استخراج اسپرسو و نکات مهمی که در مورد آن باید بدانیم

قهوه مدت زمان طولانی است که وارد زندگی ما انسان ها شده است و می توان گفت که اسپرسو مهمترین نوع قهوه است که تقریبا بخشی از زندگی دوست داران قهوه شده است به همین خاطر بررسی آن و نحوه استخراج اسپرسو یک موضوع مهم و کلیدی به حساب می آید.

می توان گفت اسپرسو فقط به نحوه استخراج آن وابسته است، بنابراین تسلط بر این کار باید در لیست کارهای انجام شده برای هر عاشق قهوه باشد.

بسیاری از افراد با خرید یک دستگاه اسپرسو و قهوه رست شده انتظار دارند که بتواند شات های خوبی از آن بگیرند ولی همیشه این موضوع برای آنها خوب پیش نمی رود و خیلی از مواقع در این کار با مشکل روبه رو می شوند.

حقیقت این است که هیچ کس نمی تواند چیزی را بدون تمرین و یادگیری بسازد، استخراج اسپرسو شاید در نگاه اول کار راحتی باشد ولی باید بدانیم دارای ترفند ها و ویژگی هاییست که هرکسی نمی تواند آن را خوب انجام دهد.

استخراج اسپرسو چیست؟

استخراج اسپرسو چیست؟

اسپرسو زمانی تهیه می شود که آب داغ با فشار بالا از قهوه آسیاب شده فشرده عبور می کند، پارامترهای دقیقی برای اسپرسو ایده آل وجود دارد، که اساس دستور العمل های قهوه را تشکیل می دهد، همه اینها باید با یکدیگر در تعادل باشند تا بتوانیم بهترین ها را از قهوه استخراج کنیم.

در وهله اول زمان استخراج یکی از پارامترهای تعریف شده است که بر کیفیت قهوه تأثیر می گذارد، بسته به نوع دانه، زمان ایده آل بین 20 تا 30 ثانیه است، سرعت مطلوب جریان به پارامترهای دیگری نیز وابسته است.

سایر پارامترهای اساسی میزان آسیاب قهوه شما و فشرده شدن آن می باشد که می تواند زمان استخراج اسپرسو و جریان بهینه را تعیین کند.

علاوه بر این موارد، فشار آب و دمای آن نیز نقش مهمی در این کار دارد، اگر دستگاه اسپرسو چند درجه بیش از حد گرم باشد، قهوه طعم تلخ و گاهی سوزانده می شود و اگر دمای آن را خیلی کم تنظیم کنید اسپرسو شما بسیار ضعیف خواهد شد.

لیست مواردی لازم برای استخراج اسپرسو

موارد لازم قهوه

  • مقدار حداقل 18 گرم قهوه آسیاب شده در پرتافیلتر برای تهیه یک اسپرسو معمولی لازم است موجود باشد.
  • درجه حرارت آب مناسب برای استخراج اسپرسو در حدود 88-94 درجه سانتی گراد(190- درجه فارنهایت) می باشد.
  • فشار پمپ باید حدود 8 الی 10 بار باشد، اما گزینه ایده آل اصولا 9 بار است.
  • زمان استخراج اسپرسو حدودا 20 الی 30 ثانیه است، اما زمان ایده آل اصولا 26 ثانیه است.
  • میزان فشار لازم برای فشرده سازی با تمپر 15 الی 20 کیلوگرم (33 الی 44 پوند) می باشد.
  • زمان تماس آب با قهوه در پرتفیلتر که شات اسپرسو شروع به خارج شدن کی کند و درون فنجان می ریزد حدودا 5 الی 6 ثانیه می باشد.
این لیست بخشی از تمام پارامترهای تعریف شده مورد استفاده در هر دستور العمل قهوه می باشد که برای استخراج اسپرسو ایده آل لازم است، مواردی که یک باریستا حرفه ای برای تهیه یک شات اسپرسو به آن ها دقت می کند، در نظر گرفتن همه این پارامترها می تواند به ما کمک کند تا استخراج بهتری داشته باشیم.

استخراج بیش از حد، یک مشکل رایج!

اسپرسو

یکی از مشکلاتی که خیلی از ماها در تهیه اسپرسو با آن رو به رو می شویم استخراج بیش از حد اسپرسو می باشد که باعث می شود طعم اسپرسو ما خیلی تلخ و شور شود.

دلایل احتمالی که باعث این اتفاق می شود مواردی همچون دمای بیش از حد زیاد، فشار پمپ بیش از حد زیاد، زمان تماس بیش از حد طولانی، قهوه بیش از حد، آسیاب بسیار بالا قهوه و یا فشار خیلی کم می باشد.

که رعایت این موارد می تواند نقش بسیار مهمی در رفع کردن این مشکل باشد که برای حل این مشکل راه حل ما این است که:

به طور استقرایی هربار یک پارامتر را تغییر دهید ( به طور مثال مقدار قهوه خود را کم کنید یا از یک آسیاب کمی درشت تر استفاده کنید)، این تنها راه تشخیص مشکل است،  اگر به یکباره همه موارد بالا را تغییر دهید، فهمیدن مشکل استخراج اسپرسو بسیار گیج کننده خواهد بود.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture