قهوه اتیوپی و معرفی کامل آن از بررسی تاریخچه تا طعم و مزه!

اتیوپی کشوری غنی از لحاظ تاریخچه و قدمت در تولید قهوه، کشوری که بخاطر دانه های قهوه خود مشهور شده است! پس با ما همراه باشید قهوه اتیوپی و هر آنچه که لازم است در مورد آن بدانیم را باهم بررسی کنیم.

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

ما در این مقاله سعی داریم مشخصات کاملی از طعم، مزه، رایحه و نحوه دم کردن این قهوه برای شما معرفی کنیم، چون لازم است ما در مورد کشوری که به عنوان زادگاه قهوه جهان شناخته شده است بیشتر بدانیم و قهوه آن را بررسی کنیم.

تاریخچه قهوه اتیوپی و کشف قهوه!

تاریخچه قهوه

اتیوپی زادگاه قهوه و یکی از برترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان قهوه در جهان استT قهوه اتیوپی، با میراث غنی و کیفیت فوق العاده خود از بهترین قهوه های جهان به شمار می رود و در ادامه علت خاص بودن آن را خواهید فهمید.

داستان قهوه اتیوپی با یک افسانه آغاز می شود، در حدود سال 850 میلادی، یک چوپان جوان به نام کالدی بزهای خود را برای چرا در مراتع منطقه خود برده بود، که یک روز بزهایش پس از خوردن گیلاس های قرمز رنگی از یک درختچه در نزدیکیش با هیجان شروع به پریدن کردند.

کالدی نیز خودش تصمیم گرفت چند گیلاس از آنها را بچشد، جالب بود به خود او هم احساس سرخوشی و انرژی دست داد!!

کالدی کشف خود را با راهبان در یک صومعه محلی بازگو کرد و آنها نیز به سرعت فهمیدند که مصرف گیلاس می تواند به آنها کمک کند تا در طول نمازهای طولانی بیدار بمانند. 🙂

با گذر زمان آنها برای حفظ عطر و طعم این دانه ها برای مدت طولانی، آنها را بو داده و در آب گرم خیساندند و به همین راحتی قهوه متولد شد، البته بعضی از افراد نیز معتقدند قبل از کالدی بردگان سودانی دانه های قهوه را می جویدند تا به آنها کمک کند از سفرهای سختی که برای تجارت برده ها در صحرا انجام می شد زنده بمانند.

خرید قهوه ساز

دلیل محبوبیت قهوه اتیوپی

محبوبیت قهوه اتیوپی

اتیوپی برای اولین بار صادرات قهوه را در قرن پانزدهم آغاز کرد، بازرگانان سومالیایی قهوه را به یمن آوردند و عرفای صوفیه آن را می نوشیدند تا بهتر بتوانند بر منبر رفتن خود تمرکز کنند!!

در حالی که چند قرن بعد کلیسای ارتدکس اتیوپی قهوه را کاملاً ممنوع کرد، اتیوپیایی ها در اواخر قرن نوزدهم به لطف امپراتور منلیک دوم که خودش علاقه مند به این نوشیدنی بود به مصرف قهوه بازگشتند.

پس از آن تولید و صادرات قهوه اتیوپی، به شدت افزایش یافت، امروزه قهوه حدود 70 درصد از کل درآمد صادرات این کشور را تشکیل می دهد و برای اقتصاد آنها بسیار ضروری است دقیقا مثل نفت برای ما!!

تخمین زده می شود 15 میلیون اتیوپیایی تقریبا یک چهارم جمعیت این کشور، از طریق رشد قهوه زندگی خود را تأمین می کنند.

تقریباً تمام قهوه اتیوپی، توسط کشاورزان در مقیاس کوچک پرورش می یابد که همچنان به اجرای روش های سنتی ادامه می دهند، کشاورزان قهوه به اصطلاح “باغ داران قهوه” آن را در مزارع کوچک پرورش می دهند.

حدود 20 درصد قهوه در اتیوپی به صورت وحشی در جنگل های قهوه پرورش می یابد. یکی از شناخته شده ترین این جنگل ها گشا Gesha است که  قهوه تولید شده توسط این منطقه اغلب برچسب وحشی دارند.

خرید قهوه اسپرسو 

اتیوپی علاوه بر اینکه یکی از بزرگترین تولید کنندگان قهوه است، از لحاظ رتبه بندی تولید قهوه، اولین کشور در آفریقا و پنجمین در جهان به حساب می آید، همچنین این کشور یکی از بزرگترین مصرف کنندگان قهوه در جهان به شمار می رود و مردم اتیوپی سالانه 1.8 میلیون کیسه قهوه می خورند که آمار عجیبی می باشد!  تقریباً نیمی از مقدار تولید شده توسط خودشان!

مشخصات طعم این قهوه

طعم قهوه

اتیوپی از شش تا ده هزار نوع قهوه برخوردار است در واقع، انواع بسیاری از قهوه ها وجود دارد که اکثریت قریب به اتفاق هنوز جز دسته بندی ها طبقه بندی نشده است.

اکثر قهوه ها به سادگی با عنوان قهوه اتیوپی برچسب گذاری شده اند، خریداران متخصص معمولاً قهوه ها را در اتیوپی بر اساس منطقه، ارتفاع آن منطقه و با انجام کاپینگ متمایز می کنند تا شناخت تنوع آنها!

بیشترین نوع قهوه در اتیوپی قهوه عربیکا ملایم و معطر است که حدود 70 درصد تولید قهوه این کشور را تشکیل می دهد، در واقع خاستگاه و آغازگر قهوه عربیکا در جهان اتیوپی به حساب می آید.

خرید چای ماسالا

امروزه بیش از 90 درصد موارد ژنتیکی مختلف قهوه عربیکا را می توان در اتیوپی یافت، این تنوع ژنتیکی باورنکردنی قهوه اتیوپی، به معنی مقاومت بیشتر آنها در برابر بیماری است از جمله بیمار زنگ زدگی برگ ها!

قهوه اتیوپی، دارای رایحه ای میوه این میباشد که طعم هایی شبیه به میوه، از جمله زغال اخته را در هنگام نوشیدن حس می کنید، همچنین غلظت آنها ملایم است و کمی طعم شکلاتی دارند.

 منبع:www.coffeehunter.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture