نسکافه گلد و نسکافه کلاسیک تفاوتشان در چیست و کدامیک بهتر است؟

نسکافه گلد و نسکافه کلاسیک را کمتر کسی از دوست داران قهوه باشند که با نام آنها آشنا نباشند و آنها را نشناسند، برند نسکافه در ایران آنقدر معروف می باشد که خیلی از مردم قهوه های فوری را با نام نسکافه معادل می دانند.

شرکت نستله که یکی از بزرگترین و معروف ترین شرکت های تولید قهوه می باشد، و نسکافه نشان تجاری این شرکت در تولید قهوه های فوری می باشد. برای دانستن تفاوت بین دو محصول بزرگ شرکت نسکافه (نسکافه گلد و کلاسیک) ابتدا باید با روش تهیه قهوه های فوری آشنا شویم.

ویدیو تاریخچه نسکافه و شرکت نستله

در ابتدا یک ویدیو جذاب از تاریخچه و نحوه تولید نسکافه از برند نستله مشاهده کنید تا با ساز و کار تولید قهوه فوری بیشتر آشنا شوید.

نکته مهم: اگر ویدیو برای شما نمایش داده نشد، صفحه خود را یکبار رفرش کنید. (صفحه گوشی را از بالا به سمت پایین بکشید)

قدمت برند نسکافه از شرکت نستله به اوایل قرن بیستم برمیگرده، نزدیک به 160 سال پیش. جایی که “ماکس مورگانتالر” شیمیدان سوییسی تلاش کرد یک قهوه ویژه درست کند. برند نستله این اختراع ماکس را خریداری کرد و این اختراع چیزی نبود جز قهوه فوری!

قهوه فوری در واقع همان قهوه دم شده ای بود که به روشی خاص خشک شده و به راحتی در آب حل میشد. برند نسکافه با این ختراع توانست بسیار محبوب بشه و به خاطر راحتی که در نحوه استفاده از این قهوه ها بود، از آن برای سربازان آمریکایی در جنگ جهانی دوم استفاده شد.

نستله امروزه در سال بیش از 170 تن دانه قهوه سبز از کشورهای آمریکای جنوبی خریداری میکند و آن را طبق فرایندی خاص تبدیل به قهوه فوری میکند و در طول روز بیش از 350 هزار بسته نسکافه تولید میکند و به سرتاسر جهان ارسال میکند.

روش های تولید قهوه فوری

نسکافه گلد

قهوه فوری که بخاطر سرعت در تهیه و راحت بودن در استفاده دوست داران بسیار فراوانی دارد و  کافی است که شما فقط یک لیوان آب جوش برای آماده کردن آن در اختیار داشته باشید.

قهوه های فوری عمدتا طبق دو روش تهیه می شود که آنها رای سعی می کنیم به طور خلاصه برای شما توضیح دهیم، در روش اول قهوه که به صورت مایع می باشد را یه صورت یک غبار ریز در یک هوای بسیار خشک و گرم می پاشند، که بعد از گذشت زمان این قهوه خشک شده و به صورت پودر در می آید.

روش دوم خشک کردن منجد یا فریز می باشد، روشی که در آن قهوه مایع به روش تصعید شیمیایی باعث ایجاد پودر قهوه می شود که این پودر قهوه می تواند به راحتی در آب دوباره حل شود و باعث ایجاد قهوه شود.

هر دو روش تأثیر منفی بر روی عطر و طعم و کافئین موجود در قهوه بازسازی شده دارند ، اگرچه یخ زدگی و انجماد در حفظ عطر و طعم بسیار بهتر عمل می کند و بیشتر ویژگی های قهوه را حفظ می کند.
در بعضی موارد، پودر قهوه را با طعم دهنده ترکیب می کنند که خیلی این موضوع و تفاوت بین قهوه فوری و قهوه معمولی نمایان نشود.

مقایسه نسکافه گلد و نسکافه کلاسیک

نسکافه کلاسیک

اگر بخواهیم این دو نسکافه را باهم مقایسه کلی بکنیم و از متخصصان قهوه بپرسیم که کدام قهوه مناسبتر و بهتر است قطعا جواب خواهند داد که ذائقه شما چه نوع قهوه ای را می پسندد، قهوه تند و تلخ یا قهوه ملایم؟

تفاوت اصلی بین نسکافه گلد و کلاسیک در نحوه تهیه این دو قهوه می باشد، نسکافه گلد به روش انجمادی خشک می شود و نسکافه کلاسیک به روش گرما و حرارتی خشک می شود.

کافئین موجود در نسکافه گلد و نسکافه کلاسیک

کافئین نسکافه

اگر بخواهیم از لحاظ میزان کافئین دو نسکافه گلد و کلاسیک را باهم مقایسه کنیم باید بگوییم که به خیلی موارد وابسته می باشد این موضوع، از جمله به میزان رست قهوه در نسکافه کلاسیک و فرایند تصعید که تهیه نسکافه گلد استفاده می شود.

ولی به طور کلی چیزی که تجربه نشان داده است میزان کافئین موجود در نسکافه کلاسیک نسبت به نسکافه گلد بیشتر می باشد. همین امر باعث شده است که در نسکافه گلد یک طعم ملایم تری نسبت به نسکافه تلخ ایجاد شود و باعث محبوبیت بیشتر این نسکافه در بین دوست داران قهوه شود.

دلیل این محبوبیت را شاید می توان در این موضوع پیگیری کرد که اصولا خانوم ها خیلی با نسکافه های تلخ و نسکافه هایی که دارای کافئین زیادی می باشند ارتباط برقرار نمی کنند.

مورد دیگری که باید به آن دقت کنیم این می باشد که نسکافه گلد بخاطر روش تهیه انجمادی در حفظ و نگهداری طعم قهوه نسبت به نسکافه کلاسیک بهتر عمل می کند.

در واقع می توان گفت که در نسکافه گلد شما طعم بهتری از قهوه اصلی را متوجه می شوید ولی این یک امر قطعی و همیشگی نیست چون شرایط و نحوه تهیه این دونسکافه به عوامل مهمی وابسته است.

و در آخر می توان گفت حداقل در کشور ما نسکافه گلد با توجه به ذائقه ما ایرانی ها بیشتر مورد پسند و محبوبیت قرار گرفته است و این مورد را حتی در قیمت این دو نسکافه نیز می توان مشاهده کرد که نسکافه گلد قیمت بالاتری نسبت به نسکافه کلاسیک می باشد.

منابع:

  1. www.thekitchn.com
  2. www.nescafe.com
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture