پیمانه قهوه چند گرم است و چه خصوصیاتی دارد؟

پیمانه قهوه را می توان یکی از مهمترین و رایج ترین وسایل مورد نیاز برای دم کردن قهوه دانست که در عین سادگی بسیار پر کاربرد می باشد. از جمله اصلی ترین سوالاتی که در بین دوست داران قهوه وجود دارد این موضوع می باشد که یک پیمانه قهوه(قاشق)، شامل چند گرم قهوه می باشد و مدل های استاندارد آن باید چه ویژگی هایی داشته باشد که بتواند نتیجه مناسبی برای ما به همراه داشته باشد؟

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم پس از یک معرفی کلی در مورد پیمانه قهوه به معرفی مشخصات اصلی این وسیله بپردازیم و تلاش خواهیم کرد تا ابهامات شما در مورد میزان و مقدار قهوه استفاده شده در موارد مختلف را رفع کنیم.

پیمانه قهوه چیست؟

پیمانه قهوه چند گرم است

اگر روش تهیه بسیاری از قهوه را مشاهده کرده باشید احتمالاً با اصطلاحاتی مانند “به مقدار نیاز قهوه” یا “چند پیمانه قهوه” زیاد رو به رو شده اید، اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که این اصطلاحات به طور دقیق نشان دهنده چند گرم قهوه است؟

زمانی که ما در آموزش طرز تهیه قهوه با اعداد و ارقام صحبت نکنیم، نمی توانیم این انتظار را از مخاطب داشته باشیم که بتواند دقیقاً همان چیزی که مد نظر ما می باشد را آماده کند. استفاده از واژه “پیمانه” نیز یکی از مواردیست که می تواند برای مخاطب ما با ابهاماتی همراه باشد.

پیمانه قهوه به طور معمول از پلاستیک فشرده (گاهاً فلزی) ساخته می شود که دارای استحکام و ایستایی قابل توجهی است. این وسیله دارای سایز بندی و اندازه های متفاوتی می باشد و در بعضی موارد شرکت هایی که کار فروش قهوه را انجام می دهند برای راحتی مشتری خود آنها را بر روی بسته بندی های قهوه خود قرار می دهند.

از آنجایی که پیمانه قهوه با تمپر رابطه مستقیمی دارد و هر دو وسیله برای دم کردن قهوه مورد نیاز می باشند، شرکت هایی هستند که در طراحی خود به گونه ای عمل کرده اند که ته پیمانه بتواند کار تمپر را نیز برای مشتری خود انجام دهد.

زمانی که شما در مورد این وسیله صحبت می کنید با دو حالت کلی مواجه خواهید شد:

حالت اول این است که شما قهوه ای خریداری کرده اید که این وسیله بر روی بسته بندی آن موجود می باشد؛ کار شما در این مورد بسیار آسان می باشد و در زمان استفاده از قهوه می توانید با همان پیمانه مقدار مورد نیاز خود را، در دستورالعمل پیشنهادیِ دم کردن استفاده کنید.

حالت دوم و رایج تر این گزینه می باشد که شما پیمانه ای در دسترس ندارید ولی در دستور العمل دم کردن قهوه شما، از واژه پیمانه استفاده شده، در این مورد میزان استانداردی که شما باید به ازای هر پیمانه در نظر بگیرید، دو قاشق غذاخوری و به طور دقیق تر 7 گرم می باشد.

روشی دقیق برای محاسبه میزان پیمانه قهوه

پیمانه قهوه

همانطور که گفتیم استفاده از واژه پیمانه قهوه با ابهامات زیادی همراه می باشد و همین که شما به دنبال سرچ کردن موضوع این مقاله در گوگل بوده اید تایید کننده همین موضوع می باشد.

در منابع مختلف می بینیم که میزان استاندارد متنوعی برای یک پیمانه در نظر گرفته می شود و مقدار دقیق اینکه یک پیمانه چند گرم است بین اعداد 5 تا 10 گرم متغییر می باشد، پس حالا راهکار حل این مشکلات چه چیزی می باشد؟

پاسخ به این سوال بسیار مشخص است، استفاده از ترازو!! تمام باریستاهای حرفه ای در جهان به جای استفاده از پیمانه برای دم کردن قهوه از ترازو استفاده می کنند و نماد بارز آن را می توان در مسابقات باریستا مشاهده کرد.

اما روش کاربردی برای رفع این ابهامات به این صورت است که؛ اگر در روش تهیه و دستورالعمل دم کردن شما از اعداد دقیقی و بر حسب گرم استفاده شده بود که به راحتی می توانید با استفاده از ترازو اینکار را انجام دهید.

اما اگر در دستور العمل از واژه پیمانه استفاده شده بود بهتر است که با استفاده از دو قاشق غذاخوری خوری برای بار اول چک کنید که قهوه شما از لحاظ طعم و مزه دقیق می باشد و یا خیر، اگر بعد از بررسی میزان قهوه را تغییر دادید، نسبت را به ذهن سپرده و دقیقاً به همان اندازه بر روی ترازو قرار دهید تا بتوانید این عدد را ثبت کنید.

مثال ساده برای درک مقدار پیمانه

محاسبه وزن قهوه

تصور کنید قهوه ای را خریداری می کنید که پس از بررسی متوجه می شود که برای تهیه آن برای یک فنجان، به یک پیمانه قهوه و 210 گرم آب نیاز دارید.

برای اینکار اگر شما از ترازو استفاده نکنید در همان ابتدا در محاسبه میزان آب با مشکل مواجه خواهید، مخصوصاً زمانی که نسبت ها تغییر کند و شما بخواهید برای 6 فنجان دم کنید. در این حالت نمی توانید به طور چشمی حدس بزنید که چه مقدار آب نیاز دارید.

اما برای مرحله بعدی شما دو قاشق غذاخوری قهوه که معادل یک پیمانست، به آب جوش خود برای دم کردن اضافه می کنید، اما پس از آماده شدن متوجه می شوید که کمی مقدار آن باید بیشتر می بوده، پس به یک نوک قاشق بیشتر از پودر قهوه نیاز داشته اید. اینجاست که می توانید این نسبت را بر روی ترازو بریزید و میزان آن را وزن کنید.

با این کار شما وزن ایده آل برای تهیه قهوه خود پیدا کرده اید و آن را به ذهن می سپارید و اگر هم قصد داشتید به جای اینکه تنها برای خودتان قهوه دم کنید، 4 نفر را مهمانی کنید، همین عدد را در 4 ضرب می کنید و همه چیز دقیق و عالی پیش خواهد رفت.

فراموش نکنید که ثبت اعداد دقیق برای دم کردن قهوه بسیار موثر است و یکی از اصول حرفه ای بودن شما می باشد.

نتیجه گیری نهایی

در طرز تهیه قهوه تمام تلاش خود را کنید که ابهامات در مورد کار را به حداقل ممکن برسانید و در نسبت های استفاده شده از قهوه و آب، به طور چشمی و حسی برخورد نکنید.

تمام نکاتی که در مورد پیمانه قهوه و موارد آن بیان کردیم برای زمانی می باشد که شما از وزن و مقدار قهوه خود اطلاع نداشته باشید و ندانید که یک پیمانه آن چند گرم می باشد.

ما تمام تلاش خود را کردیم تا هر آنچه که لازم بود در مورد پیمانه قهوه بدانید را برای شما معرفی کنیم، اما اگر باز هم در مورد سرفصل ها و موارد گفته شده در آن با ابهاماتی مواجه هستید می توانید آن را در قسمت پیشنهادات با ما در میان بگذارید.

و در پایان نیز لازم است به این موضوع اشاره کنیم که شما می توانید برای خرید پیمانه قهوه می توانید به فروشگاه اینترنتی کافی مافی مراجعه کنید.

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture