چای نعناع | آموزش 5 روش رایج در جهان برای تهیه در منزل

چای نعناع را به طور قطع در بین دمنوش های گیاهی می توان جز محبوب ترین گزینه ها دانست، چایی که با وجود قیمت پایین دارای خواص و فواید بسیار زیادی می باشد، از کمک به درمان بیماری های گوارشی و کاهش درد گرفته تا رفع مشکلات قاعدگی و درمان سرماخوردگی ، تنها مواردی از این خاصیت ها می باشد که می توان به آن اشاره کرد.

ما در این مقاله از مجله کافی مافی سعی می کنیم در ابتدا به معرفی مختصری از چای نعناع بپردازیم و در ادامه روش های طرز تهیه چای نعناع که در جهان استفاده می شود و یا شاید تا به حال نام آنها را نشنیده باشید را برای شما معرفی کنیم.

چای نعناع در یک نگاه

گیاه نعنا

گیاه نعناع که خیلی از ما به آن اصطلاحاً نعنا می گوییم جز برترین گیاهان خوراکی می باشد که به خاطر عطر و رایحه خود بسیار مشهور و محبوب می باشد.

جالب است این گیاه بسیار شبیه به پونه می باشد و تقریباً تمام خواص آن را نیز دارا می باشد و به راحتی قابل پرورش و رشد می باشد، از آن مهمتر نحوه نگهداری آسان آن می باشد که به شما اجازه می دهد هم به صورت برگ خیس و هم به صورت پودر خشک بتوانید آن را نگه داشته و از آن استفاده کنید.

چای نعناع که از برگ این گیاه تهیه و آماده می شود یک ویژگی بارزی که دارد عدم داشتن کافئین می باشد، ما می دانیم کافئین شاید خواص زیادی داشته باشد ولی مشکلاتی را نیز برای بعضی از افراد ایجاد می کند و مهمترین آن “خوابیدن” می باشد که شما می توانید برای جایگزینی گزینه هایی مانند قهوه و چای سیاه به سراغ چای نعناع بیایید.

نعناع از جمله گیاهانی می باشد که می توانید به روش ها و در مکان های مختلف استفاده کنید، از تهیه چای و دمنوش گرفته تا استفاده در آشپزی و طب سنتی، جالب است بدانید که حتی می توانید از روغن آن به عنوان یک حشره کش طبیعی استفاده کنید!!

طرز تهیه چای نعناع در منزل

چایی نعنا

ما در اینجا سعی داریم روش های اصلی که می توانید از طریق آن یک نوشیدنی ارزان قیمت و دلچسب را تهیه کنید برای شما معرفی کنیم، شما می توانید از چای نعناع هم در فصول گرم استفاده کنید و هم فصول سرد!

یکی از مهمترین ویژگی هایی که باعث شده این نوشیدنی برای هر فصلی مناسب باشد نحوه نگهداری آسان آن می باشد، شما می توانید با خشک کردن و نگهداری آن در شیشه به راحتی هر زمانی به آن دسترسی داشته باشید.

 1. چای نعناع داغ

چای نعناع

شما برای تهیه چای نعناع داغ زمان زیادی احتیاجی ندارید و می توانید در کمتر از 15 دقیقه این دمنوش فوق العاده را آماده کنید که در ابتدا مواد لازم آن را برای شما بازگو خواهیم کرد و سپس روش تهیه و آماده کردن آن را.

 • بین 5 تا 10 برگ تازه نعناع
 • عسل یا شکر به عنوان شیرین کننده
 • استفاده از 2 فنجان آب برای تهیه مناسب دو نفر
 • نصف لیمو تازه

آموزش طرز تهیه در منزل

روش آماده کردن چای نعناع داغ بسیار آسان است و خیلی نیاز به مهارت خاصی برای انجام این کار نیست، در ابتدای کار آب خود را بر روی حرارت قرار داده و آن را به نقطه جوش برسانید.

حال برگ های نعناع را کاملا بشویید و ضد عفونی کنید و سپس آنها را خرد کرده و درون قوری بریزید و سپس آب جوش را به طور مستقیم بر روی برگه های نعناع بریزید و اجازه دهید به مدت تقریباً 5 دقیقه ترکیب شما بر روی حرارت بسیار کم باقی بماند.

در ادامه شیرین کننده خود (عسل یا شکر) را به آن اضافه کنید و سپس حرارت را خاموش کنید و با انداختن یک پارچه بر روی قوری اجازه دهید 5 دقیقه دمنوش نعناع شما دم بکشد.

پس از کامل شدن دم کشیدن برای سرو چای نعناع خود آن را پس از عبور از صافی درون فنجان ریخته و آب لیمو را بهش اضافه کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید، می توانید برای زیبایی کار خود دو برگ نعناع به عنوان تزیین در کنار فنجان خود قرار دهید.

2. چای نعناع سرد

چای نعناع سرد

این روش تهیه چای نعناع که گزینه مناسبی برای تابستان ها و فصول گرم می باشد را می توانید به آسانی آن را در منزل آماده کنید، برای شروع کار ابتدا مواد اولیه زیر را جمع آوری کنید.

 • 10 عدد شاخه نعناع تازه
 • 10 فنجان آب
 • عسل یا شکر به اندازه کافی
 • 1عدد لیمو تازه
 • خیار

آموزش طرز تهیه در منزل

شما برای تهیه و آماده کردن چای نعناع سرد این مزیت را دارید که می توانید با این روش مقدار دمنوش بیشتری درست کنید و درون یخچال نگهداری کنید و در طول هفته و ماه آن را مصرف کنید.

کافیست به همان روش بالا آب را جوشانده و بر روی برگ های نعناع ریخته و پس از دم کشیدن آن بعد از 10 دقیقه تفاله ها را کاملاً جدا کنید و سپس دمنوش خود را درون یخچال نگه داری کنید.

بعد از خنک شدن دمنوش نعنا ، کافیست درون فنجان خود تعدادی تکه های یخ بریزید و خیار را اسلایسی کنید و درون هر فنجان یک اسلایس از آن را قرار دهید و سپس چای نعناع را بر روی یخ و خیار بریزید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

3. چای نعناع و زنجبیل

چایی زنجبیلی

ترکیب دو گیاه فوق العاده با خواص بسیار بالا می تواند یک نوشیدنی با ارزش غذایی بالا تولید کند که می تواند نتایج بسیار ویژه ای برای شما به همراه داشته باشد، ما قبلاً  در مورد چای زنجبیل صحبت کرده ایم و در اینجا سعی داریم روش تهیه چای نعناع و زنجبیل را به طور دقیق بررسی کنیم. در ابتدای کار مواد اولیه زیر را جمع آوری کنید:

 • آب جوش 2 فنجان
 • ریشه زنجبیل تازه یک بند انگشت
 • 1 فنجان برگ تازه نعناع
 • عسل یا شکر به عنوان شیرین کننده

آموزش طرز تهیه در خانه

قبل از هر موضوعی به این نکته باید اشاره کنیم که در دمنوش های گیاهی با اضافه کردن مستقیم آب جوش به گیاه مورد نظر، کیفیت و ارزش غذایی آن کمی از دست می رود، در مورد نعنا بخاطر مقاوت بالای برگ هایش این موضوع بسیار ضعیف تر می باشد، به همین خاطر در روش های قبلی مستقیم آب جوش را اضافه می کردیم.

در تهیه چای نعناع و زنجبیل موضوع کمی متفاوت است و لازم است شما بعد از جوش آمدن آب را به مدت 2 دقیقه از روی حرارت برداشته و سپس ریشه زنجبیل اسالیسی (حلقه های نازک) و نعناع های خرد شده را با آب داغ اضافه کرده و به مدت 10 الی 15 دقیقه منتظر بمانید تا دم بکشد.

بعد از دم کشیدن می توانید با اضافه کردن عسل، آماده شدن دمنوش خود را تکمیل کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید و از خواص و فواید آن بهره مند شوید.

نکته: در این روش تهیه استفاده از نعناع فلفلی گزینه بسیار بهتری برای استفاده و دم کردن با زنجبیل می باشد.

4. دمنوش نعناع و دانه شنبلیله

چای نعناع

می خواهیم روشی را برای تهیه چای نعناع ارائه کنیم که با روش های دیگر کاملاً  متفاوت می باشد، آن هم عدم استفاده مستقیم از آب برای تهیه این دمنوش می باشد.

 • 2 قاشق چای خوری دانه شنبلیله
 • 1 قاشق چای خوری نعناع خشک
 • 1 فنجان آب جوش

آموزش طرز تهیه در خانه

در ابتدای تهیه این چای نعناع لازم است که دانه های شنبلیله را داخل یک لیوان آب جوش بریزیم و به مدت تقریبا 8 ساعت اجازه دهیم که عصاره شنبلیله به طور کامل داخل آب آزاد شود، پس از آماده شدن این عصاره آن را بر روی حرارت گذاشته و منتظر می مانیم تا به نقطه جوش برسد.

بعد از به جوش آمدن حرارت را خاموش کرده و نعنا خشک خود را به آن اضافه می کنیم و به مدت 5 الی 7 دقیقه با انداختن پارچه بر روی ظرف خود اجازه می دهیم که چای ما دم بکشد و در انتها با صاف کردن آن نوشیدنی ما آماده سرو کردن می باشد.

5. دمنوش نعناع مراکشی

دمنوش نعنا

آخرین روشی که می خواهیم معرفی کنیم روش تهیه چای نعناع مراکشی می باشد که استفاده از چای سبز در آن باعث شده که از لحاظ خواص و فواید جز گزینه های بسیار مناسب می باشد. مواد لازم شما برای این دمنوش به این شرح است:

 • 1 قاشق غذا خوری برگ چای سبز
 • 5 الی 10 شاخه کوچک نعناع تازه
 • عسل یا شکر به مقدار لازم
 • آب 5 فنجان

آموزش طرز تهیه در خانه

برای آماده کردن این دمنوش ابتدا لازم است برگ چای سبز را داخل قوری ریخته و به اندازه یک فنجان آب جوش بر روی آن بریزید و شروع کنید آن را تکان دادن تا هم قوری شما داغ شود و هم برگ های چای سبز شما کمی از عصاره خود را از دست بدهند و سپس آب قوری را خالی کنید، دقت کنید فقط آب را خالی کنید و  چای سبز شما باید در ظرف شما باقی بماند.

حال برگ های نعناع را به چای سبز خود اضافه کنید و 4 فنجان آب جوش بر روی آنها بریزید و به مدت 2 دقیقه ترکیب خود را بر روی گاز گذاشته تا کمی آب درون قوری بجوشد.

پس از این دو دقیقه حرارت را خاموش کنید و با انداختن پارچه بر روی قوری به دمنوش خود زمان دم کشیدن بدهید، این زمان 4 الی 5 دقیقه باشد کافیست.

و در پایان نیز با اضافه کردن شکیر یا عسل از نوشیدن دمنوش خود لذت ببرید، ما در این مقاله سعی کردیم تمام روش های موجود برای تهیه چای نعناع را برای شما معرفی کنیم، اگر روشی را می شناسید که ما ذکر نکردیم آن را در قسمت نظرات برای ما معرفی کنید تا همه از آنها استفاده کنیم و اگر دنبال فهمیدن دقیق فواید این دمنوش می باشد می توانید در مقاله خواص دمنوش نعناع آن را مطاله کنید.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture