تیغه آسیاب قهوه و مقایسه تیغه تخت و مخروطی برای خرید

تیغه آسیاب قهوه از جمله قسمت های یک دستگاه آسیاب می باشد که چه یک باریستای تازه کار باشید و چه یک متخصص قهوه، احتمالاً از اهمیت بالای آن خوب آگاه هستید. در واقع آسیاب قهوه، همان چیزی است که تعیین می کند قهوه شما چقدر خوش طعم خواهد بود و شاید کمی درک آن سخت باشد ولی می توان گفت شاید مهمترین قسمت فرآیند دم قهوه به حساب می آید.

اگر قصد خرید این دستگاه رو دارید در طول جستجوی خود، با انواع مختلفی از انواع آسیاب قهوه روبرو خواهید شد، اما دو موردی که برای قهوه های مختلف خوب مورد استفاده قرار می گیرند، آسیاب های مخروطی و تخت (مسطح) هستند. در زیر اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت آنها پیدا خواهید کرد تا بتوانید اگر قصد خرید دستگاه آسیاب دارید در مورد آنها تصمیم بگیرید.

دستگاه با تیغه آسیاب قهوه تخت (مسطح)

آسیاب قهوه مسطح یا تخت

تیغه آسیاب قهوه تخت همانطور که از نام آن مشخص است نام خود را از شکل ظاهری تیغه دریافت کرده است. درون این دستگاه ها تیغه هایی وجود دارد که دارای لبه های تیز و کوچک می باشند که این لبه ها با هم همپوشانی دارند.

در واقع این لبه های هستند که می توانند در دستگاه تنظیم شوند و اگر تیغه را تا حدی باز و بسته کنید باعث نزدیک شدن و دور شدن این لبه های می شود که این موضوع باعث تغییر میزان سایزخرد شدن دانه های قهوه می شود.

پس اگر دنبال یک پودر قهوه نرم تر و ریزتر می باشید باید تیغه آسیاب قهوه خود را به هم نزدیک کنید و اگر برعکس دنبال یک آسیاب زبرتر و درشت می باشد تیغه ها را از هم دور کنید و منتظر باشید که پودر قهوه شما از مرکز دستگاه به ظرف ذخیره منتقل شود.

دستگاه با تیغه آسیاب قهوه مخروطی

تیغه آسیاب قهوه مخروطی

دستگاه آسیاب مخروطی ظاهری استوانه ای دارد و برای خرد کردن دانه های قهوه از دو مکانیزم استفاده می کند؛ یکی تیغه دندانه دار و یکی مخروطی می باشد که در آن استفاده شده است.

برای خرد کردن دانه های قهوه، ابتدا آنها را در محفظه چرخ می ریزید. با چرخش تیغه ها، دانه به درون آنها می ریزد و سپس به یک ظرف ذخیره سازی در پایین ارسال می شود.

حرکت دقیق آسیاب مخروطی ، نتیجه کار شما را ضمانت می کند و به این ترتیب نوع استفاده تیغه آسیاب در آنها، شما نباید نگران عبور دانه ها و توده های آسیاب نشده باشید. به دلیل این فرآیند دقیق، دستگاه مخروطی برای کسانی که از پودر قهوه آسیاب شده ریز استفاده می کنند مناسب است.

تفاوت تیغه آسیاب قهوه مخروطی و مسطح

تیغه آسیاب قهوه

اگر در بین دستگاه های آسیاب با تیغه های مختلف نمی دانید که کدام یک را برای خرید انتخاب کنید لازم است به این موضوع اشاره کرد که شما باید شرایط مختلفی را مورد بررسی قرار دهید و متناسب با نیاز خود اسنتخاب کنید که ما در ادامه با تعدادی از مهمترین آنها آشنا خواهیم شد.

نوع ساخت دستگاه

نوع ساخت در دستگاه های با تیغه آسیاب قهوه مسطح به این شکل می باشد که شما با یک محفظه دایره ای شکل مواجه هستید که  یک دیسک در قسمت زیرین آن قرار گرفته است که قابل تنظیم می باشد و می تواند بسته به میزان آسیابی که شما مد نظر دارید می تواند نسبت به یک نقطه خواص باز و بسته شود.

برای انجام آسیاب در این دستگاه ها با چرخش این سطح و ایجاد نیروی فرار از مرکز در دانه های باع ث شود که آنها به وسیله لبه های تیز و ریز موجود در آسیاب خرد شوند و در ظرف پایینی ریخته شوند.

در نگاه اول ، به نظر می رسد آسیاب مخروطی تفاوتی با دستگاه های مسطح ندارد، اما اگر آنها را دقیق تر بررسی کنی ، متوجه می شوید که کنتراست قابل توجهی وجود دارد.

در حالی که تنظیمات قابل انعطاف وجود دارد، تیغه ها به گونه دیگری قرار گرفته اند و برخلاف تیغه آسیاب قهوه مسطح در مدل مخروطی تیغه ها دارای زاویه عمودی می باشند.

تیغه آسیاب قهوه مناسب برای انواع دم کردن

تیغه آسیاب قهوه

اگر بخواهیم بر اساس نوع دم کردن، آسیاب قهوه خود را انتخاب کنیم باید گفت؛ از آنجایی که در تیغه های مسطح شما با آسیاب های ریز، درشت و ترکیبی از آنها رو به رو هستید و همین موضوع باعث شده که برای دم کردن قهوه کلد برو و پوراور استفاده از این نوع آسیاب مناسب تر باشد.

اما در دستگاه های مخروطی شما با آسیابی بسیار ریز همراه خواهید شد که در بخش از موارد تبدیل به خاک قهوه می شود، این نوع آسیاب برای قهوه هایی مثل اسپرسو و قهوه ترک عالی می باشد. همچنین برای دم کردن قهوه سافون نیز استفاده از تیغه مخروطی گزینه بهتری به حساب می آید.

سر و صدای تیغه آسیاب قهوه

مهم است که بدانیم کدام دستگاه دارای سر و صدای کمتری می باشد. اگرچه این ممکن است یک موضوع جزئی به نظر برسد، اما می تواند نقش بسزایی در عملکرد مناسب دستگاه برای شما داشته باشد و برای خرید شما پر اهمیت!

اولاً اینکه اگر هر دستگاهی بیش از حد در حال ایجاد صدا باشد به طور قطع برای استفاده آزاردهنده می شود و همچنین زمانی صدای یک دستگاه بالا می باشد نشان دهنده این موضوع می باشد که میزان در تماس بودن با واکنش ها زیاد می باشد و همین امر در طولانی مدت باعث فرسایش و خرابی دستگاه شما خواهد شد.

بین تیغه آسیاب قهوه مخروطی و مسطح از لحاظ کم بودن صدا باید به طور قطع مخروطی را نام برد که به صورت بسیار آرام تری کار می کند.

آسیاب متقارن دانه ها

دستگاه آسیاب کردن قهوه

در بعضی از زمان های یکی از اولولیت شما در آسیاب دانه های قهوه متقارن بودن آنها می باشد که باعث می شود استخراج در قهوه شما به صورت بهتری انجام شود.

تیغه آسیاب قهوه تخت یا همان مسطح از لحاظ یکنواختی می تواند نتایج بسیار مناسب تری برای شما به همراه بیاورد، دلیل این موضوع نیز استفاده از تیغه هایی می باشد که در زمان کار در زوایه ای خاص فعالیت می کنند.

در حالی که در تیغه مخروطی شما با ترکیب دو قطبی همراه می باشید که مخلوطی از آسیاب های ریز و درشت می باشد، با اینکار آسیاب های ریز قهوه شبیه به یک فیلتر و محفظه برای نگه داشتن آب عمل می کنند و به نوعی باعث می شوند در زمان دم شدن قهوه میزان استخراج افزایش پیدا کند.

پس اگر دنبال یک قهوه تلخ و سنگین می باشید استفاده از تیغه مخروطی مناسب تر می باشد و بالعکس اگر دنبال قهوه ای سبک تر اما در سطح تولید زیاد هستید به سراغ تیغه مسطح بروید.

تهویه دستگاه آسیاب

یکی دیگر از مواردی که می تواند روی قیمت و خرید این دستگاه ها تاثیر گذار باشد نوع تهویه آنها می باشد، شاید خیلی از شما آن را موضوع جدی تلقی نکنید اما باید گفت:

هرچه تیغه و موتور دستگاه آسیاب سریعتر حرکت کند، انرژی بیشتری تولید می کند. این انرژی گرما تولید می کند. اگر دستگاه تهویه مناسب نداشته باشد ، دمای گرم می تواند موتور و اجزای اطراف آن را بسوزاند. این امر همچنین آن را به عنوان یک خطر احتمالی آتش سوزی تبدیل می کند.

تیغه آسیاب قهوه تخت گرمای بیشتری نسبت به مخروطی ایجاد می کند، زیرا پره های آنها به قدرت بیشتری نیاز دارد برای کار نیاز دارد اما در تیغه های مخروطی شما به انرژی زیادی احتیاج ندارید و احتمالاً  باید حدس زده باشید که دستگاه های مخروطی از ماندگاری گرمایی بهتری برخوردار هستند.

تنظیم شدن دستگاه

آخرین گزینه و ملاکی که لازم است برای خرید و انتخاب تیغه آسیاب قهوه به آن دقت شود قابل انعطاف و تنظیم بودن دستگاه می باشد که به طور قطع می توان در این مورد تیغه های مخروطی را به تیغه مسطح ترجیح داد.

در واقع این تنظیمات دستگاه قهوه می باشد که به شما این امکان را می دهد که قدرت و طعم قهوه خود را تغییر دهید.

در دستگاه های مخروطی شما می توانید عرض و ارتفاع تیغه های به طور کامل تغییر دهید اما در دستگه های تخت شما با یک یا دو برنامه از پیش تعیین شده همراه هستید که به شما انعطاف کاری پایینی می بخشد.

نتیجه نهایی

به طور کلی، اگر می خواهید سازگاری و گزینه های زیادی برای دم کردن داشته باشید، احتمالاً یک دستگاه آسیاب تخت و مسطح ایده آل است. با این حال ، آنها می توانند کمی گران باشند و همچنین بهترین توزیع گرما را ندارند و احتمال سوختن و خراب شدن دارند. از طرف دیگر ، تیغه آسیاب قهوه مخروطی فقط دارای چند سبک دم آوری است اما مقرون به صرفه تر و ساکت تر است. همچنین می توانند طعم قوی تری به قهوه بدهند.

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. آلفا می‌گوید

    توی مطلبتون یه جور تناقض وجود داره یک بار دیگه خودتون بخونید

    1. مرضیه فراهانی می‌گوید

      کدوم قسمت؟

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture