قهوه و بوی بد دهان (بررسی دقیق تمام جوانب)

قهوه و بوی بد دهان یکی از موضوعات و مباحث چالش برانگیزی می باشد که پاسخ به آن با ابهاماتی همراه می باشد. برخی از کارشناسان بر این باورند که نوشیدن قهوه می تواند باعث کاهش بوی بد دهان شود، در حالی که دلایل و تحقیقات مختلفی نه تنها این موضوع را تایید نمی کند، بلکه دقیقاً برعکس آن را بیان می کنند و نوشیدن قهوه را عاملی برای افزایش بوی بد دهان می دانند.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم پس از یک بررسی کلی در مورد ارتباط میان قهوه و بوی بد دهان به بیان راهکارهایی برای حل این موضوع کرده و تمام جوانب را برای شما بررسی خواهیم کرد.

قهوه و بوی بد دهان چه ارتباطی دارند؟

قهوه و دندان ها

باید گفت هنوز هیچ تحقیقات دقیقی که این موضوع را بتواند به صورت قطعی نشان دهد که قهوه باعث کم شدن و یا زیاد شدن بوی بد دهان می شود وجود ندارد، اما شواهد و دلایل مختلفی وجود دارد که نشان می دهد قهوه یکی از عوامل و دلایل بوی بد دهان می باشد.

هرچند بو و عطر مطبوع قهوه شاید در ابتدا نشان دهنده این باشد که قهوه می تواند بوی بد را از دهان شما مخصوصاً در ساعات اولیه صبح از بین ببرد، اما دلایل مختلفی وجود دارد که این موضوع را رد می کند که در ادامه مهمترین آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.

1. کافئین موجود در قهوه و بوی بد دهان

یکی از مهمترین دلایل و اصلی ترین موضوعاتی که می توان در مورد قهوه و بوی بد دهان به آن اشاره کرد کافئین می باشد. کافئین به خودی خود یکی از عواملی می باشد که می تواند باعث کم شدن و کاهش بزاق دهان شود.

افرادی که بلا این مشکل و به رو می شوند در اصطلاح به آنها “دهان خشک” گفته می شود. زمانی که بزاق دهان کاهش پیدا کند شما با دو مشکل اصلی رو به رو خواهید شد:

  1. افزایش چشمگیر باکتری ها و قارچ ها در دهان
  2. رو به رو شدن با مشکلات گوارشی

پس می توان گفت قهوه ای که سرشار از کافئین می باشد می تواند با افزایش رشد باکتری ها و قارچ ها عاملی برای ایجاد بوی بد دهان باشد.

اما برای رفع این مشکل شما می توانید میزان کافئین را درون فنجان قهوه خود کاهش دهید. جایگزین کردن قهوه های عربیکا به جای روبوستا یکی از بهترین راهکارهایی می باشد که می توانید استفاده کنید، با این کار هم میزان کافئین قهوه خود را کاهش داده اید و هم میزان عطر و طعم دلچسب قهوه خود را افزایش داده اید.

البته بعضی از کارشناسان نیز توصیه می کنند که بهتر از برای حل این مشکل چای را جایگزین نوشیدن قهوه کنید، که تقریباً  می توان گفت این موضوع برای عاشقان و معتادان قهوه غیر ممکن می باشد. 🙂

2. غلیظ بودن قهوه مصرفی

قهوه و بوی بد

یکی از موارید که لازم است در مورد رابطه قهوه و بوی بد دهان به آن دقت شود غلظت قهوه مصرفی شما می باشد.

به طور کلی قهوه ای که غلیظ می باشد دارای عطر و رایحه ای بیشتری می باشد، از طرفی قهوه ای که غلیظ می باشد در بیشتر مواقع دارای میزان کافئین بیشتری می باشد و همانطو که در بخش قبلی گفتیم؛ این کافئین بیشتر دلایلی برای بوی بد دهان می باشد که با عطر و طعم بالای قهوه غلیظ ترکیب می شود و بوی بیشتری را تولید می کند.

برای درک این موضوع کافیست شما به مواد خوراکی مانند پیاز و سیر دقت کند، این دو ماده به خاطر طعم و رایحه شدیدی که دارند می تواند بوی بد شدیدی را برای دهان شما به وجود بیاورد، قهوه غلیظ نیز دقیقاً همین مشکل را برای شما به همراه خواهد داشت.

برای رفع این مشکل شما می توانید با اضافه کردن مقداری آب جوش به قهوه، این مشکل را رفع کنید. قهوه آمریکانو یکی از نمونه های بارز نوشیدنی هایی می باشد که به خاطر اضافه شدن آب جوش به آن، دارای غلظت کمی می باشد.

3. باقی ماندن قهوه بر روی دندان ها

قهوه و بوی بد

یکی از موارد دیگری که در بسیاری از موارد می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان در افراد شود باقی ماندن ته مانده مواد غذایی خورده شدن بر روی دندان ها می باشد.

قهوه در صورتی که به صورت خیلی غلیظ و یا به همراه لورد آن نوشیده شود می تواند به خاطر کمی خاصیت چسبندگی بر روی دندان ها باقی بمانند.

این موضوع باعث می شود که نه تنها در طولانی مدت دندان های شما پوسیده شده و به نوعی بوی بدی در دهان شما ایجاد شود، بلکه خود ماده غذایی مثل قهوه نیز زمانی که بیش از اندازه درون دهان باقی بماند می تواند بو و عطر نامطبوعی درون دهان شما ایجاد کند.

برای رفع این موضوع اگر دقت کرده باشید در بسیاری از کافی شاپ ها مخصوصاً زمانی که شما قهوه ترک سفارش دهید (دارای لورد زیادی می باشد) یک لیوان آب نیز کنار فنجان قهوه شما آورده می شود، هر چند این موضوع تنها برای سلامتی دهان و دندان و رفع بوی بد دهان نمی باشد ولی یکی از دلایل اصلی این اتفاق می باشد.

پس یکی از رهکارهای که شما می توانید برای رفع این مشکل انجام دهید نوشیدن یک لیوان آب بعد از سر قهوه می باشد، آبی که نه خیلی سرد باشد و نه خیلی گرم.

4. افزودنی های قهوه و بوی بد دهان

قهوه و خرابی دندان

آخرین گزینه ای که در مورد قهوه و بوی بد دهان لازم است مورد بررسی قرار دهیم ربطی به خود قهوه ندارد بلکه افزودنی هایی که می باشد که برای نوشیدن قهوه مورد استفاده قرار می گیرد.

همانطور که می دانید افزودنی های قهوه می تواند گزینه های متفاوتی باشد که بسته به نوع قهوه مورد استفاده قرار می گیرد.

تعدادی از این افزودنی ها می تواند برای شما نتایج مثبتی از لحاظ رفع بودی بد دهان داشته باشد، مثل هل و دارچین. از طرفی هم افزودنی هایی وجود دارند که می توانند دقیقا برعکس این موضوع عمل کنند  که مهمترین آنها را می توان؛ شکر، شیر و کریمیرها معرفی کرد.

فرقی نمی کند که شما کدام یک از این افزودنی ها را استفاده می کنید و یا اینکه کریمیر هایی که برای قهوه مورد استفاده قرار می دهید لبنی می باشد و یا غیر لبنی، همه این افزودنی های می تواند نتایج منفی متعددی روی بوی بد دهان داشته باشد و شما بهتر است برای رفع این موضوع از گزینه هایی مانند هل و دارچین استفاده کنید.

و لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که قهوه یک نوشیدنی اسیدی می باشد و همین موضوع باعث شده که باکتری ها و قارچ ها به نوعی تحریک پذیر شده و آماده رشد شوند.

نتیجه گیری نهایی

قهوه و بوی بد دهان موضوعی می باشد که بسیاری از عاشقان قهوه همراه می باشند، اما شما می توانید با چند راهکار ساده این مشکل را تا میزان چشمگیری کاهش دهید؛ کافیست میزان کافئین را کم کرده، بعد فهوه آب بنوشید، قهوه رقیق بنوشید و از افزودنی هایی مثل شیر و شکر استفاده نکنید.

ما تلاش کردیم هر آنچه که لازم است در مورد قهوه و بوی بد دهان بدانید را برای شما بررسی کنیم تا بتوانید نقش بسیار کوچکی در سلامتی شما داشته باشیم.  در صورتی که در مورد بخش ها و سر فصل های گفته شده در این مقاله با مشکل همراه هستید، می توانید ان را در قسمت پیشنهادات با ما در میان قرار دهید.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture