قهوه کوبایی “کافه کوبانو” چیست و چگونه تهیه می شود؟

قهوه کوبایی که با نام کافه کوبانو نیز شناخته می شود بیشتر از یک فنجان قهوه برای این کشور می باشد و به نوعی قسمتی از تاریخ این کشور به حساب می آید، از ویژگی ها و مشخصات اصلی قهوه کوبایی عطر و طعم کمی تلخ آن می باشد.

قهوه کوبایی در نوعی فنجان های ویژه به اسم تاسیتاها سرو می شود که نشان دهنده تارخچه ملتی است که با سختی و مشکلات فراوان روبه رو بوده است که با مقاومت و سرسختي پیش رفته اند.

برای فهم این موضوع شاید جالب باشد بدانید در کوبا، بعد از سال 1962 دولت به خاطر مشکلات فراوان در تامین مواد غذایی برای مردم محدودیت های مختلفی قرار داد که یکی از این محدودیت ها جیره بندی قهوه برای کوبایی هاست که هر کوبایی در ماه فقط اجازه خرید 4 بسته قهوه دارد!

به همین خاطر کوبایی ها با طراحی فنجان تاسیتاها که یک فنجان کوچک می باشد تلاش کردن تا مصرف قهوه خود را مدیریت کنند و به همین دلیل تاسیتاها برای کوبایی ها چیزی فراتر از یک فنجان معمولی می باشد.

ویژگی های قهوه کوبایی

کافه کومانو

قهوه کوبایی را همانند خیلی از قهوه های کشور های آمریکا مرکزی و جنوبی در موکاپات تهیه و استفاده می کنند، قهوه کوبایی بسیار ریز است که همین امر باعث می شود دارای طعم قوی تری باشد، و این طعم سنگین باعث شد که به فکر اضافه کردن مقداری شکر برای ملایم سازی طعم آن شود،به همین خاطر این قهوه را با شکر قهوه ای اصولا ترکیب می کنند.

از قهوه کوبایی برای تهیه نوع های مختلف اسپرسو ها استفاده می شود، به طور مثال در تهیه قهوه کورتادو که در واقع ترکیبی از قهوه کوبایی با شیر به نسبت  80به 20 می باشد.

نحوه تهیه قهوه کوبایی با موکاپات

موکاپ

مواد مورد نیاز برای تهیه قهوه کوبانو:

  • آب
  • قهوه کوبایی، به طور مثال کافه بوستالو
  • 2قاشق چای خوری شکر قهوه ای
  • ابزار مورد نیاز هم موکاپ (البته توسط اسپرسو ساز هم می توان آن را تهیه کرد)

دستورالعمل

قهوه و شکر

درمرحله اول به اندازه دو شات اسپرسو به وسیله موکاپ تهیه کنید. سپس محفظه زیرین موکاپ به اندازه ایی آب اضافه کنید تا این میزان به سوپاپ کنترل فشار برسد، توجه کنید که آب از این مقدار بیشتر نشود.

قهوه را به محفظه پودر قهوه اضافه کنید، دانه های قهوه را درون صافی آن بریزید تا به بالای سطح آن کامل پر شود و سپس آنها را با انگشت خود صاف کنید اما پودر قهوه کوبایی خود را فشرده نکنید.

سپس صافی پر شده را به محفظه قهوه خود (گلدان موکاپ) بچسبانید و در ادامه  فیلتر را بر روی محفظه زیرین که از پودر قهوه پر شده است  قرار داده و محفظه را محکم کنید.

محفظه بالایی موکاپ(گلدان) را گرم کنید، این گرم کردن در دمای متوسط باشد، آب را خیلی سریع حرارت ندهید زیرا باعث می شود پودر قهوه خیلی سریع داغ شود و به اندازه ای که لازم هست قهوه ترشح شده قوی نخواهد بود.

در ادامه درون فنجان های خود(تاسیتاها) که از قبل آماده کرده اید به اندازه دلخواه خود که توصیه می شود این میزان یک قاشق چای خوری باشد شکر قهوه ای بریزید.

آب را بجوشانید، اجازه دهید آب کاملا به جوش بیاید، فشار بخار به وجود آمده باعث می شود که بخار آب از داخل پودر قهوه شما عبور کند و قهوه شما درون محفظه بالایی موکاپ شما جمع شود.

محفظه موکاپ را بعد از اتمام مراحل تولید دم کردن از روی حرارت بردارید، قهوه کوبایی خود را درون فنجان که درون آن از قبل شکر ریخته اید بریزید و همزمان با سرعت هم بزنید و قهوه شما آماده نوشیدن می شود.

کوبا و اقتصادی بسیار وابسته به قهوه!

کوبا و قهوه آنکوبا یکی از کشورهایی است که از لحاظ اقتصادی بسیار وابسته به قهوه بوده است، قهوه که در سال 1748 وارد کوبا شد تولید آن مورد استقبال بالای مردم آن قرار گرفت.

رابطه خوب کشور شوروی و اسپانیا با کوبا باعث شده بود که تولید قهوه و صادرات آن به این دو کشور بسیار وسیع شده تا جایی که تولید این کشور 440000 کیسه قهوه در سال رسیده بود.

ولی در سال 1959 با ایجاد تحریم های ایالات متحده بر علیه کشور کوبا، میزان صادرات آنها بسیار کاهش پیدا کرد که این روند در سال 1980 با فروپاشی کشور شوری به اوج خود رسید.

تا جایی که میزان صادرات کشور کوبا در سال 2007 تنها به 7000 کیسه در سال رسید که موجب مشکلات فراوان در اقتصاد این کشور شد.

ولی طی سالیانه اخیر مردم این کشور تصمیم گرفته اند که دوباره بتوانند یکی از بزرگترین صادر کننده های قهوه باشند تا جایی که میزان صادرات آنها با رشد چشم گیری به میزان 120000 کیسه در سال رسیده است.

منبع: www.thekitchn.com

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture