سرد شدن اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز دلیلش چیه؟

سرد شدن اسپرسو و قهوه با دستگاه اسپرسوساز یکی از مشکلات بسیار رایجی می باشد که بسیاری از دوست داران قهوه با آن رو به رو می شوند. قطعاً خوردن یک اسپرسو سرد نمی تواند لذت یک قهوه داغ را داشته باشد و خوردن یک نوشیدنی سرد تلخ بدون عطر قطعاً نمی تواند خیلی جذابیت داشته باشد و بهتر است به جای آن قرص کافئین بخوریم!

در این مقاله از کافی مافی قصد داریم مواردی را بیان کنیم که با رعایت آن از سرد شدن اسپرسو و قهوه ای که میخورید جلوگیری کنید و به احتمال زیاد با رعایت آنها مشکل شما رفع خواهد شد و در غیر اینصورت باید برید سراغ تعمیرکار و دستگاه اسپروساز خود را تعمیر کنید!

علت های سردن شدن اسپرسو

علت سرد شدن اسپرسو

اگر اسپرسو و قهوه ای که درست می کنید دمای مناسبی ندارد قبل از هرچیزی لازم است یک مورد بسیار بسیار مهم را چک کنید تا متوجه شوید مشکل کار شما از کجاست، به طور کلی شما با یکی از دو مورد زیر رو برو خواهید بود:

  • دستگاه اسپرسوساز شما آب را داغ می کند ولی قهوه و اسپرسو خروجی شما سرد است.
  • دستگاه اسپرسوساز شما کلا آب را داغ نمی کند!

برای اینکه بتوانید متوجه شوید که کدام یک از دو مورد زیر برای شما اتفاق افتاده است، کار خیلی ساده می باشد و آن هم این است که پرتافیلتر دستگاه را خارج کنید و دستگاه را روشن کنید تا آب از آن خارج شود، چک کنید آب داغ است یا سرد؟ دقت کنید که دستگاه اسپرسوساز شما باید آب را تا دمای نزدیک به 90 درجه داغ کند. در غیر اینصورت دمای آن کم است!

خب حالا که نوع سرد بودن قهوه اسپرسو خود را متوجه شدید، بریم که راهکار رفع این ایرادات را باهم بررسی کنیم:

خرید قهوه اسپرسو 

1. آب دستگاه اسپرسوساز داغ است ولی قهوه خروجی سرد است

 دلیل گرم نشدن آب اسپرسوساز

تبریک میگم چون وقتی دستگاه اسپرسوساز شما آب را داغ می کند ولی فقط اسپرسو خروجی شما دمایش کم می باشد یعنی دستگاه شما با مشکل جدی رو به رو نیست و نیاز به تعمیر خاصی ندارد و شما با چند ترفند ساده می توانید این مشکل را حل کنید.

مورد اول: اگر دستگاه شما زمان زیادی می باشد که رسوب زدایی نشده است لازم است که اینکار را انجام بدید، چون ممکن است به خاطر رسوب هایی که نازل بخار و هدگروپ گرفته است، قهوه شما ولرم می شود.

مورد دوم: ممکن است  دیگ دستگاه شما به درستی گرم نمی شود و یکی از دلایل مهم آن کم بودن آب در مخزن می باشد. پس چک کنید دستگاه به اندازه کافی آب داشته باشد.

مورد سوم: دمای پرتافیلتر شما باید قبل از عصاره گیری بالا برود. برای اینکار بعد از اینکه دستگاه را روشن کردین و دستگاه گرم شد (چراغ heating) خاموش شد، پرتافیلتر را روی هدگروپ ببندید ولی آن را محکم نکنید و در حد اینکه به دستگاه وصل بشود کافیست. حالا یکبار آب داغ خالی را از پرتافیلتر عبور بدید تا داغ شود. سپس پرتافیلتر را باز کنید و پس از خشک کردن آن، عصاره گیری را انجام بدید.

مورد چهارم : شما لازم است فنجون قهوه خود را قبل از اینکه اسپرسو را داخل آن بگیرید گرم کنید، برای اینکار فنجون را آب گرم بشویید.

مورد پنجم : ممکن است فیلتر پرتافیلتر رسوب گرفته و یا خراب شده باشد، از سالم بودن آن مطمئن شوید.

لازم است باز اشاره کنم این موارد برای زمانی می باشد که دستگاه اسپرسوساز شما آب را داغ می کند ولی قهوه و اسپرسو خروجی شما سرد و ولرم است. داغ بودن آب دستگاه باید بین 85 تا 90 درجه باشد. یادتان باشد اسپرسو شما نباید دمایی در حد جوش داشته باشد چون قهوه شما می سوزد. پس اگر اسپرسو شما داغ باشد کافیست.

از طرفی دستگاه خود را با دستگاه های دیگر مقایسه نکنید، اینکه اسپرسو بعضی دستگاه ها خیلی داغ می باشد، نوع المنت های حرارتی می باشد که شرکت سازنده در آنها استفاده کرده است و در دستگاه های خونگی شما نمی توانید دمای دستگاه خود را افزایش دهید، مگر اینکه خراب شده باشد.

نکته ویژه : نحوه سوختن قهوه بر خلاف بسیاری از مواد غذایی دیگر به این شکل می باشد که اسپرسو نهایی شما رنگ روشنی پیدا می کند و تلخی آن زننده می شود. (همه مواد غذایی در صورت سوختن سیاه می شوند، اسپرسو سفید 🙂 )

2. علت گرم نشدن آب دستگاه اسپرسو

المنت اسپرسوساز

سرد شدن اسپرسو زمانی که همراه با سرد بودن آب دستگاه باشد نشان دهنده این است که دستگاه شما با مشکل همراه شده است که نیاز به تعمیر دارد و از آنجایی که این کار کمی تخصصی می باشد توصیه می کنیم که آن را بر عهده یک تعمیرکار حرفه ای قرار دهید.

علت سرد بودن آب اسپرسوساز دارای دو علت اصلی می باشد که باعث می شود اسپرسوساز گرم نکنه:

  1. خراب شدن المنت حرارتی دستگاه اسپرسوساز
  2. ایجاد اختلال در برق رسانی دستگاه اسپرسوساز

الف) خراب شدن المنت حرارتی و سرد شدن اسپرسو

به طور کلی لازم است بدانید که دستگاه اسپرسوساز به این شکل عمل می کند که جریان برق را به وسیله قطعه ای به المنت حرارتی تبدیل به انرژی گرمایی می کند. المنت حرارتی با دریافت جریان الکتریکی و تبدیل آن به انرژی گرمایی، آب درون دستگاه را گرم می کند.

پس اگر دستگاه اسپرسوساز شما آب را گرم نمی کند یکی از دلایل اصلی آن خرابی و مشکل المنت حرارتی می باشد. توصیه می کنیم که اگر دستگاه شما آب را تا حدی گرم می کند، یکبار عمل رسوب زدایی در آن انجام دهید، شاید مشکل رفع شد. در غیر اینصورت لازم است برای تعمیر المنت وارد عمل شوید.

خرید اسپرسوساز

ب) اختلال در برق رسانی و سرد شدن اسپرسو

سرد شدن اسپرسو و قهوه

دلیل دومی که نیز باعث می شود دستگاه قهوه ساز شما نتواند آب را به خوبی گرم کند و در نتیجه اسپرسو خوبی نداشته باشید مشکل در عمل برق رسانی دستگاه می باشد که اصلی ترین این موارد به این شرح می باشد:

  • سوختن محافظ دستگاه اسپرسوساز
  • پارگی و خراب شدن کابل اسپرسوساز
  • نوسانات جریان برق
  • جدا شدن دو شاخه دستگاه اسپرسوساز از پریز برق
  • پیچ خوردگی سیم یا کابل اسپرسوساز

راهکار چیست؟

توصیه نهایی ما در صورت سرد شدن اسپرسو و گرم نکردن آب توسط اسپرسوساز این است که اگر دستگاه آب را داغ می کند ولی قهوه شما سرد می باشد، با گرم کردن پرتافیلتر، رسوب زدایی، گرم کردن فنجان و روسب زدایی مشکل را رفع کنید. اما در صورتی که باز هم مشکل رفع نشد و یا دستگاه شما کلا آب را نمی تواند داغ کند، حتماً آن را به یک تعمیرکار متخصص نشان دهید.

ما تلاش کردیم که با بررسی خرابی دستگاه اسپرسوساز و سرد شدن اسپرسو تا حد ممکن بتوانیم شما را راهنمایی کنیم. در صورتی که در مورد مطالب گفته شده با سوالی همراه هستید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید.

خرید قهوه 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture