60 درصد از گونه های قهوه خودرو در طبیعت به دلیل تغییرات آب و هوا در معرض نابودی

بیش از 100 گونه قهوه در طبیعت وجود دارد. همه دانه های قهوه تقریبا از نظر ظاهری به هم شباهت دارند ولی از نظر نژاد و خواص متفاوت هستند.

علاوه بر گونه های معروف و اصیل یکسری گونه های قهوه خودرو در طبیعت هستند که خود به خود و طبیعی در طبیعت به وجود رشد می کنند که البته در موقعیت های خاص جغرافیایی این اتفاق می افتد.

گونه های قهوه خودرو در طبیعت 

قهوه خودرو در طبیعت

محققان بر این باورند كه نمونه های خودرو در طبیعت، در حال حاضر به عنوان جایگزین محلی محصولات زراعی تجاری جهان مورد استفاده قرار می گیرند.

آنها دامنه های مختلف تحمل آب و هوایی و صفات مقاومت در برابر بیماری را ارائه می دهند که می توانند اطمینان حاصل کنند که تولید جهانی قهوه به تأمین نیاز خود ادامه می دهد.

گونه های قهوه خودرو در طبیعت منبع مهمی برای حفظ عرضه قهوه در جهان هستند. چون که عربیکا دارای محدوده های جغرافیایی کاملاً محدود است که در آن به خوبی رشد می کند و روبوستا، در حالی که در برابر زنگ زدگی برگ مقاوم است، در برابر سایر بیماری ها آسیب پذیر است.

اما تعدادی از همین نمونه های قهوه خاص نیز در معرض نابودی کامل قرار دارند زیرا در تعداد کمی از محدوده های جغرافیایی کوچک رشد می کنند، مانند یک گونه قهوه خودرو عربی که در محدوده ارتفاعات خاصی در ارتفاعات اتیوپی رشد می کند.

تغییرات آب و هوایی عملکرد قهوه جهانی را تهدید می کند زیرا تغییر دما و الگوهای بارندگی بر رشد گیاه تأثیر می گذارد. تغییر آب و هوا همچنین ممکن است گیاهان را در برابر بیماری آسیب پذیرتر کند.

زنگ زدگی برگ قهوه

زنگ زدگی برگ قهوه

همه کشورهای بزرگ در حال رشد قهوه تجاری به شدت تحت تأثیر بیماری قارچی “زنگ زدگی برگ قهوه” قرار گرفته اند، که در اوایل قرن بیستم در سراسر آفریقا و آسیا گسترش یافته است، سپس به آمریکای جنوبی، و به نوبه خود در سراسر جهان پیچیده شده است.

شیوع زنگ زدگی قهوه در آمریکای مرکزی که در فصل برداشت 2011-2012 آغاز شد، 70٪ از مزارع این منطقه را تحت تأثیر قرار داد و در نتیجه بیش از 1.7 میلیون شغل از دست رفته و 3.2 میلیارد دلار خسارت و درآمد از دست داد.

گونه های قهوه روبوستا که برای مخلوط های فوری مورد استفاده قرار می گیرند، مهمترین عامل در ایجاد مقاومت در برابر زنگ زدگی برگ قهوه در گونه های عربیکا از طریق تولید متقابل بوده است. از آنجا که تغییرات آب و هوا و خطرات بیماری افزایش می یابد.

مطالعه جدیدی که توسط باغ گیاه شناسی رویال کیو بریتانیا انجام شده است، ارزش این رقم را در تعیین کرده است: بیش از 60٪ از گونه های قهوه خودرو در معرض نابودی کامل قرار دارند.

این گونه های خودرو در طبیعت به دلیل رقابت برای استفاده در اراضی و برداشت بیش از حد چوب گیاه قهوه تقریباً در حال کاهش هستند.

یک گونه، قهوه مارون، از جزیره دور افتاده رودریگوئه در اقیانوس هند، تنها در سال 1877 توسط یک بار شناخته شد. یک قرن بعد، یک دانش آموز مدرسه هنگام گشتن در طبیعت، یک درخت “نا آشنا” رو دید و آن را به معلم نشان داد.

آنها آن را به عنوان یک گونه قهوه  بازمانده از قهوه ها شناختند. تنها نمونه زنده مانده از آن قهوه خودرو الهام بخش حفاظت گسترده تر از جنگل ها در رودریگز است. همچنین در مجموعه آزمایشگاه های کیو کشت می شود.

امید و تلاش برای رشدگونه های قهوه خودرو

متاسفانه، ممکن است امید به گونه های قهوه خودرو کمتر باشد. دانه های قهوه خودرو در طبیعت نسبت به سایر محصولات زراعی مانند گندم یا ذرت به خوبی ذخیره نمی شوند.

بنابراین ما نمی توانیم برای حفظ تنوع و مقاومت در قهوه به بانک های بذر اعتماد کنیم.

انجماد مواد گیاهی در آزمایشگاهها یا رشد نمونه در لوله های آزمایش ممکن است یک جایگزین باشد، اما آن چیزی نیست که فراتر از سمت و سو تجاری موجود مورد بررسی قرار گیرد.

حفظ گونه های مختلف قهوه در باغ های گیاه شناسی برای محافظت از تنوع ژنتیکی نیز واقعاً مناسب نیست. گونه های قهوه به آسانی یکدیگر را بارور می کنند، منابعی را که می خواهید آن را حفظ کنید، “آلوده” می کند.

در حالی که برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند تنوع قهوه را در مجموعه ها حفظ کنیم، مطالعه باغ گیاه شناسی کیو معتقد است که پایداری قهوه به حفاظت از این گونه ها در همان محل جغرافیایی که رشد می کنند بستگی دارد.

در مناطق حفاظت شده و همکاری جوامع در همان آفریقا و آسیا امکان پذیر است و کیفیت آنها را حفظ می کند. حفظ تنوع ژنتیکی باید در رویکردهای موجود برای تولید پایدار قهوه، مانند گواهی تجارت عادلانه و گواهینامه های اتحاد جنگل های بارانی باشد.

اطمینان از تداوم تجارت قهوه به معنای محافظت از قهوه اکوسیستم و تأمین معیشت مردم در سراسر جهان خصوصا مناطقی که تنها را درآمد مردمان آنجا از کشت قهوه است.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture