تجارت قهوه یا تجارت عادلانه قهوه؟ کدام درست است؟ تفاوت در چیست؟

اگر عاشق قهوه هستید، احتمالاً درباره تجارت عادلانه شنیده اید. هر روزه تعداد شرکت هایی که تجارت عادلانه قهوه انجام می دهند افزایش می یابد. کالاهای تجارت عادلانه از پوشاک گرفته تا مواد مصرفی متغیر است.

قهوه دومین کالای پر درآمد جهان بعد از نفت است به طوری که بعضی کشورها وزارت خانه قهوه دارند. اما تجارت عادلانه دقیقا چیست و چرا اینقدر محبوب است؟

تجارت عادلانه جنبشی است که موجب ترقی منصفانه و رفتار اخلاقی برای گروه های تولید کننده خصوصا کشاورزان در کشورهای در حال توسعه هنگام صادرات کالاهای خود به کشورهای توسعه یافته می شود.

این تنظیم توسط مجموعه ای از استانداردهای تعیین شده توسط انجمن های صنفی تجارت عادلانه و غیر انتفاعی شخص ثالث تنظیم می شود که به شرکت هایی که به 10 اصل تجارت عادلانه پایبند باشند “گواهی نامه تجارت عادلانه” می دهند.

موانع در کشورهای در حال توسعه

محدودیت مشاغل: در مناطقی که فرصت های شغلی کمیاب هستند، افراد چاره ای جز کار کردن ساعات طولانی برای دستمزد پایین، غالباً در شرایط ناامن ندارند.

ارزش پایین: اگر بازارهای محلی اشباع شوند، ارزش کالاهای محلی تولید شده مانند قهوه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

معاملات تجاری ناعادلانه: علاوه بر این، واسطه ها یا معامله گران کالا، برای بالا بردن سود خود، قیمت های پایین تر از ارزش واقعی کالاها پرداخت می کنند. در نتیجه، کشاورزان، خانواده ها و جوامع آنها رنج می برند.

راه حل: پیشنهادات تجارت عادلانه

  • تعهدات بلند مدت: یک شرکت تجارت عادلانه واقعی متعهد خواهد شد که حداقل با مدت مشابه 3 سال با همان تولید کننده همکاری کند. تغییر واقعی زمان می برد، بنابراین توافق های بلند مدت به کشاورزان این فرصت را می دهد تا تحت هدایت توزیع کننده خود روش های خود را بهبود بخشند.

تولیدکنندگانی که کالاهای خود را به یک شرکت تجارت عادلانه می فروشند، برای کار خود دستمزد قابل پرداختی دریافت می کنند، در مورد حقوق بشر تحصیل کرده و از شرایط کار مطمئن برخوردار می شوند.

  • ارائه بازار های خرید بیشتر: با فروش کالاها به آمریکای شمالی و اروپا، تولیدکنندگان می توانند قیمت بهتری کسب کنند زیرا تقاضا در آن بازارها بیشتر از سطح محلی است.
  • از بین بردن واسطه ها: توزیع کنندگان مستقیماً با تولید کنندگان کار می کنند. در زمینه قهوه، این بدان معنی است که خریداران قهوه سبز به کشورهای در حال توسعه سفر می کنند و با کشاورزان دیدار می کنند تا روابط تجاری مبتنی بر اعتماد ایجاد کنند.

10 اصل تجارت عادلانه

1. ایجاد فرصت های شغلی در کشورهای تولید کننده و در حال توسعه کنید.

2. شفاف سازی در ارتباطات را انجام دهید و در اقدامات پاسخگو باشید.

3. بر بهبود زندگی تولید کنندگان از طریق توافق نامه های طولانی مدت و پیشرفت های نقدی بدون بهره تمرکز کنید.

4. دستمزد عادلانه ای را به گروه های تولید کننده به سرعت و به مبلغی که قبلاً توسط هر دو طرف توافق شده بود بپردازید.

5. استفاده از کودکان کار و کار اجباری را منع کنید.

6. بر اساس نژاد، قوميت، مذهب، معلولیت، جنسيت، گرایش جنسی، وابستگی سیاسی، وضعیت اچ آی وی / ایدز یا سن، هیچگونه تبعیضی قائل نشوید.

7. حفظ شرایط کاری سالم و سالم.

8. استقلال گروه های تولید کننده را با ترغیب آنها به منظور ارتقاء مهارت های مدیریت داخلی خود و دسترسی به بازارهای جدید تقویت کنید.

9. ارتقا تجارت عادلانه با آگاهی از مسائل موجود در کشورهای در حال توسعه و اینکه تجارت اخلاقی چگونه می تواند زندگی تولیدکنندگان را بهبود بخشد.

10. با استفاده از روشهای تولید مدرن و کارآمد، به محیط زیست احترام بگذارید.

گواهینامه تجارت عادلانه

شرکت های قهوه تجارت عادلانه باید استانداردهای تعیین شده توسط سازمان های تجارت عادلانه را رعایت کنند. سپس آنها می توانند برای صدور “گواهینامه تجارت عادلانه” اقدام به پرداخت هزینه های عضویت در انجمن های صنفی عادلانه كنند.

به منظور حفظ این گواهینامه، برندهای قهوه تجارت عادلانه یک ارزیابی سالانه را تکمیل می کنند که شامل اطلاعاتی از جمله اینکه چند بار از هر تولید کننده بازدید شده است تا اطمینان حاصل شود که شرایط قرارداد رعایت و انجام می شود.

پس از صدور گواهینامه، آن شرکت می تواند یک آرم “تجارت عادلانه” را روی بسته بندی خود قرار دهند تا خریداران متوجه آن شوند.

انجمن های تجارت عادلانه شامل موارد زیر است:

  • تجارت عادلانه بین المللی
  • FLOCERT
  • فدراسیون تجارت عادلانه
  • سازمان تجارت عادلانه جهان

تجارت عادلانه قهوه چگونه است؟

بهترین قهوه جهان در آب و هوای خاصی رشد می کند که در مناطقی در نزدیکی خط استوا قابل یافت است. متأسفانه، بسیاری از کشورهایی که این آب و هوا وجود دارد به دلیل مسائل دولتی یا عوامل دیگر با ابهامات اقتصادی روبرو هستند.

بعد از نفت قهوه دومین کالای تجاری جهان است که بیشترین حجم آن به کشورهای توسعه یافته صادر می شود. تقاضای زیاد قهوه در آمریکای شمالی و اروپا فرصتی را برای کشاورزان کشورهای در حال توسعه برای صادرات قهوه خود ایجاد می کند.

اما این بدان معنی است که ما به عنوان مصرف کننده نیز از این امر آگاه می شویم که قهوه ما از کجا تهیه شود.

قیمت قهوه تجارت عادلانه

کشاورزان بارها به هم می پیوندند و در جوامع خود تعاونی تشکیل می دهند. این تعاونی ها می توانند محصول خود را به شرکت های قهوه مستقر در آمریکای شمالی و اروپا بفروشند.

شرکت های قهوه تجارت عادلانه با در نظر گرفتن عواملی مانند ارزش بازار و هزینه های بهره برداری، مستقیماً با کشاورزان کار می کنند تا در مورد قیمت مناسب برای هر دو طرف توافق کنند. پس از توافق قیمت پایدار، این شرکت بخشی از هزینه سفارش را به تولیدکننده پیش پرداخت می کند.

این به کشاورزان کمک می کند تا مخارج خود را تا زمان تکمیل سفارش تأمین کنند، تا در زمان تحویل محصول،  مانده قیمت سفارش خود را دریافت می کنند.

چقدر پول به کشاورزان باز می گردد؟

تصور غلط این است که بخشی از قیمتی که مشتری برای یک کالای تجارت عادلانه پرداخت می کند مستقیماً به کشاورز می رود. اما واقعیت اینست که با رسیدن محصول به قفسه شرکت، پول کشاورز قبلاً به طور کامل پرداخت شده است.

اهمیت خرید کالاهای تجاری منصفانه این است که مشتریان این امکان را برای سازمان های تجارت عادلانه فراهم می کنند تا بتوانند سفارشات خود را از کشورهای در حال توسعه ادامه دهند. به نظر می رسد یک تجارت همه سر سود می باشد که چقد خوب است برای همه کالاهای اساسی این نوع تجارت رواج پیدا کند.

به منظور ادامه این پیشرفت، مهم است که کشاورزان از توزیع کنندگان سفارشات مداوم دریافت کنند. اما قطعاً توزیع کنندگان فقط می توانند به همان اندازه که می توانند بفروشند، بخرند.

بنابراین این یک چرخه است که تجارت عادلانه تا حد زیادی توسط انتخاب مصرف کنندگان کنترل می شود. پس چه خوب است که ما مصرف کنندگان از اینگونه شرکت ها خرید کنیم تا هزینه های گزاف دلالی حذف و همه به تعادلی در خرید و فروش برسیم.

چرا تجارت عادلانه اینقدر محبوب است؟

هرچه مردم از مشکلات موجود در کشورهای در حال توسعه و مسائلی که در نتیجه شیوه های تجارت غیر اخلاقی بوجود می آیند آگاهی بیشتری پیدا می کنند، افراد بیشتری نسبت به جایی که پول خود را خرج می کنند آگاه می شوند.

مصرف کنندگان این قدرت را دارند که از طریق تصمیمات خرید خود تغییر مثبتی ایجاد کنند، زیرا اگر تعداد بیشتری از مردم از برند های قهوه تجارت عادلانه حمایت کنند، شرکت ها تحت فشار قرار می گیرند که رویه های اخلاقی کسب و کار را تحت الشعاع قرار دهند.

انجمن های تجارت عادلانه با تأمین دستمزد عادلانه برای کشاورزان، ممنوعیت کار کودکان و وضع مقررات پایدار، شیوه های زندگی سالم و شادتری را برای جوامع در کشورهای در حال توسعه ترویج می کنند.

در حالی که تمرکز تجارت عادلانه برای بهبود زندگی مردم است، قهوه تولید شده در شرایط تجارت عادلانه از کیفیت بهتری نسبت به گزینه های تجاری استاندارد برخوردار است. دلیل این است که همه مراحل تولید با نظارت همه جانبه  و کیفیت بالا انجام می شود.

به عنوان مثال، محافظت از محیط زیست نه تنها از كشاورزان در برابر مواد شیمیایی مضر محافظت می كند، بلكه باعث ایجاد گیاه قهوه ای سالم تر با انواع دانه های خوش طعم می شود.

بنابراین، قهوه تجارت عادلانه نه تنها از کشاورزان در کشورهای در حال توسعه حمایت می کند، بلکه همچنین اثربخشی بسیار خوبی خصوصا از نظر بهداشت و سلامت محیط زیستی و متعاقبا انسانی دارد.

هنگامی که شرکت شما تصمیم به خرید برند های قهوه دارای مجوز تجارت عادلانه می گیرد، تصمیم دارد از برابری برای تولید کنندگان قهوه، شیوه های پایدار تجارت و مسئولیت در قبال محیط زیست حمایت کند.

خرید قهوه تجارت عادلانه جوامع را قادر می سازد تا خودکفا شوند زیرا از درآمد خود برای کمک به آموزش و مراقبت محلی استفاده می کنند.

تفاوت بین تجارت عادلانه و تجارت مستقیم قهوه چیست؟

چیز دیگری که شاید هنگام خرید قهوه در مورد آن شنیده باشید “تجارت مستقیم” است. شباهت بین تجارت عادلانه و تجارت مستقیم این است که هر دو واسطه را قطع می کنند، به این معنی که خریداران قهوه سبز مستقیماً با کشاورزان قهوه کار می کنند.

شباهت دیگر این است که نتیجه ایجاد یک رابطه طولانی مدت خرید، باعث ایجاد قهوه با کیفیت بهتر و کیفیت بهتر زندگی برای کشاورزان می شود.

تفاوت اصلی بین تجارت عادلانه و تجارت مستقیم این است که آنها اهداف نهایی متفاوتی دارند. تجارت عادلانه برای بهبود زندگی کشاورزان ایجاد شد، در حالی که تجارت مستقیم تمرکز خود را بر روی کیفیت قهوه آنها قرار می دهد.

اما، درست مانند معیارهای اجتماعی تجارت عادلانه به محصول با کیفیت بهتر و تعهد تجارت مستقیم به یک محصول با کیفیت بالا کمک می کند تا به کشاورزان کمک کند.

کیفیت بهتر مستلزم روابط تجاری بلند مدت و مسئولیت زیست محیطی است که هیچ یک از آنها بدون شفافیت، پاسخگویی و دستمزد منصفانه حاصل نمی شود.

بنابراین، حتی اگر هر یک از این جنبش های تجاری تمرکز متفاوتی دارند، اما هر دو گزینه خوبی هستند که هنگام خرید دانه های قهوه خود در نظر بگیرید.

 

گواهینامه ها

تفاوت دیگر این است که در حالیکه تجارت عادلانه باید توسط یک انجمن تجارت عادلانه شخص ثالث تأیید شود، تجارت مستقیم تعریف قانونی ندارد و هر شرکت تعریف می کند که تجارت مستقیم برای آنها چه معنایی دارد.

از آنجا که در حال حاضر هیچ پروانه صدور گواهینامه برای تجارت مستقیم در دست نیست، شما یک آرم تجارت مستقیم روی بسته ها مشاهده نمی کنید. این امر باعث می شود تشخیص برنده های تجاری مستقیم از برند هایی که این اصطلاح را صرفاً برای اهداف بازاریابی استفاده می کنند، دشوارتر کند.

  • بنابراین، قبل از خرید یک برند تجاری مستقیم، ممکن است ایده خوبی باشد که وب سایت آنها را بررسی کنید و در مورد استانداردهای منابع خودتان مطالعه کنید.

تجارت عادلانه قهوه در مقابل تجارت مستقیم

تجارت عادلانه

تجارت مستقیم

استانداردها توسط سازمان های غیر انتفاعی شخص ثالث تنظیم می شوند.  

استانداردها توسط شرکت های فردی تنظیم می شوند.

 

هدف اصلی بهبود زندگی کشاورزان است (اما در نتیجه از کیفیت عالی برخوردار است). هدف اصلی ارتقاء کیفیت قهوه است (اما نتیجه زندگی را بهبود می بخشد).

 

برندهای دارای مجوز تجارت عادلانه روی بسته بندی آرم دارند. در حال حاضر هیچ گواهینامه رسمی تجاری یا آرم وجود ندارد.

 

همیشه ایده خوبی است که قبل از خرید قهوه خود در مورد برندها و شرکت ها به صورت آنلاین تحقیق کنید.

نه تنها تأمین قهوه بر شرایط کاری کشاورزان و قدرت جوامع آنها تأثیر نمی گذارد بلکه این خود یک عامل در کیفیت و عطر و طعم خود محصول نیز محسوب می شود.

بنابراین هرچه بیشتر در مورد یک برند آگاهی داشته باشید می توانید نسبت به تهیه کالای خوب به میهمانان و مشتریان اطمینان بیشتری داشته باشید.

لطفا با ما همراه باشید تا آگاهی تان در صنعت قهوه افزایش یابد 🙂

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture