شربت زعفران و آموزش 4 روش تهیه (تخم شربتی، هل، گلاب و…)

شربت زعفران یا زعفرانی یکی از رایج ترین و به نوعی لوکس ترین شربت های خانگی می باشد که به خاطر سادگی در طرز تهیه و در دسترس بودن مواد اولیه از اولین گزینه هایی می باشد که مخصوصاً در روزهای گرم مورد توجه قرار می گیرد. این شرب به خاطر قابلیت هم نشینی بالا با سایر طعم دهنده های غذایی مانند، گلاب ، هل ، تخم شربتی و آبلیمو اصولاً به روش های مختلفی آماده می شود و به همین خاطر این امکان را به شما می دهد که انتخاب خود را متناسب با سلیقه و ذائقه خود انجام دهید.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم به طور جداگانه انواع روش و طرز تهیه شربت زعفران در منزل را به صورت کاملاً ساده به صورت مرحله به مرحله و گام به گام  آموزش داده و تمام نکات آن را که باعث می شود طعم این شربت ها بی نظیر شود را برای شما بررسی کنیم.

آموزش طرز تهیه انواع شربت زعفران

طرز تهیه شربت زعفرانی

قبل از آنکه بخواهیم در مورد روش های تهیه شربت زعفرانی صحبت کنیم لازم است به این نکته اشاره کنیم که روش های تهیه در تمام موارد دارای اصول و پایه یکسانی می باشند ولی موضوعی که از اهمیت بالایی برخوردار می شود نسبت مواد اولیه و نوع استفاده از آنها در این روش های می باشد.

1. شربت زعفران گلاب

شربت زعفران گلاب را می توان یکی از شرب های سنتی ایرانیان به حساب آورد که خیلی از ما آن را با شربت گلاب نیز می شناسیم و دارای خواص فوق العاده ای برای بهبود افسردگی، بهبود حافظه و جلوگیری از آلزایمر می باشد.

مواد اولیه

 • گلاب: 1 پیمانه
 • شکر: 2 قاشق غذاخوری
 • آب: 2 لیوان
 • زعفران سابیده شده: 1 قاشق چایخوری

طرز تهیه گام به گام شربت زعفران گلاب

برای شربت زعفران گلاب لازم است در ابتدای کار به سراغ دم کردن زعفران برویم. برای اینکار لازم است در ابتدا زعفران را درون هاونگ ریخته و به خوبی بکوبیم.

در گام دوم آب را درون ظرف ریخته و پس از قرار دادن بر روی گاز اجازه می دهیم تا به دمای جوش برسد. پس از به جوش آمدن آب شعله گاز را خاموش کرده و زعفرانی که در مرحله قبل آماده کردیم را به آن اضافه می کنیم و با قرار دادن درب ظرف به مدت 20 دقیقه اجازه می دهیم که زعفران به اصطلاح دم بکشد.

در این مرحله بهتر است برای آنکه زعفران شما رنگ مناسب تری به خود بگیرد به آن شوک بدهیم، به همین خاطر استفاده از یک تکه یخ در پایان زمانی که زعفران شما کاملاً دم کشید، می تواند همین شوک باشد.

در گام سوم گلاب و شکر را به مخلوط آب و زعفران اضافه کرده و شعله گاز را بر روی یک حرارات بسیار ملایم تنظیم کرده و مخلوط را به آرامی به هم میزنیم تا شکر در آب حل شود.

در گام چهارم و پس از حل شدن شکرها شما لازم است که دمای شربت خود را افزایش دهید تا شربت زعفران شما شروع به جوشیدن کند، با اینکار پس از گذشت مدت زمان تقریباً 10 الی 15 دقیقه شربت زعفرانی شما قوام خود را پیدا می کند.

نکته مهم: در زمان جوشیدن شربت زعفران ، کف های ایجاد شده را با قاشق جدا کنید، در غیر اینصورت شربت شما کدر خواهد شد و همچنین بعد از گرفتن کف ها درب شربت را قرار دهید تا با عرق کردن دیوار ظرف، شربت شما شکرک نزند.

در گام آخر نیز باید گفت پس از آماده شدن شربت زعفران لازم است آن را درون یک ظرف شیشه ای درب دار ریخته و داخل یخچال نگهداری کنید و برای هر وعده سرو به اندازه 15 تا 20 درصد لیوان را از شربت غلیظ پر کرده و الباقی لیوان را با آب و یخ پر کنید.

2. شربت زعفران هل

شربت زعفران با هل

اینکه بخواهیم روش تهیه شربت زعفران با هل یا با هر ترکیب دیگری را خیلی پیچیده کنیم کار اشتباهی می باشد و شما با بهره گیری از روش قبل که در برای شما توضیح دادیم به راحتی انواع مختلف شربت زعفرانی را آماده کنید.

یادمان باشد که مواد اولیه و مقادیر ذکر شده برای آنها اصول و مقادیر استاندارد می باشد و شما می توانید متناسب با سلیقه خود آنها را تغییر دهید، مثل شیرینی شربت که بعضی ها شیرین دوست دارند بعضی ها برعکس.

مواد اولیه و روش تهیه

 • آب: 2 لیوان
 • زعفران ساییده شده: 1 قاشق چایخوری
 • هل: 1 یا 2 عدد
 • خاک قند یا شکر: 2 قاشق غذاخوری

دقیقاً روش تهیه به صورت گام به گام مراحل قبل می باشد  و تنها تفاوت و اقدامی که لازم است در مورد این شربت انجام دهید؛ کوبیدن، خرد کردن و اضافه دانه های هل در گام دوم می باشد. در واقع کافیست به جای استفاده از زعفران، از ترکیب هل و زعفران خرد شده استفاده کنید.

نکته دیگری که باید به آن دقت شود این موضوع می باشد که استفاده از حرارت بسیار بالا برای قوام آمدن شربت زعفران می تواند باعث شکرک زدن شربت شود.

همچنین در صورتی که پس از خاموش کردن حرارت به نوعی شربت شما خیلی سفت شد و کمی شکرک زد، شما می توانید به آن مقداری آب جوش اضافه کرده و پس از مخلوط کردن ترکیب، آن را بر روی حرارت قرار دهید.

بیشتر بخوانید: شربت سکنجبین (طرز تهیه در منزل به 6 روش متفاوت)

3. شربت زعفران و آبلیمو

شربت زعفران

شربت زعفران و آبلیمو که خیلی از ما آن را با شربت آبلیمو نیز می شناسیم یکی از گزینه های بسیار جذاب و دلچسب در فصل گرم تابستان می باشد که تقریباً در بیشتر خانه های ما ایرانی ها پیدا می شود.

مواد لازم و طرز تهیه در منزل

 • زعفران دم کرده نصف پیمانه
 • آب لیموترش ۱/۴ پیمانه
 • آب ۱ پیمانه
 • شکر ۱.۵ پیمانه

روش تهیه این نوع شربت زعفرانی به این شکل می باشد که در گام اول باید آب و شکر را با هم مخلوط کنید و بدون اینکه لازم باشد کاری کنید و هم بزنید آن را بر روی حرارت ملایم قرار دهید تا با گذشت زمان شکر به طور کامل درون آب حل شود و شروع به جوشیدن کند.

در گام دوم پس از حل شدن شکر زعفران را به به ترکیب آب و شکر اضافه می کنید و حرارت را خاموش کرده و با قرار دادن درب ظرف به مدت 15 دقیقه اجازه دهید تا ترکیب شما قوام پیدا کند.

در گام سوم و نهایی نیز آبلیمو از قبل تهیه شده را به مخلوط شربت خود اضافه کنید و سپس شربت زعفران را درون یک ظرف شیشه ای درب دار ریخته و درون یخچال قرار دهید.

در پایان نیز برای سرو کردن شربت کافیست 1/3 لیوان را از شربت غلیظ پر کرده و باقی لیوان را با آب سرد و یخ پر کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

4. شربت زعفران با تخم شربتی

تخم شربتی و زعفرانی

تخمه شربتی را می توان یکی از بهترین مکمل های نوشیدنی ها و شربت های مختلف معرفی کرد. یکی از مهمترین این گزینه ها شربت زعفران می باشد.

استفاده از تخمه شربتی نه تنها مزه و طعم خاصی به نوشیدنی شما می بخشد بلکه از لحاظ خواص و فواید نیز نتایج فوق العاده ای برای سلامت شما به همراه دارد.

مواد لازم و طرز تهیه

 • تخمه شربتی 4 قاشق غذاخوری
 • آب خنک 4 لیوان
 • شکر 4 قاشق غذاخوری
 • زعفران دم کرده 1 قاشق غذاخوری
 • لیموترش 1 عدد

روش تهیه شربت زعفران با تخم شربتی به این شکل می باشد که در گام نخست مانند مراحلی که در روش اول برای شما به طور مفصل توضیح دادیم زعفران را دم می کنید.

در گام دوم تخمه شربتی را درون یک کاسه ریخته و به آن آب اضافه می کنیم و به مدت 10 دقیقه اجازه می دهیم که درون آب باقی بماند و به نوعی قوام بیاید. سپس ترکیب آب و تخم شربتی را از صافی عبور می دهیم تا آب آن گرفته شود و سپس تخم شربتی ها را زیر آب گرفته تا شسته شوند.

در گام سوم به سراغ لیموترش رفته و آن را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم و در نهایت آب آن را درون با فشار دادن جدا می کنیم.

در گام چهارم کار لازم است که شکر را درون یک لیوان آب جوش کاملاً حل کنید و آن را درون پارچ ریخته و سپس به ترتیب تمام مواد اولیه آماده شده یعنی زعفران دم شده، تخمه شربتی، آب خنک و آب لیمو را به آن اضافه کنید و هم زنید.

شربت زعفرانی شما آماده سرو می باشد و می توانید از نوشیدن آن لذت ببرید. فراموش نکنید، در صورتی که قصد دارید این نوشیدنی را برای مجالس و مهمانی های خود انتخاب کنید می توانید آن را با اسلایس های لیمو ترش و توت فرنگی تزیین کنید.

نتیجه و نکات پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم رایج ترین روش هایی که می توان برای تهیه یک شربت زعفران استفاده کرد را به طور کامل برای شما بررسی کنیم اما این تمام ماجرا نیست و می توانید از عرق های گیاهی مانند عرق بیدمشک نیز برای تهیه این نوشیدنی استفاده کنید.

موضوعی که بسیار مهم می باشد و در بسیاری از موارد مشاهده می شود ترش شدن و کپک زدن شربت های غلیظی می باشد که در یخچال نگهداری می شود، دلیل این موضوع کاملاً مشخص می باشد و آن هم عدم قوام کافی برای شربت زعفران شما می باشد.

در واقع در صورتی که شربت را به اندازه کافی بر روی حرارت و شعله قرار ندهید ممکن است باعث شود شربت شما خراب شود، برای جلوگیری از این موضوع پس از تهیه شربت و قرار دادن آن در ظرف درب دار و داخل یخچال، بعد از دو یا چند روز آن را چک کنید و اگر حس کردید که کمی رایحه ترشی دارد آن را دوباره بر روی حرارت قرار داده و بجوشانید.

در پایان نیز اگر سوال یا نظری در مورد روش تهیه شربت زعفران و حتی چای زعفران دارید می توانید آن را در قسمت دیدگاه ها آن را با ما به اشتراک قرار دهید.

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. پریا می‌گوید

  .

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture