دمنوش جینسینگ + آموزش طرز تهیه انواع آن

دمنوش جینسینگ را می توان یکی از مقوی ترین چای های گیاهی جهان معرفی کرد که دارای محبوبیت بسیار بالایی می باشد. از آنجایی که جنسیگ دارای خواص و فواید بسیار بالایی می باشد از آن به عنوان یکی از بهترین مکمل ها برای تهیه انواع دمنوش ها استفاده می شود، از ترکیب آن با زنجبیل و دارچین گرفته تا موادی همچون عسل و چای سبز.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم در ابتدای کار یک نمای کلی از گیاه جنسیگ را برای شما معرفی کنیم و سپس به سراغ آموزش طرز تهیه آن خواهیم رفت و انواع مدل های آن را برای شما معرفی خواهیم کرد تا اگر قصد دارید از این چای گیاهی در منزل استفاده کنید، بتوانید با اطلاعات دقیق اینکار را انجام دهید.

معرفی گیاه جینسینگ

جنسینگ که برگرفته از ریشه عربی “جنسه” و “جنسا” می باشد، دارای زادگاهی از جنوب شرق آسیا می باشد. کشورها چین، تایلند، منچوری، ویتنام و کره اصلی ترین مصرف کنندگان این گیاه و دمنوش جینسینگ می باشد. بیشتر منابع این چای را به کشور کره نسبت می دهند و اعتقاد دارند که از طریق این کشور این گیاه فوق اعاده به سراسر نقاط جهان راه پیدا کرده است.

جالب است بدانید از لحاظ خواص و فواید این دمنوش به قدری در رده بالایی قرار دارد که به آن دو صفت “گیاه جوانی” و “نوش دارو” نیز نسبت داده می شود.

وقتی به ریشه تاریخی این گیاه نگاه می کنیم مشاهده می کنیم که ریشه این گیاه آنقدر دارای ارزش و جایگاه بالایی بوده است که تنها این پادشاهان و فرمانروایان بودند که اجازه نگهداری و جمع آوری آن را داشتند، تا حدی که تقریباً در تمام وعده های غذایی پادشاهان میشد رد پایی از جینسینگ را مشاهده کرد. (احتمالاً درون فیلم های کره ای مشاده کردید 🙂 )

نام جنسینگ از عبارت چینی به معنی “ریشه های مرد” گرفته شده و دارای تاثیرات شگفت انگیزی در کارکرد حافظه، کنترل استرس ، درمان ضعف های بدنی، بالا بردن طول عمر ،سستی و به طور کلی بیشتر بیماری ها و مشکلات سن پیری دارد.

طرز تهیه دمنوش جینسینگ

چای جنسینگ

طبق همان موضوعی که تا به اینجای کار برای شما بیان کردیم شما می توانید از جنسینگ به روش های مختلفی استفاده کنید، از استفاده کردن تکه های آن درون غذا گرفته تا دم کردن چای و دمنوش جینسینگ .

ما در ادامه دو روش تهیه این چای و دمنوش برا به طور کامل توضیح می دهیم، در ابتدای روش معمولی تهیه این نوشیدنی و در ادامه به سراغ استفاده از ترکیب دمنوش جینسینگ و زنجبیل می رویم.

چای جنسینگ

همانطور که احتمالاً باید حدس زده باشید روش تهیه دمنوش جینسینگ معمولی نیز مانند بسیاری از دمنوش های دیگر بسیار ساده می باشد و کافیست شما آن را آب دم کنید.

اگر می خواهید از قطعه های حنسینگ برای آماده کردن دمنوش خود استفاده کنید باید بگوییم شما برای آماده کردن این چای گیاهی به ازای هر نفر شما نیاز به 1.5 قطعه جینسینگ دارید.

برای شروع کار ریشه جنسینگ را بتراشید و سپس آن را درون صافی چای قرار بدهید، بعد از انجام اینکار لازم است که صافی را درون آب با دمای نزدیک به جوش قرار دهید و اجازه دهید که تکه های جینسینگ 5 دقیقه درون آن بمانند و به نوعی دم بکشند.

در انتهای کار نیز اگر دوست دارید نوشیدنی خود را شیرین کنید بهتر است از یک شیرین کننده طبیعی به نام عسل برای اینکار استفاده کنید.

فراموش نکنید قبل از مصرف و نوشیدن باید تکه های جنسینگ را از درون دمنوش خود جدا کنید.

نکته مهم: اگر صفی چای در دسترس شما نسیت شما می توانید با گرفتن پوست ریشه و اسلایسی کردن آن به تکه های نازک، جنسینگ ها را درون عسل قرار بدهید و پس از گذشت تقریباً 15 دقیقه آب داغ خود را به ترکیب جینسینگ و عسل اضافه کنید و در انتها 5 دقیقه به دمنوش جینسینگ خود زمان بدهید تا کاملاً  دم بکشد.

دمنوش جینسینگ و زنجبیل

دمنوش جینسینگ

خیلی از افراد نسبت به طعم و مزه دمنوش جینسینگ حس خوبی ندارند و آن را بیش از اندازه قوی می دانند، به همین خاطر گیاهانی وجود دارند که سازگاری مناسبی برای استفاده همزمان با جنسینگ دارند که در بین این موارد زنجبیل و چای سبز بهترین گزینه های می باشند.

شما برای این دمنوش و چای گیاهی نیاز به تکنیک خاصی ندارید و باز هم تنها کافیست مواد لازم را با هم دم کنید:

در ابتدای کار مقداری آب درون قوری خود بریزید و با گذاشتن آن بر روی حرارت اجازه دهید که شروع به جوشیدن کند، در ادامه تقریبا 2 گرم ریشه خشک زنجبیل را به همراه 2 گرم زنجبیل به آب جوش خود اضافه کنید و حرارت زیر قوری را تا حد ممکن کاهش دهید تا دمنوش جنسینگ شما به طور کامل دم بکشد.

برای دم کشیدن مدت زمان بین 20 الی 30 دقیقه کافی می باشد، ولی اگر شما قصد دارید که یک چای گیاهی غلیظ داشته باشید کافیست که این مدت زمان را کمی افزایش دهید.

بهترین زمان و مقدار نوشیدن چای جنسینگ

چای جنسینگ

یادمان باشد برای مصرف و نوشیدن هر چای گیاهی لازم است شما حد تعادل آن را حفظ کنید، به جز آب همه نوشیدنی های دیگر در صورت مصرف مناسب می توانند برای سلامت افراد خطرناک باشد.

از لحاظ تحقیقات و آزمایشات علمی بر اساس مونوگراف های کمیسیون E آلمان، بین 1 الی 2 گرم از پودر خام ریشه خشک شده جنسینگ می تواند در طول روز استفاده کنید، بهتر است اگر به طور مداوم از این نوشیدنی استفاده می کنید بعد از یک مدت 3 ماه کمی از این میزان کاهش دهید.

در واقع بیشترین حد مجاز برای نوشیدن دمنوش جینسینگ بین 1 الی 2 فنجان می باشد و استفاده بیش تر ممکن است عوارض جانبی برای شما به همراه بیاورد که در قسمت بعد آن را معرفی خواهیم کرد.

از لحاظ بهترین زمان مصرف این چای نیز لازم است بین 1 الی 2 ساعت مانده به هر وعده غذایی استفاده شود، از آنجایی که آزمایشات نشان می دهد که این دمنوش قادر است میزان قند خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، بهتر است که بین زمان مصرف آن و وعده غذایی فاصله بیشتر از دو ساعت نباشد.

دمنوش جینسینگ را بهتر است برای نوشیدن اجازه دهید تا دمای آن کمی کاهش پیدا کند و ولرم شود، البته این موضوع در مورد نوشیدن تمام دمنوش ها صادق است.

عوارض مصرف

دمنوش جینسینگ

قبل از هرچیزی لازم است به این موضوع اشاره کنیم که خواص دمنوش جینسینگ بسیار زیاد می باشد و به همین خاطر ما آن در مقاله ای جداگانه مورد بررسی قرار داده ایم.

به طور کلی جنسینگ و نوشیدن چای آن به خودی خود خطرناک نمی باشد تا زمانی که حد تعادل در مصرف رعایت شود، اما در هر صورت این نوشیدنی ممکن است عوارض حاشیه ای نیز برای افراد مختلف ایجاد کند، که تصویه می کنیم آنها را به دقت مطاله کنید.

عوارض جانبی حاصل از مصرف خوراکی جنسینگ، شامل اسهال، خارش، بیخوابی، سردرد و عصبانیت است. جنسینگ آمریکایی در برخی افراد، ممکن است باعث ضربان قلب سریع، افزایش یا کاهش فشار خون، حساسیت پستان و خونریزی در زنان شود. عوارض جانبی غیرمتداول گزارش شده شامل سندرم استیونز-جانسون (نوعی بیماری پوستی)، آسیب کبدی و واکنش‌های آلرژیک شدید است.

  • در دوران بارداری از مصرف جنسینگ پرهیز شود.
  • مصرف همزمان جنسینگ آمریکایی با داروهای دیابت ممکن است قند خون را به مقدار زیاد کاهش دهد.
  • اگر شرایطی دارید که با قرار گرفتن در معرض استروژن ممکن است بدتر شود (مانند سرطان‌های پستان، رحم، تخمدان، اندومتریوز (رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم یا فیبروئید رحم)، از جنسینگ آمریکایی که حاوی جینسنوزید است، استفاده نکنید.
  • دوز بالای جنسینگ آمریکایی سبب بی‌خوابی می‌شود. اگر مشکل خواب دارید، جنسینگ آمریکایی را با احتیاط مصرف کنید.
  • اسکیزوفرنی (یک نوع اختلال روانی): دوز بالای جنسینگ آمریکایی با مشکلات خواب و تحریک در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی مرتبط است. اگر مبتلا به اسکیزوفرنی هستید در مصرف جنسینگ آمریکایی احتیاط کنید.
  • جراحی: جنسینگ آمریکایی ممکن است بر سطح قند خون اثر بگذارد و با داروهای کنترل کننده قند خون در طول جراحی و بعد ار آن تداخل ایجاد کند. حداقل ۲ هفته قبل از جراحی از مصرف آن خودداری کنید.

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture