ربات قهوه ساز : تکنولوژی و نسل های جدید درست کردن قهوه!

ربات های انسان نما به جای باریستا، کیوسک ها و کافه ربات ها هم به جای کافه های معمولی، جای خود را در میان انسان ها پیدا کرده اند!

در سال های اخیر پیشرفت تکنولوژوی به مرور موجب حذف انسان ها برای انجام کارهای تکراری می شود و انسان را تشویق به استفاده از سایر حواس خود از جمله فکر، ایده و خلاقیت اش برای کارهای مهم تر می کند که به نظر کار بسیار عاقلانه ای است!

البته درسته که کار را ربات انجام می دهد ولی کار مهمتر که همان برنامه دادن و میزان استفاده درست در تعیین نسبت ها و روش درست کردن قهوه است را ذهن انسان به ربات می دهد! و تکرار ایده را ربات انجام می دهد!

پس به نوعی می توان گفت درس خوبی که تکنولوژی به ما می دهد اینست که ربات نباشیم و ایده های دیگران را تکرار نکنیم بلکه خودمان طراح ایده های خودمان باشیم تا انسان بمانیم تا مجبور به تبدیل شدن به ربات برای اجرای ایده های دیگران نشویم! انسان از ربات جلوتر است زیرا ربات ساخته ذهن بشر است!

روزهای اولیه قهوه سازان غیر رباتی

تاریخچه قهوه ساز هااولین یادداشت تاریخی برای دستگاه قهوه ساز  مربوط به سال 575 پس از میلاد مسیح و در ترکیه است. به ترک ها گفته شد که دانه رست شده یا همان بو داده را در ظرف کوچکی روی آتش می پزند. سال تولد رسمی قهوه ساز است، هر چند که به نظر می رسد نقطه واقعی در زمان ظهور دستگاه قهوه ساز نیست!

مورخان تا سال 1710 اختراع جدیدی را ثبت نکردند. در آن زمان، فرانسویان پودر قهوه را درون یک پارچه کتانی ریخته و آن درون آب داغ قرار داده و برای رسیدن به قدرت نوشیدنی مورد نظر، آن را تا زمانی که لازم بود درون آب غوطه ور می ذاشتند.

در سال 1800، یک قهوه ساز قطره ای فرانسوی ظهور کرد، این دستگاه شامل دو بخش جداگانه است: ظرفی برای بخشی از دانه های های تازه قهوه  و یک ظرفی برای جمع آوری نوشیدنی قطره ای.

در سال 1822، آنجلو موریوندو ایتالیایی دستگاه اسپرسو را به ثبت رساند. یک نمونه اولیه کاربردی از دستگاه برای اولین بار در نمایشگاه عمومی تورین 1884 نشان داده شد.

… و امروزه، ربات های قهوه ساز در میان ما حضور دارند!

دستگاه های قهوه ساز خودکار

دستگاه های قهوه ساز خودکارعصر دستگاه های قهوه ساز از شرکت فایما (Faema) با معرفی دستگاه اسپرسو با عملکرد پمپی در سال 1961 آغاز شد. این دستگاه در واقع اصلاح شده ی مدل های قبلی دستگاه پمپ های پیستونی بود. در نسخه 1961 آن، به جای پمپ از برق استفاده می شد.

در سال 1970 ، یک دستگاه قهوه قطره ای اتوماتیک اختراع شد که در آن آب جوشانده می شود و به طور خودکار از طریق پودر قهوه تغذیه می شود. دستگاه معجون حاصل را گرم نگه می دارد. اگرچه دستگاه قهوه ساز در ابتدا برای نصب در رستوران یا مکان های عمومی در نظر گرفته شده بود، اما به مرور در خانه ها نیز استفاده شد!

داخلی یک قهوه ساز که اقدام به فروش خودکار می کند رو در شکل می بینید! در اصل، ماشین آلات از پودر فوری استفاده می کنند، در حالی که آخرین مدل های موجود در بازار کل چرخه  دم کردن قهوه رو انجام می دهند!

از آسیاب دانه قهوه گرفته تا اضافه کردن انواع مختلف چاشنی ها مانند شکر، خامه یا شیر. منو این ماشین ها شامل نوشیدنی های مختلفی از جمله اسپرسو، کاپوچینو، موکا، لاته ها و همچنین شکلات و چای داغ است.

ربات های قهوساز ؛ باریستاهای نسل جدید!

ربات قهوه سازروبات های تولید قهوه، جدیدترین روند فن آوری در صنعت قهوه است که در جهت رفع کمبود نیروی کار و کاهش روزافزون هزینه های مربوط به آن کار می کند.

کافه ها و کافه های بدون انسان، مجهز به ربات ها، دیگر رویاهای آینده نیستند. این دستگاه ها در حال حاضر با تعامل با افراد واقعی در ایالات متحده ، چین، تایوان و سایر در فروشگاه ها، فروشگاه های مواد غذایی، کافه ها و غیره آزمایش می شوند.

ربات های باریستا معمولاً بازوی رباتیک هستند که در محیط یک دستگاه قهوه و سایر سخت افزارها قرار دارند که یک باریستا مفید باشد. به طور مشابه با کیوسک های خودکار، سفارش از طریق یک برنامه تلفن همراه یا یک کنسول منوی ویژه انجام می شود.

حرکات باریستای روباتیک سریع و دقیق است ، در حالی که قابلیت تکرار زیاد ذاتی امکان ارائه دقیقا همان محتوای موجود در یک فنجان را فراهم می کند. یک مزیت اضافی برای یک نوار یا یک کافه ، توانایی دستگاه برای کار کردن چندین شیفت و بدون وقفه است.

کافه ربات

کافه رباتکافه ربات ها یا به بیان دقیق تر، کافه تریا های رباتیک می توانند کیوسک های خودکار پیشرفته ای باشند که توسط ربات های انسان نما اداره می شوند که قابلیت های بسیاری در ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان دارند!

به غیر از قهوه و چای، کافه ها طیف وسیعی از نوشیدنی های دیگر (به عنوان مثال، آب میوه، کوکتل) و دسر (مثلاً بستنی، ننون فانتزی و غیره) ارائه می دهند.

مجموعه نوشیدنی ها کافه ربات هیچ تفاوتی با یک کافه معمولی ندارد: آمریکایی های معمولی، اسپرسوهای کامل ، کاپوچینوها و لاته های مبتنی بر شیر، شیرینی های مخصوص فانتزی، مجموعه ای از چای ها.

بعضی از ربات های باریستا حتی برای تهیه نقوش بر روی قهوه نیز مجهز به سرنگ های قابل حمل هستند. این ماشین ها در انجام وظایف،کمتر از یک کارمند کافه عمل نمی کنند و چه بسا دقت و سرعت شان در گرفتن سفارش و انجام آن بیشتر هم باشد!

این ماشین انسان نما می تواند طوری طراحی و برنامه نویسی شود که به اطراف مغازه برود تا به جای پیشخدمت، سفارشات را جمع کند. تقریباً مانند سایر راه حل های رباتیک در مسائل مختلف، چنین مکان هایی مزایای زیر را ارائه می دهند:

  • از پردازش نادرست سفارش جلوگیری می کند!
  • به صاحبان کار اجازه می دهد تا در هزینه های کارکنان صرفه جویی کنند!
  • مشکل کمبود نیروی کار در بخش خدمات را برطرف می کند!

اگر به کلان شهر توکیو، پایتخت ژاپن، و یا کره سفر کنید حتما با این مدل کافه ها روبرو می شوید و از نظم، دقت و سرعت عمل بالا لذت می برید!  در این مدل کسب و کارها، با استفاده از هوش مصنوعی، زمان انتظار را به حداقل می رسانند و دقت بالایی را برای بهبود تجربه مشتری ارائه می دهند.

منبع: www.rozum.com

خرید انواع قهوه ساز از کافی مافی
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture