دمنوش زوفا | طرز تهیه در منزل + بررسی خواص و معایب

دمنوش زوفا یکی از چای های گیاهی می باشد که شاید نتوانسته نسبت به سایر دمنوش ها در بین ما ایرانی ها رواج پیدا کند در حالی که آزمایشات نشان می دهد که این خواص و فواید این دمنوش بسیار زیاد می باشد و البته نباید از مضرات و خطراتی که ممکن است در صورت مصرف زیاد آن برای سلامتی ایجاد می شود غافل شد.

ما در این مقاله از کافی مافی قصد داریم در ابتا یک معرفی کلی از دمنوش زوفا داشته و پس از به سراغ آموزش طرز تهیه آن منزل خواهیم رفت و در پایان نیز طریقه مصرف صحیح و جلوگیری از خطرات احتمالی را برای شما بیان خواهیم کرد.

گیاه و دمنوش زوفا و شناخت کلی

گیاه زوفا

گیاه زوفا Hyssopus officinalis از تیره نعناعیان می باشد و بوته آن در حالت معمولی تقریباً نیم متر می باشد. این گیاه دارای گل هایی می باشد که بر روی انتهای ساقه شکوفا می شود و رنگ آنها نیز بنفش و سفید می باشد.

این گیاه به خودی خود در مناطقی که دارای آب و هوای معتدل رو به خشک می باشند رشد می کند، به همین خاطر می توان جنوب ایران، جنوب اروپا و… اشاره کرد.

لازم است ب این نکته اشاره کنیم که روش ها و طریقه استفاده از این گیاه شامل مدل های مختلفی می باشد، از دمنوش و چای گرفته تا استفاده از گل خشک شده آن در غذا و روغن این گیاه برای استفاده به صورت مالشی، تقریباً می توان گفت خواص و نتایج کار یکسان و بسیار مشابه می باشند.

اسانس زوفا نیز کاملاً شبیه به نعناع می باشد و در درمان بیماری ها استفاده می شود. زوفا دارای مزه تلخی می باشد اما جالب است که در تولید برخی مواد غذایی مانند سس از آن استفاده می شود.

طرز تهیه دمنوش زوفا

چای گیاهی زوفا

به طور کلی موضوعی که در مورد چای های گیاهی می توان به آن اشاره کرد سادگی در طرز تهیه و آماده کردن آنها می باشد که در بسیاری از موارد این موضوع صادق می باشد، در مورد دمنوش زوفا نیز این امر وجود دارد.

برای آنکه بخواهید از گیاه زوفا برای دمنوش استفاده کنید لازم است ابتدا با بستن ساقه های این گیاه به هم اقدام به خشک کردن آن کنیم، بعد از انجام اینکار برای انکه طعم و عطر این گیاه از دست نرود بهتر است خشک شده آن را درون ظروف پلاستیکی درب دار نگهداری کنیم.

حال برای آنکه دمنوش این گیاه را آماده کنیم لازم است مراحل زیر را به صورت گام به گام انجام دهیم:

مراحل تهیه چای زوفا

گام اول: پنج قاشق غذاخوری زوفا خشک را به همراه یک قاشق چای خوری دارچین مخلوط کنید.

گام دوم: به اندازه دو لیوان آب را داخل کتری ریخته و با قرار دادن آن بر روی گاز منتظر باشید تا دمای آن نزدیک به دمای جوش برسد.

گام سوم: ترکیب زوفا و دارچین را درون قوری ریخته و آب جوش را بر روی آنها بریزید و سپس با انداختن یک پارچه بر روی قوری به مدت 10 الی 15 دقیقه، اجازه دهید تا ترکیب شما دم بکشد.

گام چهارم: اگر جز افرادی هستید که چای و دمنوش را شیرین مصرف می کنید، پس از آنکه دمنوش زوفا آماده شد از یک قاشق عسل طبیعی برای شیرین کردن آن استفاده کنید. (در این مرحله می توان از شکر و شیر نیز به جای عسل استفاده کنید)

گام پنجم: دم کرده شما آماده شده و می توانید با ریختن آن درون لیوان و اضافه کردن چند قطره آبلیمو به عنوان طعم دهنده از خوردن آن لذت ببرید.

روش استفاده از زوفا به صورت ضماد و عرق گل

دمنوش زوفا

در بخش قبل نحوه استفاده از دمنوش زوفا را به طور دقیق برای شما بیان کردیم، اما این گیاه به شما این امکان را می دهد که به صورت ضماد و عرق گل نیز از آن استفاده کنید.

برای استفاده از این گیاه به صورت ضماد باید گفت؛ کافیست که گیاه خشک شده را به مدت 15 دقیقه درون آب جوش ریخته و سپس آن را بر روی پارچه ریخته و در محل مناسب به صورت ضماد قرار دهید.

لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که شما می توانید از برگ های تازه این گیاه نیز به صورت ضماد استفاده کنید و آنها را به صورت مستقیم بر روی محل مورد نظر خود قرار دهید.

عرق گل زوفا نیز روش بعدی استفاده از این گیاه می باشد که به صورت آماده در بسیاری از عطاری ها قابل دسترسی می باشد که دارای بویی شبیه به کافور می باشد.

با استفاده از آن قبل از هر وعده غذایی به اندازه یک استکان کوچک می تواند نتایج و خواص فوق العاده ای برای شما به همراه بیاورد.

بررسی فواید و مضرات دمنوش زوفا

خواص و فواید گیاه زوفا

زمانی شما می توانید یک دمنوش و یا هر خوراکی دیگری را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهید که تمام جوانب آن را بررسی کنید. عدم استفاده صحیح و به اندازه هر ماده غذایی می تواند سلامت ما را به خطر بی اندازد، حتی آب!!

ما در ادامه در ابتدا به بررسی فواید و خواص دمنوش زوفا به صورت تیتروار خواهیم پرداخت و در انتها نیز مشکلات و خطرات استفاده از ان را نیز بیان خواهیم کرد.

خواص چای زوفا

  • گل زوفا قادر است بخاطر آنتی اسپاسموتیک بودن گرفتگی ها عضلانی و بدن درد را در انسان کاهش دهد، که این موضوع برای زنان و دختران در زمان قائدگی بسیار کمک کننده خواهد بود.
  • شاید جالب باشد بدانید که دمنوش زوفا بخاطر وجود تانن ها و اسید کافئیک در آن، یکی از مهمترین مواد ضد غذایی برای HIV می باشد.
  • چای زوفا به خودی خود دارای دارای خواص ضدباکتریایی می باشد و در بسیاری از موارد از آن به عنوان یک آنتی بیوتیک استفاده می کنند.
  • درمان مجاری ادراری و کاهش عفونت در مثانه و همچنین جلوگیری از رشد این عفونت ها در کلیه ها.
  • تحقیقات نشان داده وقتی شما انرژی بیش از اندازه از دست بدهید برای جبران آن رو به مصرف غذا و جذب کالری می آورید که در طولانی مدت باعث چاقی شما می شود، این چای گیاهی باعث کاهش جذب کربوهیدارات شده که نتیجه آن لاغری می باشد.
  • آسم، سرفه مربوط به آلرژی و همچنین عفونت ها، عملکرد ریه ها را مختل می کنند و می تواند بسیار ایجاد حس ناخوشایند و همچنین باعث ایجاد اضطراب شود. اما چای زوفا می تواند به درمان آن کمک می کند و به طور کلی به آسیب دیدن ریه ها در مقابل بیماری هایی مثل سرماخوردگی و آلرژی کمک کند.

  • زوفا برای بهبود اسپاسم ماهیچه ای، کرامپ، دردهای شکمی حاد، کمبود اشتها، نفخ و سوء هاضمه نتیاج فوق العاده ای را برای شما به همراه می آورد.
  • تحقیقات نشان می دهد استفاده از دمنوش زوفا قبل از غذا می تواند برای کنترل قند خون بسیار موثر باشد و از افزایش آن جلوگیری کند.
  • این چای گیاهی می تواند نتایج بسیار موثری برای حفظ گلبول های قرمز خون داشته باشد و از اکسیداتیو شدن آنها جلوگیری کند.
  • جلوگیری از بیماری های مزمن بخاطر دارا بودن آنتی اکسیدان های زیاد

معایب و خطرات استفاده از گیاه زوفا

معایب دمنوش زوفا

قاعده کلی در مورد چای های گیاهی به این شکل می باشد که استفاده از آن به میزان منطقی و به اندازه، هیچگونه خطری برای مصرف کننده به همراه نخواهد داشت، مگر آنکه فردی مبتلا به بیماری های خاص باشد که در این صورت لازم است قبل از مصرف هر گونه دمنوشی با پزشک و معالج خود مشورت کند.

تحقیقات نشان می دهد که استفاده زیاد از روغن و دمنوش زوفا می تواند در طولانی مدت باعث ایجاد تشنج در افراد شود، به همین خاطر توصیه می کنیم که اگر سابقه تشنج دارید از نوشیدن آن پرهیز کنید، این موضوع برای کودکان دارای خطر بیشتری می باشد.

ای چای گیاهی از آنجایی که باعث انقباضات رحمی می شود می تواند برای زنان باردار بسیار خطرناک باشد و باعث سقط جنین در آنها شود، توصیه می کنیم زنان باردار و شیرده از خوردن دمنوش و عرق گل زوفا خودداری کنند.

باید در نظر گرفت که بسیاری از محصولات طبیعی در زمان مصرف برای افرادی ممکن است آلرژی زا باشد، ظاهر شدن تورم ها پوستی و زبانی، مشکلات تنفسی و تنگی در قفسه سینه از جمله مهمترین علائم آن می باشد که در صورت مشاهده بهتر است آن را با پزشک در میان قرار دهید.

و آخرین گزینه ای که می توان از خطرات احتمالی دمنوش زوفا بیان کرد، مضر بودن استفاده بیش از حد آن برای سلامتی کبد می باشد.

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture