قهوه دی اولا (De Olla) قهوه ای سنتی از کشور مکزیک

قهوه دی اولا یکی از گزینه هایی می باشد که اگر جز افرادی هستید که دنبال نوشیدن قهوه های خاص و سنتی می باشید، نباید آن را از دست بدهید. قهوه ای با طعم های شیرین و ادویه ای که درون ظرف سفالی که بسیار شبیه به ظرف های دیزی می باشد تهیه و آماده می شود.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم در ابتدا و پس از یک معرفی و شناخت کلی از قهوه دی اولا به سراغ آموزش طرز تهیه آن در منزل برویم.

شناخت قهوه دی اولا

قهوه دی اولا

قهوه دی اولا یا “دِ اولا” یکی از قهوه های سنتی کشور مکزیک می باشد، کشوری که در بین تولیدکنندگان قهوه جهان جز 10 کشور اول می باشد و به نوعی تولید و مصرف قهوه در بین آنها به عنوان یک فرهنگ غنی شناخته شده است و از لحاظ معنایی نیز نام این قهوه به معنی «قهوۀ قوری» می باشد.

در بین کشورهایی که نوشیدن قهوه بسیار محبوب می باشد همیشه ارائه ایده هایی که بتواند نوشیدن قهوه را برای سربازان کشور محیا کند جز اولویت ها می باشد. این موضوع قبلاً به وضوح در مورد قهوه آمریکانو می توان مشاهده کرد، قهوه د اولا نیز یکی دیگر از این موارد می باشد.

در اوایل قرن بیستم زمانی که انقلاب مکزیک شکل گرفت، بسیاری از مردم کشور مکزیک به دنبال ایده ای میگشتند تا بتوانند قهوه ای را محیا کنند که بتواند متناسب با شرایط سربازان و نیروهای نظامی متناسب باشد، روش تهیه ای که در عین سادگی بتواند قابلیت چندبار استفاده شدن و نگهداری طولانی مدت را داشته باشد.

به همین خاطر قهوه دی اولا که درون یک ظرف های سفالی تهیه میشد، ایجاد شد. این قهوه به خاطر 4 ویژگی بسیار خاص برای سربازان بسیار مناسب بود:

4 ویژگی خاص قهوه دِ اولا

قهوه سنتی

1. این قهوه درون ظرف های سفالی تهیه میشد که قابلیت آن را داشتند تا مدت زمان طولانی گرما و حرارت را برای محتویات داخل خود نگه دارند، به همین خاطر پس از دم کردن قهوه دی اولا درون این ظرف های سفالی مشاهده خواهید کرد که تا مدت زمانی طولانی گرم باقی خواهد ماند.

2. مورد دومی که لازم است در مورد ویژگی این قهوه به آن اشاره کنیم ادویه های استفاده شده در این نوشیدنی می باشد که باعث می شود یک طعم شیرین و متفاوتی به خود بگیرد، این خاص بودن طعم باعث شده که به راحتی بتوان این قهوه را دوباره گم کرد و مصرف کرد، در حالی که سایر قهوه ها به خاطر طعم تلخی که دارند گرم کردن مجدد آنها طعم نامطبوعی ایجاد می کند.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که گرم کردن این قهوه نیز باعث می شود به طور قطع از رایحه و مزه قهوه دی اولا کاسته شود، اما فراموش نکنیم که هدف اصلی این قهوه استفاده برای سربازان در شرایط سخت می باشد.

3. استفاده از قوری سفالی برای تهیه این قهوه باعث شده که برای گرم کردن این قهوه کار بسیار ساده شود و به راحتی اینکار انجام شده و نیاز به هیچ وسیله دیگری نداشته باشیم.

4. همانطور که گفتیم از ویژگی های قهوه د اولا این می باشد که می توان آن را به نوعی گرم کرد، موضوعی که از ویژگی های خاص این روش می باشد این است که ظرف های سفالی استفاده شده در روش تهیه این قهوه در زمان گرم کردن باعث می شود که یک طعم خاکی و مطلوب به قهوه شما منتقل شود.

همه ما می دانیم که وجود یک طعم خاکی در قهوه باعث می شود که طعم نهایی آن مطلوب شود.

طرز تهیه قهوه دِ اولا

قهوه مکزیکی

همانطور که تا اینجای کار به این موضوع اشاره کردیم قهوه دی اولا جز قهوه های سنتی مکزیک و جهان به حساب می آید که شاید خیلی نسل های جدید با تهیه و روش درست کردن آن سازگاری نداشته باشند.

این قهوه در بین خانواده های مکزیکی به نوعی یک قهوه اختصاصی به حساب می آید و هر خانواده دارای روش تهیه مخصوص به خود می باشد و به نوعی شما به هیچ وجه نمی توانید روشی مشخص و خاص برای تهیه کردن آن ارائه کنی.

اما در این بین، روش تهیه ای وجود دارد که مواد اولیه استفاده شده در آن و روش انجام کار از سایر روش ها رایج تر و فراگیرتر می باشد که در ادامه آن را باهم بررسی خواهیم کرد.

مواد اولیه و روش انجام کار

  • پودر قهوه با آسیاب مدیوم
  • شکر تصفیه نشده (piloncillo)
  • میخک
  • دارچین
  • رازیانه
  • پوست لیمو یا پوست پرتقال

اگر در این بین مقدار مورد نیاز برای مواد اولیه را مشاهده نمی کنید به این خاطر می باشد که واقعاً هیچ عددی برای آنها وجود ندارد و همانطور که گفتیم هر خانواده و قومی برای خود، روش ویژه ای و خاص خود را دارد.

اما روش کار و درست کردن قهوه دی اولا به صورت های مختلفی می باشد که ما دو روش را برای شما در نظر گرفتیم:

روش اول بدین شکل می باشد که شما قبل از آنکه بخواهید به سراغ دم کردن قهوه بروید، پس از به جوش آوردن آب، مواد اولیه دیگر یعنی میخک، دارچین، رازیانه، پوست لیمو یا پرتقال را به آب اضافه کنید و با حرارات بسیار کم اجازه دهید که به مدت 10 دقیقه آماده شوند.

در مرحله بعد پودر قهوه را درون ظرف سفالی ریخته و سپس شکر را به آن اضافه می کنید و بعد از آن ترکیبی که در گام نخست آماده کرده اید را به آن اضافه می کنید و اجازه می دهید تا قهوه شما آماده شود.

اما روش دومی که برای دم کردن قهوه دی اولا استفاده می شود به این شکل می باشد که پودر قهوه  را به همراه میخک، شکر و دارچین درون یک پارچه می پیچیند و آن را درون آب جوش می اندازند.

پس از آنکه محتویات درون پارچه به دمای مناسب برسند، شروع به ترشح داخل آب جوش کرده و در این زمان می باشد که شما باید پوست لیمو و یا پرتقال را به آب جوش خود اضافه کنید.

جمع بندی و نحوه سرو قهوه دی اولا

قهوه دی اولا

در پایان باید گفت پس از انجام مراحل قبل، پس از گذشت تقریباً 10 دقیقه قهوه دی اولا شما آماده سرو می باشد، اما قبل از نوشیدن لازم است چند دقیقه به قهوه خود استراحت دهید.

فراموش نکنید که محل دم کردن قهوه دِ اولا که در قسمت های قبل بیان کردیم باید در ظرف سفالی که در مورد آن توضیح دادیم انجام شود تا طعم و رایحه اصلی این نوشیدنی حفظ شود.

ما سعی کردیم در این مقاله از کافی مافی تمام نکاتی که لازم است در مورد قهوه دی اولا و نحوه دم کردن آن لازم است را به شما ارائه کنیم تا بتوانید یک نوشیدنی سنتی و فوق العاده مخصوصاً برای کسانی که دسترسی به قهوه تازه دم برایشان سخت می باشد را آماده کنیم.

در صورتی که قصد خرید قهوه مناسب برای تهیه این روش تهیه قهوه را دارید می توانید به قسمت فروشگاه سایت کافی مافی مراجعه کنید.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture