چگونه می توان با کاهش کافئین چای سبز از نوشیدن آن لذت برد!

چای سبز از چین و ژاپن سرچشمه می گیرد و صدها سال است که در آنجا نوشیده می شود و به دلیل فواید آن برای سلامتی، بسیار ارزشمند است و نکته ای که وجود دارد  میزان کافئین چای سبز است!

موضوعی که باعث می شود بسیاری از خوردن روزانه یک فنجان چای سبز دریغ کنند و آنها از اثرات مقدار کافئین موجود در آن می ترسند، با این وجود، روش هایی برای کاهش این مورد وجود دارد تا بتوانید با خیال راحت از این نوشیدنی پرخاصیت لذت ببرید!

در بیشتر نوشیدنی های محبوب و روزانه جهان مثل چای، قهوه ماده ای به نام کافئین وجود دارد که اغلب و به اشتباه آن را به ماده ای مضر در ذهن ها جا انداخته اند در صورتیکه امروزه و با توجه به آزمایشات علمی که انجام شده است میزان مصرف درست و به اندازه این ماده حتی برای سلامتی مفید نیز می باشد!

نگاهی به نوشیدنی های کافئین دار

نوشیدنی های کافئین داربرای اینکه بتوانید چای سبز را از نظر کافئین موجود در آن به طور قابل فهمی بررسی کنید،  به شما ایده می دهیم که بهتر است آن را با سایر نوشیدنی های کافئین دار مقایسه کنید. شاید تعجب کنید که چقدر تفاوت وجود دارد!

بنابراین در این پست، چای سبز در مقایسه با سایر چای ها و همچنین قهوه و کولا قرار گرفته است:

  • چای سبز (1 فنجان) = 25 میلی گرم (هر چند این می تواند متغیر باشد)
  • چای سیاه (1 لیوان) = 16-25 میلی گرم
  • چای سفید (1 فنجان) = 6-25 میلی گرم
  • قهوه (1 فنجان) = 100-150میلی گرم
  • کولا (1 قوطی) = 30-60 میلی گرم

به طور کلی چای سبز نسبت به کولا و قهوه یا نوشیدنی های مبتنی بر قهوه به شما کافئین کمتری می دهد. اما ممکن است تعجب آور باشد که بدانیم حتی مارک های مختلف چای سبز می توانند از نظر کافئین متفاوت باشند.

نکاتی در مورد کاهش کافئین چای سبز

انتخاب چای سبز

اگر واقعاً نگران مقدار کافئین موجود در چای سبز هستید، روش هایی وجود دارد که می تونید بدون آسیب رساندن به کیفیت و طعم آن، میزان آن را کاهش دهید. در اینجا چند ایده کلی خدمت شما بزرگواران  آورده شده است:

برچسب های روی بسته بندی های چای را بخوانید!

همانطور که در بالا ذکر شد، برندی که خریداری می کنید با توجه به میزان کافئین چای سبز می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. ال تیانین (L-theanine) را در خاطر داشته باشید.

چای سبز منبع غنی از ال تیانین است و چرا این موضوع مهم است؟ چون این اسید آمینه به عنوان آنتاگونیست کافئین عمل می کند: به عبارت دیگر، به جای اینکه سیستم عصبی مرکزی خود را مانند کافئین تحریک کنید، ال تیانین آن را آرام می کند، در نتیجه ضد عمل کافئین را تحت تأثیر قرار می دهد.

این احتمالاً به همین دلیل است که نوشندگان چای سبز بعد از فنجان صبحگاهی احساس انرژی و آرامش می کنند اما اضطراب ندارند! نوشیدن چای سبز خود را در حالی که گرم است بنوشید زیرا ال تیانین آن تأثیر بیشتری خواهد داشت.

نوع چای موردنظر خود را بدانید!

نوع چای را انتخاب کنید!نام های تجاری در اینجا تنها مسئله نیستند. همچنین خوب است بدانید که چه نوع چای سبز می نوشید. چای هایی مانند چای سبز و کیتا و گیوکورا از نظر کافئین بالاترین مقدار را دارند، در حالی که چای هوگیکا در نزدیکی پایین قرار دارد.

اما باز هم، خواندن برچسب های روی بسته ها و خصوصیات هر کدام به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید کدام نوع چای سبز را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که یک چای سبز بدون کافئین بخرید.

به طور متوسط ​، این مقدار بین 4 تا 10 میلی گرم کافئین در هر وعده می باشد، اما مراقب باشید: برچسب را بخوانید تا مطمئن شوید که چای سبز شما به طور طبیعی از طریق ضد آب، یا استفاده از آب گازدار، کافئین زده شده است وگرنه در غیر این صورت، ممکن است با یک حلال شیمیایی به نام اتیل استات کافئین تزریق شده باشد  و این چیزی نیست که شما بخواهید آن را بنوشید!

راه خوب دیگر برای کاهش کافئین موجود در چای شما، دم گذاشتن برگ ها به مدت حدود 45 ثانیه است، و بعد از آن، برگ ها را بیرون بیاورید، و سپس دوباره با یک فنجان آب گرم شروع کنید. این تزریق دوم به اندازه فنجان قبلی کافئین نخواهد داشت!

به خاطر داشته باشید که کافئین چای سبز همیشه بد نیست!

چای سبزاما قبل از اینکه خیلی زیاد در مورد کاهش کافئین در چای سبز تصمیم بگیرید، بخاطر بسپارید که کافئین به طوری که بسیاری از پزشکان زمانی تصور می کردند برای بدن انسان مضر نیست!

در گذشته این صحبت بود که پزشکان توصیه می کردند کافئین را از رژیم غذایی خارج کنید تا طیف گسترده ای از شرایط پزشکی یک جسم سالم  را داشته باشید، اما تحقیقات بعدی و جدید ثابت کرده است که این همیشه بهترین کاری نیست که می شود انجام داد!

در واقع، برخی از مزایای بهداشتی قطعی و اثبات شده با علم روز دنیا برای کافئین وجود دارد. نشان داده شده است که به محافظت از سلول های عصبی مغز در برابر بیماریهای دژنراسیون جدی مانند پارکینسون کمک می کند و همچنین در برابر برخی از انواع سرطان به ویژه پستان، مثانه و روده بزرگ از بدن محافظت می کند!

نشان داده شده است كه كاتچین ها – معروف ترین آن EGCG – باعث افزایش سوخت و ساز بدن و سوزاندن چربی ها در بدن می شود. همچنین مطالعات نشان داده اند که می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کند.

به طور خلاصه، دلایل بسیار خوبی وجود دارد که باید حداقل مقداری کافئین به رژیم غذایی خود اضافه کنید: 300 میلی گرم کافئین روزانه برای یک بزرگسال توصیه شده است که البته این مقدار برای زنان باردار روزانه به 200 میلی گرم کاهش می یابد.

بنابراین چه در صدد کاهش مصرف کافئین باشید و چه از بخواهید از مصرف یکی از سالم ترین نوشیدنی های کره زمین لذت ببرید، چای سبز چیزی است که قطعاً باید سعی کنید در سبد تغذیه روزمره خود استفاده کنید!

منبع: www.lifehack.org

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture