قهوه و سرطان ، بررسی دقیق بر اساس تحقیقات علمی

قهوه و سرطان و بررسی نحوه ارتباط نوشیدن قهوه با بیماری سرطان یک موضوع بسیار مهم و چالش برانگیز برای دوست داران قهوه می باشد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پاسخ های بسیاری گوناگونی تا به امروز برای این ارتباط مطرح شده است که نمی توان خیلی به آنها اعتماد کرد، زیرا بسیاری از آنها تنها بر اساس حدس و گمان و ارائه نظرات غیر علمی می باشد.

ما در این مقاله از کافی مافی قصد داریم یکبار برای اولین و آخرین بار رابطه میان قهوه و سرطان را برای شما به طور دقیق بررسی کرده تا ببینم آیا نوشیدن قهوه باعث افزایش ابتلا به سرطان شده و یا بالعکس باعث کاهش می شود؟

به همین خاطر در ابتدای کار ما یک توضیح کلی در مورد بیماری سرطان داده و بعد از آن به مطالعه رابطه میان قهوه و سرطان می پردازیم.

شناخت کلی بیماری سرطان

سرطان خون

سرطان در واقع یک مجموعه ای از بیماری ها می باشد که به خاطر اختلالات تکثیری در بین سلول های انسان رخ میدهد و به نوعی سلول هایی که سرطانی می شوند از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می افتند.

هنوز محققان و کارشناسان نتوانسته اند دلیل اصلی ابتلا به بیماری سرطان را تشخیص بدهند و به همین خاطر هم هست که سرطان به عنوان اصلی ترین بیماری با تعداد مرگ و میر بالا معرفی می شود.

اما موضوعی که مشخص و قطعی می باشد این است که دلایل ژنتیکی و وجود ناهنجاری هایی که از طریق مواد سمی، رادیواکتیو، شیمیایی و… را می توان مهمترین این عوامل معرفی کرد.

احتمال بروز سرطان در سنین مختلف وجود دارد ولی با افزایش سن احتمال ابتلا به سرطان زیادتر می‌شود و 13 درصد از مرگ و میرهای جهان مختص بیماری سرطان می باشد پس اگر رابطه میان قهوه و سرطان وجود داشته باشد بسیار مهم است که به این موضوع اهمیت بدهیم.

در بین سرطان ها می توان سرطان پستان در زنان و پروستات در مردان از شایع ترین سرطان ها در بین خانوم ها و آقایان می باشد که جالب است بدانید هر چقدر قدر شما بلندتر باشد احتمال ابتلا به سرطان در شما بیشتر می باشد!!

ارتباط میان قهوه و سرطان

طبق تحقیقات این موضوع اثبات شده است که یکی از مهمترین عواملی که می تواند در سرطان تاثیرگذار باشد برنامه غذایی می باشد، تا جایی که می تواند احتمال ابتلا شما به سرطان را تا بیش از 20 درصد کاهش دهد.

قهوه نیز که بعد از آب به عنوان دومین نوشیدنی پرمصرف جهان به حساب می آید بدون شک یک ماده غذایی پرمصرف به حساب می آید که لازم است به آن اهمیت داده شود و بریم سراغ اصل مطلب خودمون؛

یک اشتباه بزرگ در تاثیر قهوه بر سرطان

سیگار و قهوه

در سال 2017 ادعاهایی مطرح شد که قهوه می تواند در ابتلای افراد تاثیر منفی داشته باشد و باعث شود که افراد بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری ها باشد.

در سال 2019 تصمیم گرفته شد که این موضوع مطرح شده را مورد مطالعه قرار دهند و به طور عملی آن را مورد بررسی قرار دهند، به همین خاطر تصمیم گرفتن که زنان و مردان مبتلا به سرطان را مورد آزمایشات مختلف قرار دهند.

به همین منظور در کشور چین 2169 که مبتلا به بیماری سرطان بودند را انتخاب کردند بعد از بررسی ها انجام شده نشان داده شد که هیچ گونه ارتباطی میانی ادعای مطرح شده وجود ندارد و بیشتر این موضوع به خاطر اشتباهی رخ داده که شاید جالب باشه اون رو بدونید؛

تحقیقات نشان می دهد که بیش از 90 درصد ابتلا و مرگ و میر ناشی از سرطان ریه به خاطر کشیدن سیگار در افراد می باشد، از آنجایی که اصولا افرادی که قهوه می نوشند سیگار نیز می کشند این شبهه به وجود آمده است که قهوه و سرطان برروی هم تاثیر می گذارند و قهوه عاملی برای ابتلا به سرطان می باشد.

اما آیا قهوه هیچ اثر منفی بر سرطان ندارد؟

پاسخ به ین سوال را نمی توان به طور قطعی رد و یا تایید کرد، زیرا هنوز تحقیقات دقیقی روی آن انجام نشده است اما مشاهدات نشان می دهد که نوشیدن قهوه رست شده (برشته شده) با درجه دارک می تواند در ابتلا به بیماری سرطان تاثیرگذار باشد.

ما در خیلی از مواقع وقتی مشتری ها برای خرید قهوه خود اقدام می کنند توصیه می کنیم که از درجه رست مدیوم و یا لایت استفاده کنند، زیرا با عمل رست کردن شما هم درصدی از خواص قهوه را از بین خواهید برد و از طرفی باعث می شود که پوسته قهوه برشته شده و کربن آن افزایش یابد.

فواید و تاثیرات مثبت نوشیدن قهوه بر سرطان!

قهوه و سرطان

بعد از مواردی که تا اینجا در مورد نتایج و ارتباط منفی قهوه و سرطان بیان کردیم شاید بد نباشد که بر خلاف تصوری که میکردیم نه تنها قهوه برای ابتلا به بیماری سرطان مضر نیست، بلکه دارای خواص و فواید ویژه ای نیز می باشد.

قهوه به همراه سبزیجات و میوه جز غنی ترین منابع آنتی اکسیدان به حساب میاد که می توان به عنوان ضد سرطان ترین ماده طبیعی در بدن انسان معرفی کرد.

الکترون های آزاد اصلی ترین دلیل ایجاد بیماری سرطان می باشد که باعث ایجاد و مبتلا شدن به انواع سرطان می شود، شما با تامین آنتی اکسیدان بدن خود می توانید این الکترون ها را به شکل ویژه ای کاهش دهید.

قهوه و سرطان کبد ، ارتباطی باور نکردنی!!

در بین سرطان های گسترش یافته در بین مردم جهان طبق بررسی های انجام شده سرطان کبد سومین عامل مرگ و میر می باشد. همین موضوع باعث شده که این سرطان در بین انواع دیگر از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

محققان دانشگاه کوئینز بلفاست تصمیم گرفتند بر روی سرطان کبد به صورت دقیق تر مطالعاتی انجام دهند که در همین اواخر به ارتباط باور نکردنی بین قهوه و سرطان کبد دست پیدا کردند!!

این محققان در مطالعه اخیرشان بیش از ۵۰۰ هزار فرد که بیش از سه چهارم آنها قهوه مصرف می‌کردند را مورد بررسی قرار دادند. طی این مطالعه مشاهده شد که احتمال ابتلا به سرطان کبد در افرادی که قهوه مصرف می‌کنند ۵۰ درصد کمتر است!!

قهوه و سرطان دهان

سیگار و قهوه

سرطان دهان در بین 10 سرطان رایج در جهان به حساب میاد که با عوارض مختلفی همچون کم اشتهایی، سوزش دهان و گلو و مشکلات دندان و لثه ای خود را نشان می دهد.

سرطان دهان را می توان یکی از کشنده ترین نمونه های سرطان معرفی کرد که قهوه را می توان یکی از اصلی ترین ماده های غذایی برای کاهش ابتلا به این سرطان معرفی کرد.

طبق تحقیقات تقریباً از 970 هزار مرگ نزدیک به 900 فرد مبتلا به سرطان دهان می باشند که شما با نوشیدن قهوه می توانید آمار مرگ و ابتلا به این سرطان را تا نزدیک به 50 درصد کاهش دهید.

سرطان روده بزرگ و نوشیدن قهوه

در بین سرطان هایی که تا اینجا بررسی کردیم سرطان روده بزرگ یکی از رایج ترین و شایع ترین سرطان ها در بین مردم ایران به حساب میاد که دلیل آن هم عدم داشتن برنامه غذایی سالم و مقوی می باشد.

این سرطان در ایران در رتبه چهارم قرار گرفته و بررسی های انجام شده بر روی نیم میلیون آمریکایی نشان داده است که افرادی که به طور مرتب در حال نوشیدن قهوه می باشند نزدیک به 15 درصد از سایر مردم جامعه کمتر به این بیماری مبتلا می شوند.

سرطان پوست و قهوه

در مورد سرطان پوست لازم است بدانید که بیشتر از ۹۰درصد موارد به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید  ایجاد می‌شود.

در مورد رابطه میان قهوه سرطان پوست لازم است به این نکته اشاره شود که، طبق نظر محققان، کافئین موجود در قهوه از پوست در برابر اشعه ی UVB خورشید محافظت می کند و سلول های پوستی آسیب دیده از اشعه ی UVB کمتر می میرند و احتمال سرطان کاهش پیدا می کند.

قهوه و سرطان سینه در زنان

قهوه و سرطان

دلایل بسیار زیادی بر روی سرطان پستان که رایج ترین سرطان می باشد تاثیر گذار می باشد از سن یائسگی، میزان فعالیت بدنی، وزن، سابقه ی خانوادگی و… 

اما طبق تحقیقاتی که پژوهشگران سوئد انجام داده اند بین قهوه و شیوع سرطان سینه ارتباط هایی کشف شده است. طبق این بررسی ها زنانی که به طور مداوم در حال نوشیدن قهوه می باشد از میزان کمتری نسبت به سایر زنان به بیماری سرطان سینه مبتلا می شوند و این از خواص بی نظیر و فواید قهوه می باشد.

در پایان نیز لازم است به این موضوع اشاره کنیم که ما در این مقاله تلاش کردیم که طبق تحقیقات ثابت شده رابطه میان قهوه و سرطان را بررسی کرده و هر آنچه که لازم است در مورد این نوشیدنی محبوب و این بیماری منحوس بدانید را بیان کنیم، اما در صورتی که در مورد مطالب گفته شده با سوال و یا ابهامی همراه هستید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture