لاته، ماکیاتو و لاته ماکیاتو و بررسی تفاوت های اصلی این سه قهوه عالی!(بخش 2)

در ادامه بررسی تفاوت های سه قهوه ای که خیلی از ماها آنها را با هم اشتباه می گیریم و به گاها نام های آنها را نیز به جای هم استفاده می کنیم، یعنی لاته، ماکیاتو و لاته ماکیاتو می خواهیم موضوع مورد بحث خود را کامل کنیم.

1. نسبت شیر، لاته ها همیشه مقدار بیشتری دارند

نسبت شیر

در تهیه قهوه ها مخصوصا لاته ها نسبت شیر بسیار مهم است، و موضوع مورد بحث بسیار از مردم در تهیه قهوه می باشد و چیزی که حتی امروزه در مورد آن بسیار بحث می شود درصد چربی شیر استفاده شده می باشد.

لاته و لاته ماکیاتو مقدرا شیر زیادی استفاده می کنند و شیر نقش اصلی در تهیه آنها دارد و تقریبا می توان گفت از هر نوشیدنی قهوه دیگری بیشترین نسبت شیر استفاده شده را دارد.

در هر نوع لاته تقریباً 6 برابر بیشتر از اسپرسو شیر وجود دارد،در حال حاضر، بعضی از کافی شاپ ها ممکن است بیشتر یا کمتر از این نسبت استفاده کنند که این مورد بسته به نوع نحوه آموزش یک باریستا و سلیقه شخصی آن متغیر است.

اما این موضوع در مورد یک ماکیاتو کاملا متفاوت است و  حداقل شیر ممکن را دارد ، زیرا نحوه تهیه آن فقط یک اسپرسو است که مقداری کف شیر در بالای آن قرار می گیرد، که البته بعضی از باریستاها از کف شیر در ته لیوان استفاده می شود.

2. عطر و طعم قهوه در ماکیاتو غالب است

ماکیاتو

با توجه با اینکه در تهیه ماکیاتو هیچ گونه افزودنی مانند شیر وجود ندارد که طعم غالب قهوه در آن را کم رنگ کند (فوم شیر کاملا متفاوت با شیر خالص است).

پس می توان گفت اگر به دنبال یک طعم اسپرسو قوی هستید، ماکیاتو بهترین دوست شما خواهد بود، البته درست است که نوشیدنی شما به سختی یک اسپرسو تلخ نمی باشد اما باز هم شما با نوشیدن آن در چند جرئه قدرت آن را خواهید فهمید.

با این حال اگر شما دنبال گزینه مناسب تر و ملایم تری به عنوان نوشیدنی می باشید می توانید لاته ماکیاتو را در نظر بگیرید که نسبت به مایکاتو گزینه مناسب تری می باشد.

سرانجام، اگر طعم قهوه بسیار ملایم و ساده را دنبال می کنید، یک لاته ساده را انتخاب کنید، به این دلیل که شیر در بالای اسپرسو ریخته می شود به آن کمک می کند تا بهتر با هم مخلوط شود و از بالا به پایین طعم منسجم تری ایجاد شود.

همچنین به این معنی است که طعم اسپرسو کاملاً کمرنگ می شود و شما یک نوشیدنی شیرین و خامه ای نوش جان می کنید.

3. قسمت بالای نوشیدنی ها از نظر ظاهری بسیار متفاوت است

لاته ماکیاتو

از آنجا که نوشیدنی ها متفاوت ساخته شده اند، منطقی است که نوشیدنی های آنها از لحاظ ظاهری متفاوت به نظر می رسند.

ممکن است تعجب کنید که چرا این موضوع مهم است، این مورد باعث می شود هر یک از این نوشیدنی ها را از هم جدا کنید و قابل تشخیص شود که دلیل آن هم ترتیب ورود هر یک از مواد به آنها می باشد.

به عنوان مثال، در یک لاته یک صفحه کف دار خواهید داشت که از کف شیر و کرم اسپرسو تشکیل شده است، اگر باریستای شما خسته است یا هنر لاته خوبی نداشته باشد ، احتمالاً یک نوشیدنی با یک تاپ سفید و یک دایره قهوهای مایل به زرد یا نارنجی در لبه نوشیدنی برای شما سرو  می کند.

لاه ماکیاتو چنین چیزی ندارد، زیرا ابتدا شیر اضافه می شود، هیچ چیزی برای تضاد با آن وجود ندارد، بنابراین شما یک نوشیدنی سفید خواهید داشت که معمولاً در وسط آن یک قسمت قهوه ای پیدا خواهید کرد که باعث جدا شدن آن از سایر نوشیدنی ها می شود.

و یک ماکیاتو معمولی نوشیدنی کوچکی خواهد بود که روی آن یک کف سفید برنزه نارنجی (کرما) وجود دارد و یک لایه حباب سفید روی آن قرار می گیرد که کف شیر است و اغلب در مرکز کرما قرار دارد.

موضوع دیگر این بحث نیز می توان به اندازه این نوشیدنی ها دقت کرد که کاملا متفاوت است و ماکیاتو همیشه از دو قهوه دیگر ما از لحاظ حجمی کمتر خواهد بود.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture