نستله Nestlé یکی از بزرگترین شرکت های دنیا از لحاظ سودآوری!

شرکت نستله Nestlé که ما ایرانی ها معمولا آن را با نسکافه میشناسیم، نستله یا نسلِی (به فرانسوی: Nestlé) شرکت صنایع غذایی سوئیسی و چندملیتی است، که به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده مواد غذایی و آشامیدنی جهان شناخته می‌شود.

این شرکت در سال 1866 توسط هنری نستله تأسیس شد و در حال حاضر دارای 447 کارخانه در 194 کشور جهان می‌باشد و شمار کارکنان آن بالغ بر 333 هزار نفر می‌باشد، از برندها و نام‌های تجاری این شرکت می‌توان به: نسکوئیک، کیت کت، اسمارتیز، نسکافه و مگی اشاره نمود.

بخشی از سهام این شرکت در بازار بورس سیکس سوئیس و بورس یورونکست معامله می‌شود، در سال 2011 شرکت نستله در فهرست فورچون جهانی 500 رده نخست از سودآورترین شرکت جهان را به خود اختصاص داد.

وضعیت این شرکت در سال 2019 با درآمد معادل 93 میلیارد و 512 میلیون دلار در رتبه 76 از نظر درآمد و با سودی معادل 10 میلیارد و 364 میلیون دلار در رتبه 53 سودآورترین شرکت جهان و با مجموع دارایی معادل 139 میلیارد و 45 میلیون دلار در رتبه 174 لیست فرچون قرار گرفت.

خرید قهوه نسکافه

تاریخچه شرکت نستله

نسکافه

در سال 1866 داروسازی به نام هنری نستله در شهر وو وه، سوئیس، با استفاده از ترکیبات مختلف شیر گاو، آرد و شکر، غذای جایگزینی را برای نوزادانی که از شیر مادر محروم بودند، فراهم کرد. او تولید این محصول جدید را با نام لاکتوز فارینا نستله در سال 1866 شروع کرد.

از سوی دیگر، یک سال بعد، در 1867 دو برادر آمریکایی بنام‌های چارلز و جورج پیج، که به عنوان سفیرهای ایالات متحده آمریکا در سوئیس فعالیت می‌کردند، اقدام به راه‌اندازی شرکت آنگلو-سوئیس کاندنس میلک در شهر شم، سوئیس نمودند.

هنری نستله در سال 1875 بازنشسته شد و از مدیریت شرکت کنار رفت و سهامش در شرکت را نیز واگذار کرد، شرکت نستله تحت مدیریت جدید، در سال 1877 شروع به مشارکت با شرکت آنگلو-سوئیس کاندنس میلک نمود.

سرانجام در سال 1905 دو شرکت نستله و آنگلو-سوئیس کاندنس میلک با هم ادغام شدند و شرکت جدید تحت نام نستله فعالیتش را آغاز نمود. در سال 1947 نستله با شرکت الیمنتانا ادغام گردید و نام آن به نستله الیمنتانا تغییر پیدا کرد، این ادغام در واقع در جهت بدست آوردن شرکت مگی انجام شد، زیرا کمپانی الیمنتانا مالک برند مگی بود.

از دهه 1950 به بعد، شرکت نستله زنجیره‌ای از ادغام‌ها را با شرکت‌های مختلف آغاز نمود، که این فرایند، در طول چندین دهه نستله را به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد غذایی در جهان تبدیل نمود.

مواردی که بهتر است در مورد این شرکت بدانیم

شرکت نستله

  •  نستله در سال 1974 یکی از سهامداران عمده شرکت L’Oreal، غولهای زیبایی بود.
  •  غذای خوب، زندگی خوب شعار این کمپانی بزرگ است.
  • محبوب ترین محصولات این شرکت پودر و نوشیدنی های مایع است.
  • حساس‌ترین روش بازاریابی این شرکت که با چالش بزرگی همراه شد تبلیغات در فرآورده‌های شیر گاو به عنوان جایگزینی برای شیر مادر بود.
  • نستله در سال 2000 میلادی مبلغ 6.14 میلیون دلار به صندوق غرامت هلوکاست بابت غرامت استفاده از کارگران اجباری طی جنگ جهانی دوم که در کارخانه‌های تابع این شرکت در مناطق تحت تسلط حزب نازی کار می‌کردند، پرداخت کرده‌است.
  • در تاریخ ۵ مرداد 1373 ‌هیأت وزیران وقت کشور، به شرکت نستله، مقیم سوییس، مجوز مشارکت در طرح تولید شیرخشک و غذای کودک در شهرستان کرج با مشارکت سرمایه‌گذاران خصوصی ایران را اعطا کردند و نستله به طور رسمی سرمایه‌ گذاری خود را در ایران آغاز کرد.
  • در سال 2000  Nestlé و سایر شرکت های شکلات، بنیاد جهانی کاکائو را تشکیل دادند، WCF بطور ویژه برای مقابله با مسائل پیش روی کشاورزان کاکائو، از جمله تکنیک های کشاورزی ناکارآمد و مدیریت نامناسب محیط زیست (این بیماری بخش اعظم محصولات کاکائو در برزیل را از بین برده بود) ایجاد شد.
  • در سپتامبر 2010، نستله اعلام کرد که بین سال های 2011 تا 2020 بیش از 500 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است تا محصولات بهداشتی و درمانی را برای توسعه و درمان بیماری های مهم مانند دیابت، چاقی، بیماری های قلبی و عروقی و آلزایمر سرمایه گذاری کند.

خرید دانه قهوه عربیکا

منابع: 

  1. www.en.wikipedia.org
  2. www.quora.com
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture