خوردن قهوه و اتفاقاتی که بعد از نوشیدن آن در بدن شما می افتد!

در دنیای پر مشغله امروزی خوردن قهوه به دلیل داشتن خواص زیاد مانند کافئین و آنتی اکسیدان ها،  موجب سرحالی و افزایش انرژی ما می شود.

قهوه برای خیلیا یک دوست و همراه همیشگیه! در اکثر کشورها خصوصا غرب و آمریکا خوردن قهوه به عضوی جدایی ناپذیر در برنامه روزانه تبدیل شده است، مثل چایی برای ما ایرانیا!

در حقیقت، 54 درصد آمریکایی های بالای 18 سال به طور متوسط روزانه حدود 3 فنجان قهوه می نوشند که برابر با  40 میلیارد دلار می شود! آنها بیشتر آنتی اکسیدان های خود را از قهوه دریافت می کند!

با این اوصاف ممکنه این سوال برای هر کدام از ما که زیاد از قهوه استفاده می کند پیش بیاد که اگر هر روز قهوه بخوریم چه اتفاقاتی در بدن ما می افتد؟ چه تاثیراتی دارد؟

کاهش خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری ها با خوردن قهوه!

سرطان و کاهش خطر ابتلا به آن با قهوهخوشبختانه، به نظر می رسد نوشیدن قهوه بسیار مفید است. ممکن است احتمال ابتلا به سرطان و خیلی از بیماری ها را کاهش دهد!

از زمان کشف گیاه قهوه، که گفته می شود در اتیوپی سرچشمه گرفته است، هنگامی که چوپان یک گله بز بعد از مصرف تصادفی انواع دانه های ناشناخته، متوجه افزایش سطح انرژی بزهایش شد، علم در دنیای قهوه پیشرفت های چشمگیری داشته است.

به گفته بث ویترسپون، مشاور و متخصص تغذیه آمریکایی، مصرف متوسط ​​قهوه (3-5 فنجان در روز) می تواند با کاهش مرگ و میر، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری پارکینسون و زوال عقل مرتبط باشد.

سیروز زنده و برخی سرطان ها از جمله کبد و آندومتر از بیماری هایی هستند که کارشناسان به دلیل توانایی معجزه آسا در جلوگیری از بروز آنها، از قهوه به عنوان “داروی معجزه آسا” یاد کرده اند.

جنت ریچ پیتمن، مشاور ارشد بهداشت آمریکایی می گوید: اساساً خوردن قهوه به شما کمک می کند تا زندگی طولانی تری داشته باشید!

با این حال، توجه داشته باشید که از قهوه کافئین دار سیاه، بهترین مزایای قهوه حاصل می شود. پیتمن می گوید: برای اینکه آنتی اکسیدان ها کار کنند باید از اضافه کردن کرم و شکر به فنجان قهوه تان خودداری کنید.

قهوه حال شما را خوب می کند!

حال خوب با نوشیدن قهوهعلاوه بر جلوگیری از بیماری ها، مقدار کافئین قهوه با مغز شما ارتباط مستقیمی دارد. این اثرات به ویژه در مقادیر کم مصرف (حدود 75 میلی گرم) مشاهده می شود.

به گفته متخصصان،كافئین با اثرات مثبتی بر مغز همراه است، از جمله هوشیاری و توجه ذهنی بهبود می یابد، كمك به تمركز و بهبود خلق و خو می کند.

با توجه به روحیه بهبود یافته و در نهایت کاهش افسردگی، قهوه خطر خودکشی را کاهش می دهد.

یک مطالعه در سال 2013 توسط دانشکده بهداشت عمومی هاروارد اعلام کرد: افرادی که روزانه دو تا سه فنجان قهوه کافئین دار می نوشند، خطر خودکشی خود را 45 درصد کاهش می دهند. احتمالاً به دلیل اثر محرک کافئین موجود در آن می باشد.

نوشیدن قهوه باعث افزایش حافظه می شود!

افزایش حافظه با قهوهدر حالی که تأثیر مثبت کافئین در هوشیاری، توجه، تمرکز و خلق و خوی چندان تعجب آور نیست، توانایی آن در تقویت حافظه بر اساس یک مطالعه خیلی زیاد است.

براساس مجله Nature Neuroscience، كافئین 24 ساعت بعد از مصرف، عملكرد مغز را بهبود می بخشد، نتیجه می گیریم كه كافئین باعث تقویت ادغام خاطرات طولانی مدت در انسان می شود.

توجه به این نکته ضروری است که کافئین بیشتر لزوماً بهتر نیست بلکه دانستن اینکه در چه ساعاتی و با چه فاصله ای خوردن قهوه، موثر است.

با خوردن قهوه ورزشکار بهتری شوید!

ورزش با قهوهورزشکاران قهوه دوست، شما شانس بیشتری دارید! ورزشکاران از خواص و فواید روحی و جسمی ناشی از قهوه بهره مند می شوند. به گفته ویترسپون، كافئین طبیعی موجود در قهوه با بهبود عملکرد بدنی، به ویژه در ورزش های هوازی یا استقامتی همراه است.

مقدار کافئین برای بهبود عملکرد توصیه می شود که 2-6 میلی گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن (1 کیلوگرم = 2/2 لیتر) می باشد. این مقدار حدود 1 تا 4 فنجان قهوه دم کرده معمولی برای کسی است که وزن 68 کیلوگرم دارد.

مقدار کافئین می تواند در هر دو تمرین طولانی مدت و کوتاه مدت تغییر کند. کافئین با گیرنده های مغز واکنش نشان می دهد تا زمانی که آدنوزین، ماده شیمیایی ایجاد کننده احساس خستگی را بشناسد و سپس خاموش می شود.

این یعنی کاهش احساس خستگی و همچنین درد با حضور کافئین در بدن وجود دارد. توانایی کافئین در افزایش تمرکز و هوشیاری نیز به یک ورزشکار موفق کمک می کند.

تأثیر منفی خوردن قهوه بر بدن ما!

مضرات قهوهاگر مقدار زیادی قهوه مصرف کنید، ممکن است عوارض جانبی منفی از قبیل اضطراب، وحشت، خواب ناآرام و اعتیاد به کافئین را تجربه کنید!

به گفته انجمن قلب آمریکا، افرادی که عادت به مصرف قهوه دارند می توانند بین 12 تا 24 ساعت پس از خوردن قهوه، تاثیر كافئین را بر بدن خود تجربه كنند.

یعنی زمان اثر قهوه بر بدن بین 24 تا 48 ساعت بعد از مصرف، بسته به سوخت و ساز بدن هر شخصی برطرف می شود. بارزترین علامت تمام شدن اثر کافئین ایجاد سردرد است، البته برای افرادی که نوشیدن قهوه عادت روزانه آنهاست!

مصرف بیش از حد هر چیزی حتی قهوه اثرات مخرب دارد. مطالعات همچنین نشان می دهد که دوز کشنده کافئین مصرف شده در طی یک روز 100 فنجان قهوه است. این ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد زیرا متابولیسم آن برای همه متفاوت است.

قهوه سطح کلسترول شما را افزایش می دهد (بسته به نحوه دم کردن آن)!

افزایش کلسترول اگر کلسترول موضوعی است که شما را نگران کرده است، تا جاییکه بخواهید چگونگی تهیه قهوه خود را دوباره بررسی کنید.

اگر از قهوه فیلتر شده یا فوری استفاده می کنید باعث می شود میزان کلسترول لیپوپروتئین بدن شما افزایش یابد. علت آن، وجود  روغن های افزایش دهنده کلسترول درون قهوه است.

بنابراین روش دم کردن قهوه و انتخاب اینکه چه نوع قهوه ایی بخورید تاثیر زیادی بر بدن شما خواهد داشت. پس لطفا به این موضوع خیلی توجه کنید!

با نوشیدن قهوه، فشار خون شما ممکن است افزایش یابد!

افزایش فشار خونقهوه می تواند باعث افزایش فشار خون شما شود! به طور معمول، این افزایش موقت است و در طولانی مدت اثر منفی نخواهد داشت.

به گفته dietvsdisease.org، مواد موجود در رژیم غذایی که مرتبط با فشار خون بالا و بیماری های قلبی هستند به طور معمول به سفتی رگ ها کمک می کنند، با این وجود، مصرف منظم قهوه چنین تأثیر مضری بر رگ های خونی ندارد.

دوستان من، به نظر می رسه که عاشقان این نوشیدنی خوشمزه می توانند با سالم سازی عادت خوردن قهوه خود با خیال راحت به لذت نوشیدن فنجان قهوه شان ادامه بدهند 🙂

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture