بیشترین ناحیه هایی که می توان برای پیدا کردن آن تلاش کرد، در حاشیه های جنگ ها، گودال ها و چاه های آب می باشد.

این گیاه که دارای ارتفاع و اندازه به نسبت کوتاهی می باشد (حداکثر 3 متر) در سایر نقاط جهان با نام های dog rose و rosa canina شناخته می شود و در ایران نیز در زمان های گذشته آن را با نام های نستر و نسرین نیز صدا می زدند.

گیاه نسترن پس از رشد ابتدایی و بزرگ شدن برگ های دندانه‌‌‌داری که به شکل بیضی نوک‌ تیز می باشند، شروع به گل دادن می کند، گل های این گیاه دارای رنگ قرمز مایل به صورتی و سفید رنگ می باشد، به همین خاطر بسیاری از افراد دمنوش گل های این گیاه را با دمنوش و چای گل سرخ به اشتباه می گیرند و در بسیاری از منابع نیز شاهد این اشتباه هستیم.

گل های گیاه نسترن پس از رشد تبدیل به جسم کوزه‌ مانند و قرمزرنگی می شوند که در اصطلاح به آنها میوه نسترن گفته می شود، و موضوعی که در مورد این گیاه بسیار جالب می باشد این می باشد که شما می توانید دمنوش گل نسترن را هم از میوه و هم از خود گل آن تهیه کنید و هر کدام نیز دارای خواص و نتایج متفاوتی می باشد.

طرز خرید میوه گل نسترن

میوه گیاه نسترن

همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم شما می توانید به هم از گل ها و هم از میوه این گیاه برای تهیه دمنوش گل نسترن استفاده کنید، اما از آنجایی که هم نگهداری و هم دسترسی به میوه این گیاه بسیار رایج تر از گل تازه ان می باشد ما در ادامه روش تهیه این دمنوش با میوه نسترن را بررسی خواهیم کرد.

نکته ای که لازم است قبل از هر موضوعی به آن اشاره کنیم این موضوع می باشد؛ اصولاً یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود هر شخصی تصمیم به استفاده از دمنوش گل نسترن کند میزان ویتامین C بالای این جوشانده می باشد، اما غافل از آنکه ممکن است چای گیاهی که شما آماده می کنید حتی ذره ای خاصیت و ویتامین سی در آن موجود نباشد!!!

دلیل این اتفاق خرید میوه های خشک شده قدیمی می باشد، از آنجایی که میزان ویتامین C و خواص موجود در این میوه رابطه مستقیم با میزان خرد شدن و مدت زمان نگهداری از آن دارد. برای درک این موضوع اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم باید گفت:

«اگر شما میوه های نسترنی خرید کنید که به دو قسمت تقسیم شده اند و یک سال و نیم می باشد که نگهداری می شوند؛ میزان ویتامین ها و مواد مغذی موجود در آن به نصف کاهش پیدا کرده است، در حالی که اگر میوه هایی که خرید می کنید کاملاً خرد شده باشند و تنها 6 ماه باشد که از زمان برداشت آن گذشته، شما هیچ گونه مواد مغذی و خاصیتی را از آنها دریافت نخواهید کرد و تمام آنها از بین رفته است»

پس بهترین نوع انتخاب میوه برای دمنوش گل نسترن ؛ میوه های تازه و خرد نشده می باشد، پس از آنکه این میوه را تهیه کردید می توانید برای دم کردن این جوشنده به روش زیر عمل کنید:

روش دم کردن دمنوش میوه گل نسترن

دمنوش گل نسترن

روش کار مانند طرز تهیه انواع دمنوش های گیاهی بسیار ساده می باشد، کافیست به اندازه 1 تا 3 قاشق غذاخوری میوه گل نسترن را خرد کنید و آن را درون قوری حاوی آب جوش بریزید، میزان آب انتخابی شما می تواند بسته به نوع استفاده متغیر باشد، اما میزان استاندارد آن 300 سی سی می باشد.

بعد از این مرحله لازم است که یک پارچه بر روی قوری انداخته و به مدت 15 تا 20 دقیقه اجازه دهید تا دمنوش گل نسترن شما کاملاً دم بکشد و یا می توانید آن را بر روی حرارت بسیار ملایم قرار دهید.

در صورتی که جز افرادی می باشید که دوست دارید چای های گیاهی را شیرین سرو کنید، می توانید به اندازه نصف قاشق عسل طبیعی به دمنوش خود اضافه کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید.همچنین اضافه کردن چند قطره لیمو تازه نیز به عنوان یک چاشنی طعم دلچسبی برای جوشانده شما به همراه دارد.

لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که بهتر است قبل از آنکه بخواهیم میوه گیاه نسترن را دم کنیم آن را به مدت 3 ساعت خیس کنیم و از جوشاندن آن به مدت طولانی پرهیز کنید.

ترکیبات موجود در دمنوش گل نسترن

تا اینجای کار چندباری به این موضوع اشاره کردیم که ویتامین C موجود در دمنوش گل نسترن بسیار بالا می باشد، اما برای درک این موضوع به چند مثال ساده دقت کنید:

مرکبات 50 میلی‌ گرم، کلم بروکلی خام و کیوی حدود 100 میلی‌ گرم، بعضی سبزیجات مناطق گرمسیری 200 تا 300 میلی‌ گرم، دمنوش میوه گل‌ نسترن تازه 1250 میلی‌ گرم!! در واقع خیلی از ما لیموترش را یکی از منابع ویتامین سی میدانیم که بسیار به سراغ آن می رویم، در حالی که میوه گل نسترن 20 برابر آن ویتامین C دارد!!

البته این تمام ماجرا نیست و شما می توانید ویتامین های دیگری از جمله A1، B1، B2، B3 و K نیز در این چای گیاهی جستجو کنید که باعث شده این جوشانده تبدیل به یکی از اصلی ترین منابع ویتامین ها در بین تمام دمنوش ها شود.

خواص و فواید چای گل نسترن

خواص جوشانده میوه نسترن

لازم است قبل از بیان خواص و فواید دمنوش گل نسترن به این موضوع اشاره کنیم که این چای گیاهی برای بسیاری از مشکلات و ناراحتی های جسمی می تواند نتایج فوق العاده ای داشته باشد اما حداکثر میزانی که شما مجاز به استفاده از آن در طول روز می باشید 3 وعده در روز و 12 گرم میوه گل نسترن می باشد.

 • جوشانده گل نسترن و تاثیر فوق العاده آن در تصفیه خون از مهمترین نتایج ین دمنوش می باشد.
 • در زمان ابتلا به اسهال و اسهال خونی استفاده از این دمنوش گزینه بسیار مناسبی می باشد.
 •  در موارد دندان درد و مشکلات لثه می توانید با دهان شویه کردن و مزه مزه کردن این دمنوش، برای کاهش درد اقدام کنید.
 • اگر جز افرادی می باشید که با مشکل تپش قلب رو به رو می باشید این جوشانده گزینه مناسبی برای شما می باشد، اما لازم است در مورد استفاده از آن در این مورد حتماً با پزشک معالج مشورت کنید.
 • درمان ورم چرکی کلیه، ورم مثانه، دفع سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه موارد دیگری می باشد که می توان با نوشیدن دمنوش گل نسترن برای درمان آنها اقدام کرد، بهتر است برای رفع این مشکلات یک لیوان از این جوشانده قبل از ناهار و شام استفاده شود.
 • خونریزی از سینه را بند می‌آورد؛ بی خوابی را برطرف می‌کند؛ انقباض ماهیچه‌های معده را برطرف می‌کند و معده را تقویت می‌کند.
 • از آنجایی که این چای گیاهی سرعت جریان خون در پوست را افزایش می دهد، باعث می شود که در طولانی مدت سلامت و طراوت پوست شما حفظ شود.

عوارض و نکات منع مصرف

دمنوش گل نسترن

دمنوش گل نسترن از جمله مواردی می باشد که هیچگونه منع مصرفی در آن مشاهده نشده است، اما از آنجایی که هر ماده غذایی نیاز است در موارد و زمان های در نوع مصرف آن دقت شود، این چای گیاهی نیز از این قائله مستثنی نمی باشد و لازم است به نکات زیر دقت کنید تا از عوارض و خطرات احتمالی در امان باشید.

 • از آنجایی که این جوشانده دارای مزاج گرم و خشک است، افراد گرم مزاج باید در فصول گرم و تابستان با احتیاط آن را مصرف کنند.
 • در صورت مصرف زیاد، تاکید می کنیم مصرف زیاد؛ ممکن است به عوارض جانبی مانند سردرد، سرگیجه، اسهال، حالت تهوع و موارد مشابه مبتلا شوید.
 • از بو کشیدن و تنفس نزدیک با گل نسترن در مدت زمان طولانی خود داری کنید، زیرا پرزهای میوه و گل های این گیاه باعث بیماری ها و حساسیت های تنفسی می شود.
 • هر چند در مورد استفاده از دمنوش میوه گل نسترن در زمان بارداری و شیردهی هنوز گزارشات دقیقی در دسترس نیست، اما توصیه می شود یا از نوشیدن آن خودداری کنید و یا با پزشک معالج خود برای مصرف مشورت کنید.
 • نوشیدن این دمنوش به مقدار بیشتر از حد مجاز نه تنها به دفع سنگ کلیه که در قسمت های قبل اشاره کریم کمک نمی کند، بلکه بخاطر میزان بالای ویتامین سی در آن می تواند به خودی خود باعث ایجاد سنگ کلیه شود.
 • دمنوش گل نسترن می تواند با داروهایی مانند استروژن و وارافین تداخل دارویی ایجاد کند.

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture