طرز تهیه قهوه یمنی (بررسی تاریخچه و ویژگی های آن)

اگر تا بحال قهوه یمنی را چشیده باشید به طور قطع می دانید که دارای طعم و مزه متفاوتی با سایر قهوه های موجود می باشد، ما در این مقاله سعی داریم در مورد ویژگی ها، تاریخچه ، خواص و طرز تهیه قهوه یمنی صحبت کنیم و هر آنچه که لازم است در مورد این نوشیدنی بدانید را برای شما بازگو کنیم.

خرید قهوه اسپرسو 

شاید برای شما جال باشد که نام قهوه از کلمه عربی آن یعنی Qahwa گرفته شده است و حتی به طور واضح می توانید نام عرب را در قهوه عربیکا ببینید.

قهوه یمنی نقش بسیار مهمی در رواج نوشیدن قهوه در جهان داشته است، دلیل آن هم حفظ اصالت و گسترش سریع دانه های قهوه این کشور در سایر نقاط جهان بوده است.

چه چیزی قهوه یمنی را خاص می کند؟

 

بررسی مشخصات دانه قهوه

در شروع کار با دانستن این موضوع شروع می کنیم، اگر به تاریخچه قهوه یمنی نگاه کنیم متوجه می شوید تقریبا 500 سال است که شیوه کشت این قهوه ثابت مانده است، دلیل این موضوع هم این است که مزارع پرورش قهوه در یمن عمدتا مزارع کوچک می باشد که توسط خانواده ها اداره می شود.

این نوع روش پرورش باعث کاهش استفاده از مواد شیمیایی برای تهیه و تولید دانه های قهوه یمنی می شود و همچنین از خواص مهم این نوع پرورش قهوه استفاده از دست برای چیدن دانه ها می باشد که باعث افزایش مرغوبیت قهوه می شود و بعد از فرا گرفتن طرز تهیه قهوه یمنی می توانید از نوشیدن آن لذت ببرید.

در زمان خشک کردن نیز دانه ها را به صورت سنتی، درون غارها و بر روی پشت بام ها این کار انجام می گیرد و وقتی شما کارها را به صورت طبیعی انجام دهید دانه های شما نامنظم و زبرتر خواهد شد و در عین حال رایحه ای خوش طعم و در عین حال قوی برای آن فراهم می کند که جز ویژگی ها و خواص قهوه یمنی به حساب می آید.

موردی که باعث شده این قهوه در سرتاسر جهان با احترام و استقبال فراوانی رو به رو شود این است که در این کشور فقط بهترین دانه ها و مرغوب ترین آنها صادر می شود و در انتخاب دانه ها هیچ مکانیزاسیون صنعتی وجود ندارد.

خرید قهوه 

بررسی جغرافیایی پرورش قهوه یمنی

خواص قهوه یمنی

یمن در جنوب شبه جزیره عربستان بین عمان و عربستان سعودی درست در ورودی تنگه باب المندب واقع شده است که اقیانوس هند وسیع را با دریای سرخ تجاری به هم پیوند می دهد.

در واقع کشور یمن به عنوان یک کشور تقریبا کوهستانی به حساب می آید که در زمینه پرورش قهوه بسیار شبیه به کشور کلمبیا می باشد از لحاظ جغرافیایی!

این ارتفاعات بزرگترین عامل کلیدی در تولید قهوه با کیفیت که دارای طعم های خاص و خوشمزه است می باشد، وقتی ارتفاعات کشور یمن را با زمین های مستعد جلگه ای آن ترکیب می کنید، آنچه به دست می آورید یک نوع قهوه باستانی با ویژگی های خاص و مشخص است.

در کشور یمن کیفیت بسیار ارزشمند تر از کمیت می باشد، اگه از لحاظ میزان تولید قهوه این کشور را نسبت به وسعت آن بسنجید خواهید دید که نسبت به سایر کشورهای تولید کننده قهوه این سرانه پرورش و تولید بسیار پایین است.

خرید اسپرسوساز

چگونه قهوه تبدیل به یک نوشیدنی شد؟

تاریخچه قهوه یمنی

اکثر کارشناسان اتفاق نظر دارند که قهوه از اتیوپی آغاز شده است، اما خیلی از کارشناسان بر این باورند قبایل عشایری اولین کسانی هستند که اثرات تحریک کننده منحصر به فرد آن را کشف کردند.

سرانجام این امپراتوری عثمانی بود که قهوه را به یک نوشیدنی تبدیل کرد و اولین شواهد باستان شناسی مصرف نوشیدنی های قهوه را در شهر زبید یمن نشان می دهد.

شواهد مستندی وجود دارد که نشان می دهد مصرف قهوه و دانش مربوط به این درخت مهم در صومعه های صوفی در حدود سال 1450 قهوه در ابتدا برای رفع نیازهای مردم محلی این منطقه بود، راهبان نیز به منظور بیدار ماندن در طول نمازهای طولانی شب شروع به نوشیدن قهوه کردند.

و به گذشت زمان خیلی کوتاه این نوشیدنی محبوب به شبه جزیره عربستان راه پیدا می کند و سپس به سایر نقاط جهان گسترش می یابد. (این مقاله ادامه دارد)

منبع: www.craftcoffeeguru.com

فروشگاه قهوه کافی مافی

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture