چای شکلات نوشیدنی دلچسب و گزینه فوق العاده با آغاز فصل سرما!

ما ایرانی ها هر نوشیدنی که با چای آماده شود را با دید متفاوتی نگاه می کنیم، از یک طرف وابستگی شدید چای با فرهنگ و اصالت ما ایرانی های و از طرف دیگر راحت بودن و در دسترس بودن نوشیدنی های که با چای تهیه می شوند آن ها را گزینه مناسب برای ما کرده اند که یکی از جذاب ترین آنها چای شکلات می باشد.

ما در اینجا سعی میکنیم توضیحات مختصر و در عین حال کاملی در مورد تهیه یک چای شکلات و اینکه اصلا چه چیزی می باشد را برای شما بازگو کنیم تا با نوشیدن آن در منزل از آن لذت ببرید.

چای شکلات و بررسی آن!

چای شکلات

ما انسان‌ها مخصوصا ایرانی ها همیشه دنبال جایگزین‌ها و یا ترکیباتی موقت یا دائمی برای چای معمولی و قهوه بوده و هستیم.

در این میان، هرچند برخی‌ها گستره‌ی چای شکلاتی را وسیع‌تر از چای کاکائو می‌دانند؛ با این حال نام دقیق چای شکلات در حقیقت چای کاکائو است. چایی که با پوست دانه‌های کاکائو دم می‌شود.

البته به ابن موضوع دقت کنید که این موضوع متفاوت از هات چاکلت می باشد، شکلات داغ انواع مختلفی دارد و معمولاً با ترکیب شیر، شکر، شکلات تلخ، وانیل یا انواع ادویه‌ها تهیه می‌شود.

اگر به طور مختصری بخواهیم چای کاکائو را تعریف کنیم باید بگوییم یک چای 100 درصد طبیعی می باشد که یکی از محصولات جانبی شکلات سازی‌ها محسوب می‌شود.

وقتی دانه‌های کاکائو برداشت می‌شود آن را برشته کرده و سپس پوست کاکائو را طی یک فرآیند جدا می‌کنند که از آن چای کاکائو تهیه می‌شود.

تاریخچه ای کوتاه از چای شکلات:

تاریخچه

چای شکلاتی را می توان با فرهنگ و پیشینه کشورهای آمریکای جنوبی آمیخته دانست، این چای در این کشورها از پیشینه‌ای بسیار طولانی برخوردار است، اما در کشورهایی که کاکائو خیز نیستند ایده‌ای نسبتاً جدید محسوب می‌شود.

نخستین بار، هزاران سال پیش اقوام «مایا» و «آزتک» در آمریکای جنوبی به خاصیت کاکائو در بهتر کردن حال انسان پی بردند و آن را مورد استفاده قرار دادند.

چای کاکائو یعنی چای شکلاتی مورد نظر ما بسته به اینکه کاکائوی آن متعلق به کدام منطقه باشد می‌تواند طعم‌ها مختلفی از یک طعم اصلی که همان طعم کاکائو است بدهد.

بررسی ویژگی ها و خواص آن

بررسی ویژگی ها

محرک بودن چای کاکائو نسبت به قهوه و چای عادی کمتر و آرام‌تر است چون کافئین زیادی ندارد، ولی ویژگی اصلی آن ایجاد حس خوردن شکلات برای شما می باشد.

اگر بخواهیم به طور دقیق تر میزان کافئین چای کاکائو را در مقایسه با قهوه و چای ساده نگاه کنیم باید اینطور بگوییم:

  • ۲۲۵ میلی لیتر، (یک فنجان) چای سیاه ۴۰ تا ۱۲۰ میلی گرم کافئین دارد.
  • ۲۲۵ میلی لیتر، قهوه ممکن است ۹۵ تا ۲۰۰ میلی گرم کافئین داشته باشد.
  • یک فنجان کاکائو تنها 8 تا 16 میلی گرم کافئین دارد.

تقریباً تمامی خواص دانه‌ی کاکائو در پوست کاکائو نیز وجود دارد پوست کاکائو منبع منیزیم و حاوی آنتی‌اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی است.

چای شکلاتی مورد نظر ما یک محرک طبیعیِ حاوی «آناندامید» است آناندامید نوعی انتقال دهنده‌ی عصبی از اسید چرب است که در عملکرد درد، افسردگی، اشتها، حافظه و باروری تأثیر دارد.

اگر بخواهیم موارد مختصری از ویژگی های این چای را باهم بررسی کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

از جمله مهمترین ویژگی های این چای میزان بلال آنتی اکسیدان می باشد، جلوگیری از ابتلا به بیماری های همچون سرطان، کاهش فشار خون بدن، بخاطر وجود طعمی شبیه با هات چاکلت گزینه مناسبی برای جایگزینی آن می باشد و همچنین سرشار از مواد معدنی مانند منیزیم، پتاسیم، مس و روی می باشد.

منبع: www.homemadezagat.com

 

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture