دانه قهوه آفریقا | بررسی ویژگی های انواع مختلف

دانه قهوه آفریقا همیشه در بین دوست داران و عاشقان قهوه از جایگاه و ارزش بالایی برخوردار بوده است، تا جایی که هر ساله میزان بسیار زیادی از دانه های قهوه پرورش یافته در این قاره ، به سایر نقاط جهان صادر می شود. در بین کشورهای آفریقایی؛ اتیوپی ، کنیا و اوگاندا را می توان اصلی ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان معرفی کرد که قهوه های عربیکا و روبوستا با کیفیت بسیار بالایی تولید می کنند.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم به طور کامل دانه قهوه آفریقا را مورد بررسی قرار داده و مهمترین کشورهای تولیدکننده این قرار را برای شما معرفی کنیم.

دانه قهوه آفریقا

دانه قهوه آفریقا

در بین قاره های جهان قطعاً آفریقا را می توان جز 3 قاره اول در زمینه قهوه معرفی کرد. از ویژگی ها و مشخصات اصلی دانه قهوه آفریقا می توان متفاوت و خاص بودن در طعم و مزه را بیان کرد.

در بسیاری از موارد کسانی که برای بار اول، روی به نوشیدن قهوه های آفریقایی می آورند، این موضوع را بیان می کنند که نوشیدنی آنها به هیچ وجه طعمی شبیه به سایر قهوه هایی که تا به امروز نوشیده اند ندارد!

مشخصه اصلی طعم و عطر دانه قهوه آفریقا را می توان رایحه‌ های مشابه گل، میوه و شراب با اسیدیته بالا دانست که باعث شده است خاص بودن را در این دانه ها به وضوح مشاهده کنید.

متاسفانه در کشور ما، به خاطر سخت بودن دسترسی به دانه های آفریقایی بسیاری از تولیدکنندگان و فروشندگان، دانه های آسیایی را به جای آفریقایی به مشتری عرضه می کنند. به همین خاطر توصیه می کنیم مواردی که در مورد این دانه ها برای شما معرفی می کنیم را مخصوصاً در زمان خرید در نظر بگیرید و به آنها دقت کنید.

ما در ابتدا به معرفی به دو نوع اصلی دانه قهوه آفریقا یعنی اتیوپی و کنیا پرداخته و در ادامه انواع دیگر آنها را بررسی خواهیم کرد.

1. اتیوپی ( بهترین دانه قهوه آفریقا )

قهوه اتیوپی

به احتمال فراوان نام اتیوپی را در بین تولیدکنندگان قهوه بسیار زیاد شنیده باشید، دلیل این موضوع نیز کاملاً مشخص است؛ در بسیاری از منابع اولین دانه ها و گیاه قهوه در جهان در این کشور کشف شده است.

در لیست بزرگترین تولیدکنندگان قهوه جهان، قهوه اتیوپی همیشه جز 5 رتبه اول بوده است و بیشتر از آنکه بخواهیم از حجم تولید در این کشور صحبت کنیم باید در مورد کیفیت فوق العاده قهوه های این کشور صحبت کنیم.

در بین دو نوع دانه قهوه اصلی (عربیکا و روبوستا) همیشه از لحاظ کیفیتی و مزه، برنده اصلی عربیکا بوده است. در حالی که اتیوپی خواستگاه اصلی این نوع قهوه در جهان می باشد.

پس با این وجود می توان این موضوع را بیان کرد که دانه قهوه آفریقا و به خصوص کشور اتیوپی به طور معمول از لحاظ کیفیتی در رتبه بالایی قرار می گیرد.

در اتیوپی دانه های تولید شده به 3 نوع سیدامو، هرار و کافا در دسترس می باشد، اما از آنجایی که در بسیاری موارد گیاه های قهوه در کشور اتیوپی، به صورت خودرو و وحشی رشد می کنند، خیلی مشخص نیست که دانه استفاده شده از کدام 3 نوع بالا می باشد و بر روی بسته های قهوه از واژه «وراثت اتیوپی» استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: اشتباهات فرنچ پرس و 7 عامل عوض شدن طعم قهوه

2. کنیا ( معطرترین دانه قهوه آفریقا )

قهوه کنیا

کنیا یکی دیگر از کشورهای افریقایی می باشد که در زمینه تولید قهوه همیشه مورد توجه قرار می گیرد. این کشور نیز تمرکز اصلی خود را در تولید دانه های قهوه عربیکا قرار داده است.

اما موضوعی که باعث شده کنیا با سایر تولید کنندگان دانه قهوه آفریقا متفاوت باشد، رایحه و عطر ویژه آن می باشد که باعث شده قهوه هایی با اسیدیته بالا و عطر میوه های مختلف تولید شود.

در کشور کنیا اصولاً کار تولید قهوه به صورت صنعتی نمی باشد و بیشتر تولید توسط کشاورزان کوچک، با متراژ زمین های کم می باشد.  این موضوع شاید از لحاظ اقتصادی نتواند نتایج مثبتی برای کشاورزان به همراه داشته باشد اما تولید در سطح کم می تواند کیفیت کار را به شدت بالا برده و قهوه تولید را به شکل چشمگیری مرغوب کند.

این موضوع را می توان به عینه در کشور کنیا مشاهده کرد؛ تا جایی که در کنیا سیستم درجه بندی کیفی مشخص و خاصی وجود دارد که با سایر نقاط جهان متفاوت می باشد، برای مثال درجه AA کنیایی بزرگترین دانه در سیستم درجه بندی ۱۰-درجه ای می باشد.

وقتی در بین دانه قهوه آفریقا به سراغ کشور کنیا می رویم موضوع دیگری که به شدت خودنمایی می کند شرایط محیطی مناسب این کشور می باشد.

قهوه کنیا در خاک‌های آتشفشانی غنی که در ارتفاعات بین ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا یافت می‌شود پرورش می‌یابد و همین موضوع به شدت بر طعم قهوه تولیدی تاثیرگذار است و میزان اسیدیته دانه ها و عطر آنها را افزایش می  دهد، به همین خاطر پزشکان توصیه می کنند افرادی که به اسیدیته حساسیت دارند، از قهوه کنیایی استفاده نکنند.

به طور کلی، قهوه‌های کنیا در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرند: طعم قوی و پررنگ مشابه آب میوه، و یا با طعم و رایحه گرمسیری و تند. در مقایسه با قهوه اتیوپی، قهوه کنیا بسیار روشن تر است و اسیدی تر است.

نکته مهم:

اگر جز افرادی می باشید که به دنبال نوشیدن یک قهوه آرامش بخش می باشید این قهوه گزینه مناسبی برای شما نمی باشد و بهتر است که آن را سفارش ندهید.

انواع دیگر دانه قهوه آفریقا

دانه قهوه آفریقا

ما تا اینجای کار دو کشور اصلی افریقایی که در زمینه تولید قهوه بسیار معروف می باشند را برای شما بررسی کردیم، اما این تمام ماجرا نیست و در این قاره پهناور انواع دیگری از دانه ها قهوه وجود دارد که مهمترین آنها بدین شرح می باشند.

دانه قهوه اوگاندا

کشوری که در رودهای آن در بین جهانیان بسیار شناخته شده می باشد و به نام کشور دریاچه ها شناخته می شود. رود نیل مشهورترین رودی می باشد که از این کشور سرچشمه می گیرد.

وجود رودهای فراوان باعث شده که خاک این منطقه از آفریقا برای کشاورزی بسیار مناسب باشد. گیاه قهوه نیز از این قائله مستثنی نبوده و این کشور را به یکی از تولیدکنندگان اصلی قهوه روبوستا در جهان تبدیل کرده.

دانه قهوه رواندا

در این کشور آفریقایی قهوه تولید که با نام بوربون مشهور است مانند دانه کنیا میزان اسیدیته بسیار بالا می باشد.

دانه قهوه رواندا اغلب دارای طعمی شیرین با ته مزه گل های مرکبات می باشد و مزه قهوه آماده شده با این دانه دارای طعمی یکدست و خامه ای می باشد.

دانه قهوه بوروندی

تا به اینجای کار احتمالاً به این موضوع پی برده اید که دانه قهوه آفریقا بسیار غنی می باشد و به خاطر بالا بودن تنوع نیاز است در هنگام خرید نسبت به آنها شناخت داشته باشیم. (مشاهده قهوه های آفریقا در آمازون)

کشور بوروندی به خاطر همسایگی با کشور رواندا در قهوه تولیدی بسیار شبیه می باشند و تقریباً می توان گفت ویژگی های آنها با هم یکسان می باشند.

به طور کلی می توان گفت دانه قهوه در این کشور، درخشان و پرانرژی همراه با ته مزه میوه های قرمز مانند انواع توت ها و مرکبات است.

نکته مهمی که در مورد دانه بوروندی و رواندا لازم است به آن دقت شود این موضوع می باشد که اگر جز افرادی می باشید که دارای بیماری های قلبی و عروقی می باشید، بهتر است از این نوع قهوه ها استفاده نکنید.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture