دمنوش بابونه : فواید فوق العاده و درمانی آن را بشناسیم! 

دمنوش بابونه مدت هاست که به عنوان یک داروی سنتی برای طیف گسترده ای از مسائل بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه محققان به طور فزاینده ای در حال بررسی کارایی آن در مدیریت بیماری ها از جمله سرطان و دیابت هستند.

برای بیشتر افراد،  امتحان کردن دمنوش بابونه، به عنوان مکمل در سایر درمان ها بی خطر است، اما در افراد دارای بیماری های جدی، نباید جایگزین معالجه پزشکی اصلی شود.

از گل های بابونه خشک شده برای تهیه دمنوش آن استفاده می شود، به طور مشابه با هر داروی گیاهی دیگر، برای همه بی خطر نیست. هر چه دمنوش غلیظ تر باشد ، فواید سلامتی آن بیشتر است.

دمنوش بابونه چیست؟

بابونهدمنوش بابونه یک داروی سنتی است که از گل های خشک شده آن درست می شود. قدرت دمنوش های مختلف بابونه متفاوت است و برخی حاوی مقدار بیشتری از این گیاه دارویی نسبت به بقیه هستند.

نمونه های  پرقدرت تر نیز احتمالاً در افرادی که در برابر آنها آسیب پذیر هستند عوارض جانبی ایجاد می کند. در نتیجه، بهتر است با دوز کم شروع کنید و تا دوزهای بیشتر به آرامی پیش بروید.

بابونه حاوی مواد شیمیایی به نام فلاونوئیدها است. این فلاونوئیدها نوعی ماده مغذی موجود در بسیاری از گیاهان هستند و در اثرات دارویی آن نقش بسزایی دارند. محققان هنوز مطمئن نیستند که چه مواد شیمیایی دیگری در بابونه موجود است تا بتوانند سایر فواید آن را بیان کنند.

فواید دمنوش بابونه

فواید دمنوشمزایای احتمالی دمنوش بابونه که بیشترین شواهد در آن وجود دارد ، شامل موارد زیر است:

  1. کاهش درد قاعدگی
  2. درمان دیابت و کاهش قند خون
  3. کاهش سرعت یا جلوگیری از پوکی استخوان
  4. کاهش التهاب
  5. درمان و پیشگیری از سرطان
  6. کمک به خواب و آرامش
  7. درمان علائم سرماخوردگی
  8. درمان شرایط خفیف پوستی

چه افرادی باید از  خوردن دمنوش بابونه پرهیز کنند؟

شماها دمنوش نخورید!گروه های زیر باید از بابونه خودداری کنند ، مگر اینکه توسط پزشک توصیه شود:

افرادی که سابقه آلرژی شدید دارند، به خصوص در گرده ها: بابونه ممکن است به گرده سایر گیاهان آلوده باشد، بنابراین می تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند.

افرادی که قبلاً واکنش آلرژیک، حتی خفیف نسبت به محصولات بابونه داشته اند: باید از آن پرهیز کنند، زیرا واکنش های آلرژیک با گذشت زمان بدتر می شوند.

نوزادان و کودکان بسیار خردسال: دمنوش بابونه، مشابه عسل و برخی محصولات طبیعی دیگر، ممکن است آلوده به اسپورهای باکتریایی بوتولیسم باشد. اکثر بزرگسالان سالم می توانند با عفونت مقابله کنند، اما ممکن است نوزادان نتوانند.

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند نوزادان و خردسالان از خوردن عسل پرهیز کنند، همچنین باید از مصرف بابونه نیز خودداری کنند.

همچنین استفاده از بابونه به عنوان جایگزینی برای درمان های پزشکی اثبات شده نیز بی خطر نیست. اگر کسی داروهای خاصی مصرف می کند، باید از پزشک خود در مورد تداخلات احتمالی سؤال کند.

نتیجه اینکه:

دمنوش بابونه هزاران سال است که اغلب با نتایج دلگرم کننده در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد،  با این حال، این گیاه یک مکمل و یک دارو نیست.

افرادی که علاقمند به امتحان کردن این دمنوش هستند باید از آن به عنوان مکمل استفاده کنند و جایگزینی برای رژیم معمول داروهایشان نباشد. در دوزهای منظم مانند 1 تا 2 فنجان در روز ، می توان شاهد پیشرفت های افزاینده سلامتی آن بود.

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture