قهوه ویتنامی و هر آنچه که باید در مورد رست، دم كردن و مزه آن دانست!

قهوه ویتنامی را احتمالا بسیاری از دوست داران قهوه نوشیده اند و با طعم فوق العاده آن آشنایی دارند، اما این طعم جذاب به خاطر چه دلایلی می باشد.

ما سعی داریم در اینجا توضحات کاملی در مورد دانه های قهوه ویتنامی، نحوه پردازش آن و دم کردنش توضیحات کاملی دهیم.

چه نوع قهوه ای در ویتنام رشد می کند؟

دانه قهوه ویتنامی

در کشور ویتنام بیشترین قهوه ای که به عمل می آید و پرورش می دهند دانه های روبوستا می باشد، در سال 1800 میلادی با اشغال کشور ویتنام توسط فرانسوی ها، قهوه روبوستا و پرورش آن وارد این کشور شد.

دوام بالای روبوستا در برابر آفات و حشرات باعث شد که این قهوه و پرورش آن به سرعت در ویتنام گسترش پیدا کند، علاوه بر این موضوع میزان بردهی درخت های روبوستا می باشد.

درختهای روبوستا نسبت به درخت های هم اندازه عربیکا، محصول و گیلاس بسیار بیشتر به عمل می آورد و این چند عامل باعث شد که پرورش روبوستا در کشور ویتنام با محبوبیت بالایی همراه شود.

با شنیدن نام قهوه روبوستا موضوعی که به ذهن کسانی که این قهوه را نوشیدن می آید، مزه “لاستیک سوخته” و  “خاک” می باشد!

قهوه روبوستا دارای کافئین بسیار بالاتری نسبت به عربیکا است که باعث تلخی آن می شود همچنین تقریبا میزان قند و چربی آن نصف عربیکاست، که همین عوامل باعث شده طعم این قهوه برای نوشیدن همه مناسب نباشد، ولی ویتنامی ها عاشق قهوه روبوستای خود می باشند.

چه چیزی دانه های قهوه ویتنامی را خاص و خوشمزه می کند؟

روبوستا

نکته ویژه در مورد دانه های قهوه ویتنامی این است که چگونه آنها را بو (رست) داده اند، همانطور که گفتیم روبوستا نسبتاً تلخ است و قند و چربی آن بسیار کمی است، به همین خاطر ویتنامی ها قند و کره را در فرایند رست خود اضافه می کنند.

اضافه کردن این کره و قند باعث ایجاد یک طعم کاراملی می شود که با اضافه شدن مقداری وانیل یا کاکائو باعث ایجاد یک طعم بسیار ویژه در دانه های قهوه ویتنامی می شود.

فرایند رست قهوه در ویتنام سرعت کم و آهسته تر انجام می شود و به همین خاطر قهوه ویتنامی دارای رست عمیق تری می باشد که این کار باعث می شود دانه های قهوه خشک تر شود که برای تهیه قهوه ویتنامی نقش مهمی دارد.

طعم و بافت قهوه ویتنامی و نحوه تهیه آن

ویتنام کافی

دانه های قهوه ویتنامی به خاطر ویژگی هایی که گفتیم به شما قهوه با غلظت بالا تحویل می دهد، به همین خاطر می توان این قهوه را از لحاظ چگالی بعد از اسپرسو به عنوان غلیظ ترین قهوه به حساب آورد.

برای تهیه این قهوه از شیر تغلیظ شده (شیر عسل) برای ایجاد طعم ملایم تر و آرامتر استفاده می شود.

نحوه تهیه قهوه ویتنامی در منزل

قهوه ویتنامی

برای تهیه این قهوه در منزل با کار سختی روبه رو نیستید، حدودا 3 قاشق غذاخوری قهوه ویتنامی، 1 الی 3 قاشق شیر تغلیظ شده و به مقدار لازم آب جوش(حدودا 100گرم) تهیه کنید.

ابتدا شیر تغلیظ شده خود را درون فنجان خود که از قبل مقداری گرم شده است می ریزید، سپس قهوه ساز (فین) را روی فنجان خود قرار داده و قهوه ویتنامی خود را درون فیلتر آن می ریزید و سطح آن را صاف می کنید.

بعد از اینکار درب فلزی رو بروی قهوه گذاشته و دقت کنید که قهوه شما فشرده نشود، در اداکه آب خود را که تقریبا دارای دمای 80 الی 100 درجه می باشد را به آرامی به فیلتر اضافه کرده و درب قهوه ساز را بگذارید.

بعد از گذشت حدودا 10 دقیقه قهوه شما آماده می شود و می توانید آن را نوش جان کنید، برای نوشیدن بخاطر استفاده از شیر عسل دیگر نیازی به استفاده از شیرین کننده ندارید.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture