خواص دمنوش چیست و مهمترین تاثیر آنها بر سلامتی ما کدامند؟

دمنوش یا چای های گیاهی (Herbal Tea) قرن ها است که به عنوان یک نوشیدنی گرم و دلچسب و با خواص زیاد برای سلامتی انسان مورد استفاده قرار می گیرند.

دمنوش ها از ریختن میوه های خشک، گل ها، ادویه جات یا گیاهان درون آب جوشیده تهیه می شوند. این بدان معنی است که دمنوش ها می توانند طعم و مزه های متنوعی را به خود اختصاص دهند و جایگزین وسوسه کننده ای برای نوشیدنی های قندی یا آب ایجاد کنند.

علاوه بر خوشمزه بودن، بعضی از دمنوش ها دارای خواص تقویت کننده سلامتی هستند.

در حقیقت، دمنوش ها صدها سال به عنوان داروهای طبیعی برای انواع بیماری ها استفاده شده اند.

جالب است که، علم مدرن شروع به یافتن شواهدی در حمایت از برخی از کاربردهای سنتی دمنوش ها، و همچنین برخی موارد جدید کرده است.

انواع دمنوش ها و خواص آنها برای سلامتی ما

دمنوش

دمنوش ها دارای تنوع زیادی از نظر خواص و عطر و طعم هستند.

با ما همراه باشید تا انواع دمنوش هایی که برای سلامتی ما مفید هستند رو خدمتتون معرفی کنیم و خواص منحصر به فرد هر یک را بررسی کنیم.

از دمنوش بابونه استفاده کنیم تا خوابی آرام و کبدی سالم داشته باشیم

دمنوش

دمنوش بابونه بیشتر به دلیل اثرات آرامش بخش شناخته شده است و غالباً به عنوان کمک خواب استفاده می شود. دو مطالعه تأثیر بابونه بر مشکلات خواب در انسان را بررسی کرده است.

در یک مطالعه از 80 زن پس از زایمان که دچار مشکل خواب بودند، نوشیدن چای گیاهی بابونه به مدت دو هفته منجر به بهبود کیفیت خواب و کمتر علائم افسردگی شد.

یک مطالعه دیگر در 34 بیمار مبتلا به بی خوابی، حاکی از بهبود در بیدار شدن از خواب در طول شب، زمان خوابیدن و عملکرد روز بعد از مصرف دمنوش بابونه دو بار در روز است.

از این گذشته، بابونه فقط به عنوان یک کمک خواب مفید نیست. همچنین اعتقاد بر این است که دارای اثرات ضد باکتری، ضد التهابی و محافظت از کبد است.

همچنین مطالعات بر روی موش ها  نشان داده است كه بابونه ممكن است به مبارزه با اسهال و زخم معده كمك كند.

در مطالعه دیگری مشخص شد که بابونه علائم سندرم قبل از قاعدگی را کاهش می دهد، در حالی که یک مطالعه دیگر در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باعث افزایش سطح قند خون، انسولین و چربی خون شد.

در حالی که تحقیقات بیشتری برای تأیید این تأثیرات مورد نیاز است، شواهد اولیه نشان می دهد که دمنوش بابونه ممکن است طیف وسیعی از مزایای سلامتی را ارائه دهد.

بابونه به دلیل داشتن خواص آرامش بخش به خوبی شناخته شده است و شواهد اولیه از این امر پشتیبانی می کند.

همچنین ممکن است به تسکین علائم قبل از قاعدگی و چربی خون بالا، قند خون و انسولین کمک کند.

دمنوش نعناع برای پیشگیری و درمان طبیعی دستگاه گوارش ماست

دمنوش نعناع یکی از رایج ترین نوشیدنی ها در جهان است.

اگرچه از دمنوش نعناع برای حفظ سلامتی دستگاه گوارش استفاده می شود، ولی دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد سرطان، ضد باکتری و ضد ویروسی است.

بیشتر این تأثیرات در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین نمی توان دانست که آیا آنها می توانند منجر به مزایای سلامتی شوند یا خیر. با این حال، مطالعات متعددی تأثیرات مفید نعناع را بر دستگاه گوارش تأیید کرده اند.

تحقیقات علمی نشان داده اند كه آماده سازی دمنوش نعناع، كه گیاهان دیگری را نیز می توان با آن ترکیب کرد، می تواند به تسكین سوء هاضمه، تهوع و درد معده كمك كند.

شواهد همچنین نشان می دهد که دمنوش نعناع در آرامش اسپاسم در روده، مری و روده بزرگ مؤثر است.

سرانجام، مطالعات بارها و بارها نشان داده اند كه دمنوش نعناع در تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر مؤثر است.

بنابراین، هنگامی که احساس ناراحتی در دستگاه گوارش دارید، خواه از گرفتگی، حالت تهوع یا سوء هاضمه باشد، دمنوش نعناع یک درمان طبیعی عالی برای امتحان کردن است.

خلاصه اینکه دمنوش نعناع به طور سنتی برای رفع ناراحتی دستگاه گوارش استفاده می شود. مطالعات نشان داده است که دمنوش نعناع می تواند به تسکین حالت تهوع، گرفتگی ، اسپاسم و درد معده کمک کند.

دمنوش زنجبیل بنوشید تا ا ز شر حالت تهوع خلاص شوید

دمنوش زنجبیل یک نوشیدنی تند و طعم دهنده است که یک مشت آنتی اکسیدان سالم و مقابله با بیماری را در خود جای داده است.

همچنین به مبارزه با التهاب کمک می کند و سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند، اما به عنوان یک داروی مؤثر برای تهوع شناخته شده است.

مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که زنجبیل برای تسکین حالت تهوع خصوصاً در اوایل بارداری مؤثر است، اگرچه ممکن است تهوع ناشی از درمان سرطان و بیماری حرکتی را نیز تسکین دهد.

شواهد همچنین حاکی است که زنجبیل ممکن است به جلوگیری از زخم معده و تسکین سوء هاضمه یا یبوست کمک کند.

زنجبیل می تواند به تسکین دیسمنوره یا درد پریودی کمک کند. تعدادی از تحقیقات نشان داده اند که دمنوش زنجبیل باعث کاهش درد همراه با قاعدگی می شوند.

در حقیقت، دو مطالعه نشان داد زنجبیل به اندازه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن در تسکین درد دوره پیری مؤثر است.

سرانجام، برخی مطالعات حاکی از آن است که زنجبیل ممکن است مزایای سلامتی برای مبتلایان به دیابت ایجاد کند، اگرچه شواهد سازگار نبوده است.
این مطالعات نشان داده اند که مکمل های زنجبیل به کنترل قند خون و سطح چربی خون کمک می کنند.

دمنوش مریم گلی برای سلامت مغز و قلب، چی بهتر از این میخوایم!

دمنوش مریم گلی به دلیل داشتن خواص دارویی بسیار شناخته شده است، و تحقیقات علمی برای خواص و مزایای سلامتی آن، به ویژه برای سلامت مغز، آغاز شده است.

تعدادی از آزمایشات آزمایشگاهی، حیوانی و انسانی نشان داده اند که مریم گلی برای عملکرد شناختی مفید است، و همچنین به طور بالقوه در برابر اثرات پلاک های درگیر در بیماری آلزایمر موثر است.

در حقیقت ، دو مطالعه در مورد قطره های مریم گلی یا روغن مریم گلی باعث بهبود عملکرد شناختی افراد مبتلا به آلزایمر شد، اگرچه این مطالعات محدودیت هایی داشتند.

علاوه بر این، به نظر می رسد مریم گلی مزایای شناختی برای بزرگسالان سالم نیز دارد.

تعدادی از مطالعات بعد از مصرف یکی از چندین نوع مختلف عصاره مریم گلی، بهبودهایی در خلق، عملکرد ذهنی و حافظه در بزرگسالان سالم پیدا کردند.

علاوه بر این، یک مطالعه کوچک انسانی نشان داد که چای مریم گلی سطح چربی خون را بهبود می بخشد، در حالی که یک مطالعه دیگر در موش صحرایی نشان داد که دمنوش مریم گلی در برابر سرطان روده بزرگ محافظت می شود.

به نظر می رسد دمنوش مریم گلی یک انتخاب سالم است و مزایایی برای سلامت شناختی و سلامت بالقوه قلب و روده بزرگ دارد. برای آگاهی بیشتر در مورد این اثرات، مطالعات بیشتری لازم است.

نتیجه گیری:

نتیجه گیری با خودتون. به نظرتون بهتر نیست با مصرف صحیح دمنوش ها از خیلی از بیماری ها پیشگیری و حتی بعضی موارد درمان کنیم تا از عوارض درمان های شیمیایی در امان باشیم!

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture