قهوه با معده خالی یک اشتباه بسیار بزرگ و رایج!!

قهوه با معده خالی یکی از رایج ترین عادت های دوست داران قهوه می باشد که در زمان نوشیدن قهوه انجام می دهند. شاید خیلی از ما سالیان بسیار زیادی می باشد که اول صبح ها اولین چیزی را که برای خوردن انتخاب می کنیم قهوه می باشد ولی یادمان باشد که این کار هم از لحاظ سلامتی و هم از لحاظ اقتصادی یک اشتباه بزرگ می باشد!!

ما در این مقاله از کافی مافی قصد داریم مهمترین و اصلی ترین عوارض نوشیدن قهوه با معده خالی را به طور دقیق بررسی کرده و به شما راهکاری ارائه دهیم که با از این خطرات احتمالی دور شوید. پس توصیه میکنیم حتماً تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عوارض نوشیدن قهوه با معده خالی

خوردن قهوه صبح

نه تنها قهوه، بلکه هر ماده غذایی در صورت عدم استفاده درست و صحیح می تواند برای افراد عوارض و خطراتی به همراه داشته باشد. قهوه در حالت معمولی دارای فواید بسیار زیادی می باشد ولی در صورتی که آن را به صورت ناشتا میل کنید این خواص قهوه تبدیل به عوارض می شود.

1. دل درد گرفتن

قهوه و دل درد یکی از رایج ترین مشکلاتی می باشد که دوست داران قهوه با آن رو به رو می باشند. خوردن قهوه با معده خالی تنها دلیل این اتفاق نمی باشد ولی یکی از رایج ترین این دلایل می باشد.

قهوه به خاطر وجود کافئین بالا و همچنین خاصیت اسیدی و چربی های موجود در آن یکی از نوشیدنی های سنگین به حساب می آید که باعث می شود در صورت سرو کردن آن به صورت ناشتا با مشکلات گوارشی متعددی برای شخص مصرف کننده همراه باشد که یکی از اصلی ترین آنها دل درد می باشد.

2. از بین رفتن اثر قهوه

قهوه با معده خالی

خوردن قهوه با معده خالی و بعد از خواب مثل دور ریختن کامل قهوه است. خیلی از ما قهوه رو برای این انتخاب کرده ایم که انرژی ما را بالا ببره و باعث ایجاد نشاط در ما بشود.

ولی جالبه بدونید که قهوه اول صبح به خاطر کم کردن کورتیزل بدن؛ بدتر باعث خواب آلودگی ما میشود تا سرحال شدن ما!! زمانی که ما تازه از خواب بیدار میشویم بدن ما شروع به ترشح هورمونی به نام کورتیزل می کند که باعث می شود بعد از خواب بدن شما احساس نشاط کند. حالا وقتی ما بعد از خواب به صورت ناشتا و سریع قهوه رو میل می کنیم، کافئین جایگزین این کورتیزل می شود.

یعنی شما یک ماده نشاط آور طبیعی بدن را متوقف کرده اید و کافئین قهوه را جایگزین کرده اید که تاثیرش از آن نیز کمتر است. نه تنها از لحاظ سلامتی، بلکه از لحاظ اقتصادی نیز اینکار اصلا منطقی و مرقون به صرفه نمی باشد.

3. بالا رفتن اضطراب

طبق آزمایشات انجام شده کافئین قهوه باعث تحریک هورمون های استرس در بدن ما انسان می شود. این موضوع و تاثیر در زمانی که معده شما خالی باشد یا با خستگی همراه باشید دو چندان می شود.

یعنی اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم باید گفت که خوردن قهوه با شکم خالی و پس از بیدار شدن از خواب می تواند زمینه اضطراب، پریشانی و بیقراری در شخص مصرف کننده شود.

4. ایجاد بیماری های قلبی

قهوه با معده خالی

یکی از دلایلی که شما با خوردن قهوه احساس نشان و سرحالی می کنید بالا رفتن سرعت انتقال خون از قلب به سایر نقاط بدن می باشد. حالا زمانی که شما قهوه را ناشتا میل می کنید؛ قلب به نوعی مجبور می شود بیش از حد نرمال فعالیت کند.

پس می توان نتیجه گرفت؛ شما با خوردن قهوه با معده خالی باعث می شوید که قلبتان به طور موقتی و کوتاه مدت به فشار خون مبتلا شود که این موضوع می تواند در طولانی مدت عوارض فراوانی برای سلامتی بدن و مخصوصاً قلب شما داشته باشد.

5. اختلالات گوارشی و معده

اگر نگوییم که رفلاکس معده رایج ترین اختلال معده می باشد، به طور قطع می توان گفت که یکی از مهمترین آنها می باشد. رفلاکس معده زمانی رخ می‌دهد که اسید و سایر محتویات درون معده از دریچه‌ پایینی مری به مری باز می‌ گردند.

قهوه جز نوشیدنی های اسیدی به حساب میاد (البته اسیدی بودن قهوه بسیار پایین است) و خوردن آن باعث تولید اسید در معده شما میشود و به همین خاطر خوردن قهوه با معده خالی باعث ایجاد سوء هاضمه و سوزش در سر دل شما خواهد شد.

6. پایین آوردن تمرکز

خوردن قهوه ناشتا اول صبح

نوشیدن قهوه به خودی خود باعث افزایش دقت و تمرکز در شما خواهد شد، ولی زمانی که شما آن را با معده خالی و بلافاصله بعد از خواب میل می کنید، قهوه به طور عکس عمل می کند.

نوشیدن قهوه ناشتا باعث تحریک پذیری و ناتوانی در تمرکز مغز شما خواهد شود و اجازه نمی دهد که بر روی کار خود تمرکز کنید و گاهاً حتی با لرزش های خفیف دست نیز همراه می شود.

7. سایر عوارض قهوه با معده خالی

تا اینجا موارد متعددی از عوارض و خطرات نوشیدن قهوه ناشتا را با شما بررسی کردیم که ممکن است این اختلالات خود را با نشانه هایی همچون بی‌اشتهایی، دل درد، استفراغ، زرد شدن پوست، تب، اسهال و انقباض کیسه صفرا نیز خود را نشان دهد.

راهکار رفع اختلالات قهوه ناشتا

قهوه ناشتا

حالا شاید این سوال را از ما بپرسید که برای رهایی از این اختلالات بهتره ما چه کارهایی انجام دهیم؟؟

خب طبیعی است که شما نباید به هیچ وجه قهوه را با معده خالی میل کنید و اگر جز افرادی می باشید که خیلی به صبحانه خوردن علاقه این ندارید توصیه می کنیم که قبل از قهوه مقداری نان یا شیر بخورید. البته خوردن موز نیز به خاطر خاصیت ضد اسیدی بودن آن می تواند از تولید اسید معده با قهوه جلوگیری کند.

اگر با رعایت این موارد بازهم با مشکل همراه بودید توصیه می کنیم که میزان کافئین قهوه خود را کاهش داده، چون این کافئین است که بسیاری از این مشکلات را برای سلامتی شما به همراه می آورد.  انتخاب قهوه بدون کافئین و کم کردن درصد روبوستا قهوه می تواند کافئین آن را به شکل ویژه ای کاهش دهد.

فراموش نکنید بهترین زمان مصرف قهوه شما تقریبا بین یک الی دو ساعت بعد از بیدار شدن از خواب می باشد. یعنی اگر ساعت 8 صبح از خواب بیدار می شوید بین ساعت 9 تا 10 صبح بهترین زمان می باشد.

ما در این مقاله تلاش کردیم که خوردن قهوه با معده خالی را به طور دقیق بررسی کرده و تمام نکات و عوارض آن را بررسی کرده، اگر شما نیز با مشکلاتی این چنینی با خوردن قهوه ناشتا رو به رو شده اید؛ آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. محمد می‌گوید

    جالب بود مرسی

    1. مرضیه فراهانی می‌گوید

      خوشحالم مطلب براتون مفید بوده

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture