ولنتاین، روز جشن عاشقانه ای آرام از گذشته تا به امروز

ولنتاین روز عشق است. روز جشن قلب هایی که به روی هم گشوده شده اند. هر ساله 25 بهمن یا 14 فوریه میلادی روزی است که افرادی که همدیگر را دوست دارند برای ابراز عشق شان به یکدیگر برای هم کادو می خرند.

این روز بر اساس افسانه هایی قدیمی از گذشتگان برای نسل های امروزی به یادگار گذاشته شده است که مرسوم ترین افسانه به کشیکی عاشق در ایتالیا و شهر رم برمی گردد.

کشورهای زیادی در جهان این روز را جشن می گیرند.

ولنتاین تو چه روزی است؟

ولنتاین کافی مافی

ولنتاین نام کشیکی در قرن سوم میلادی در رم ایتالیا بود. در آن زمان امپراطوری رم به دلیل داشتن سربازانی جنگجوتر ازدواج را ممنون کرده بود.

ولنتاین مخالف این کار بود و در خفا مراسم ازدواج جوانان را برگزار می کرد و با شاخه گلی سرخ آنها را خونه بخت بدرقه می کرد. امپراطور متوجه شد و او را زندانی کرد و دستور اعدام وی را صادر کرد.

اما ولنتاین در زندان هم دست بردار نبود! این بار خودش عاشق دختر زندانبان نابینایی شد. گفته شده از عشق ولنتاین و اعتقادش به خدا، دختر بینا می شود!

روز اعدام ولنتاین 14 فوریه فرارسید. قبل از اعدام ولنتاین نامه ای با امضای “ولنتاین تو” برای دختر نوشت و از آن زمان داستان این عشق نافرجام در فرهنگ ها رسوخ کرد.

روز عشق در کشورهای جهان

ولنتاین کافی مافی

ولنتاین در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی هر ساله برگزار می شود. البته هر کشوری افسانه خودش را دارد و حتی اسم های متفاوتی هم دارد.

در شهر ولز انگلیس، قاشق هایی با نقش قفل و کلید به هم هدیه می دهند،با این معنی؛ «تو قلب مرا گشوده ای».

پسران فرانسوی برای اعلان عشق شان اسم معشوقه خود را روی بازوی لباسشان می نوشتند تا به همه بگویند؛ از عشق من آگاه شوید!

در چین، هفتمین روز هفتمین ماه تقویم چینی، روز عشق است. در افسانه آنها، الهه بهشت و هفت دختر زیبایش برای آبتنی به زمین می آیند که چوپانی لباس های آنها را بر میدارد.

آنها برای پس گرفتن لباس هایشان تصمیم می گیرند، زیباترین دختر را که کوچکترین هم بود نزد گله دار بفرستد، هنگامی که این دو یکدیگر را می بینند، عاشق هم می شوند.

الهه بهشت به این دو اجازه می دهد، سالی یک بار در هفتمین روز از هفتمین ماه تقویم چینی، یکدیگر را ببینند و در این روز پرنده ای از بال خود پلی می سازد، تا دختر بهشت از آن عبور کند و معشوق خود را ببیند.

در ایران باستان روز 29 بهمن روز عشق و با نام  «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» است. سپندارمذ لقب ملی زمین است. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد.

به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را به عنوان نماد عشق می پنداشتند. سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند.

در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده و به آن ها هدیه می دادند.

کادو ولنتاین چی بخریم؟

ولنتاین کافی مافی


هدایای این روز شامل گل رز، کارت پستال، عروسک خرس قرمز و جعبه های کادویی ویژه آن است.

سالیانه بیش از یک میلیارد کارت تبریک ولنتاین در سراسر جهان رد و بدل می گردد که بیشتر آنها توسط زنان خریداری می شود و میلیون ها گل رز و جعبه شکلات در سالروز ولنتاین هدیه داده می شود که اغلب آن ها را مردان خریداری می کنند.

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture