استفاده از عسل در قهوه و چای و فواید آن نسبت به شکر!

استفاده از عسل در قهوه و چای بخاطر اینکه عسل جز مهمترین و شاید می توان گفت اصلی ترین شیرین کننده ارگانیک و طبیعی برای شیرین کردن مواد غذایی به حساب می آید که هیچ گونه تاثیر منفی بر روی معده انسان ندارد، امروزه با استقبال گسترده ای همراه شده است.

عسل طبیعی توسط زنبورها که جزء مفیدترین حشرات به حساب می آیند ساخته می شوند و در طیف گسترده ای از مواد غذایی، چه از نوع پختنی چه از نوع نوشیدنی استفاده می شود.

تاریخچه ای کوتاه از عسل

غسل در قهوه

عسل مایع غلیظ طلایی است که زنبورها از شهد گیاهان گلدار درست می کنند، زنبورها از طریق فرآیند جمع آوری شهد و سپس بازگرداندن مجدداً همان شهد، و تبخیر آب موجود در شهد عسل را تولید می کنند.
زنبورها در طول فعالیت خود در تولید عسل، وظیفه حیاتی گرده افشانی میوه ها، حبوبات، سبزیجات و سایر انواع گیاهان تولید کننده مواد غذایی را انجام می دهند.
عسل جز قدیمی ترین مواد غذایی به حساب می آید و قدمت آن به 2100 سال قبل از میلاد باز می گردد، به طوری که در نوشته های خط میخی سومری و بابل و نوشته‌های مقدس هند و مصر نیز نام آن ذکر شده است.
نام عسل از شکارچی انگلیسی گرفته شده و اولین و رایج ترین شیرین کننده ای است که توسط انسان استفاده شده است، عسل بسیار ارزشمند بوده و اغلب به عنوان نوعی ارز، پیشکش، و یا کالایی برای خرید استفاده می شده است.
در قدیم از عسل نه تنها در غذا و نوشیدنی بلکه برای ساخت سیمان، در جلا مبلمان، تهیه لاک ها و برای اهداف دارویی نیز استفاده می شده است.

 

استفاده از عسل در قهوه و چای

صبحانه کامل

شکر برای ایجاد یک طعم شیرین و دلچسب در چای یا قهوه بسیار مناسب است، و به همین دلیل است که بخاطر ضررهای بسیار بالایی که در مصرف زیاد آن بیان شده است همچنان جز محبوبترین و پرکاربردترین طعم دهنده های نوشیدنی ها و غذاها در جهان به شمار می آید.

اما عسل جز شیرین کننده ها و طعم دهنده های بی نظیر به حساب می آید که برای جایگزین شدن به جای شکر بسیار گزینه مناسبی می باشد، که اضافه کردن به قهوه و چای شما باعث ایجاد طعم دلپذیری در نوشیدنی شما می شود.

فواید استفاده از عسل، در قهوه و چای

چای عسلی

استفاده از عسل در قهوه و چای دارای فواید بسیار زیادی نسبت به شکر می باشد که ما سعی می کنیم در اینجا تعدادی از آنها را برای شما معرفی کنیم.

 1. عسل طبیعی شامل قندهای ساده می باشد که نسبت به شکری که دارای قندهای به هم پیوسته می باشد دارای حضم آسانتر و تولید انرژی پایدارتر و عدم رسوب و ذخیره قند به عنوان چربی در بدن می باشد.
 2. میزان شیرینی عسل نسبت به شکر بالاتر می باشد که این باعث می شود که به میزان کمتری از عسل  نسبت به شکر برای شیرین کردن قهوه یا چای شما نیاز باشد.
 3. مواد معدنی موجود در عسل مانند کلسیم منیزم آهن و… به طور چشم گیری نسبت به شکر بیشتر می باشد.
 4. عسل دارای ویتامین های اصلی مورد نیاز بدن B1، B2، B3، B6، C می باشد.
 5. عسل بخاطر وجود شاخص گلیسمی پایین نسبت به شکر برای قند خون بسیار مفیدتر می باشد که برای افراد دیابتی نسبت به شکر برای استفاده بسیار مناسبتر می باشد، هر چند که برای افراد دیابتی استفاده از عسل نیز توصیه نمی شود.
 6. فراوری بسیار کمتر عسل نسبت به شکر باعث شده این محصول دارای سلامت بسیار بالاتری نسبت به شکر باشد.

اینها فقط تعدادی از فواید استفاده از عسل نسبت به شکر در قهوه و چای می باشد که به نظر می رسد دلایل و ویژگی های بسیار مناسبی برای جایگزین کردن عسل به جای شکر در قهوه شما باشد.

انواع عسل مناسب برای استفاده در قهوه و چای

عسل در قهوه و چای

می توان گفت که مهمترین عامل عدم استفاده از عسل در قهوه و چای طعم متفاوتی است که عسل به قهوه و چای می دهد که بسیاری این طعم را دوست ندارند.

ولی می توان گفت مهمترین دلیل این موضوع عدم استفاده از عسل مناسب طعم و ذائقه شما می باشد که ما در اینجا به معرفی تعدادی از مناسب ترین عسل ها برای استفاده در قهوه و چای می پردازیم.

 • عسل یونجه: عسل بسیار سبک با رایحه ای ملایم
 • عسل گندم سیاه: عسلی با رنگ زرد تیره متمایل به قهوه ای برای فعالیت بالا
 • عسل شبدر: مشابه عسل یونجه دارای طعم ملایم
 • عسل بهاره: عسلی با طعم شیرینی بالا که از درختان میوه و مرکبات تهیه می شود.
 • عسل بسوود: عسل با عطر و بوی قوی که دارای رنگ زرد روشن است

منابع:

 1. www.thespruceeats.com
 2. www.thespruceeats.com
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture