تفاوت قهوه و کاپوچینو :تمام آنچه لازم است در مورد آنها بدانید!

شاید برای خیلی ها این سوال همیشه پیش بیاد که تفاوت میان قهوه و کاپوچینو چیست؟ قهوه به عنوان یک نوشیدنی همه کاره مناسب برای صبح ها، دورهمی ها و ملاقات با دوستان در سراسر جهان تبدیل شده است که به همین خاطر هر روزه نوشیدنی های جدیدی با آن درست و تهیه می شود.

شاید تا به حال نام های مختلفی از انواع قهوه رو شنیده باشید؛ اسپرسو، ترک، فرانسه، کاپوچینو، لاته، ریسترتو، آمریکانو، موکا و… از مهمترین آنها می باشد که هریک روش تهیه متفاوتی دارند، اما موضوعی که در همه آنها ثابت می باشند این است که پایه اصلی آنها قهوه می باشد.

انواع نژاد دانه های قهوه وجود دارند اما اغلب این نام ها، بیشتر به روش آماده سازی و دم کردن و استفاده از دستگاه های قهوه ساز بر می گردد. کاپوچینو نیز یک از همان هاست. لطفا با ما همراه باشید تا تفاوت قهوه و کاپوچینو را بدانیم:

مقایسه میان قهوه و کاپوچینو

تفاوت میان کاپوچینو و قهوهتفاوت های زیادی بین کاپوچینو و قهوه وجود دارد. بیایید آنها را یکبار برای همیشه برای خودمان حلش کنیم!

اگر بخواهیم قهوه و کاپوچینو را به طور ساده تعریف کنیم باید گفت:

قهوه هر نوشیدنی دم کرده ای که از دانه های آسیاب شده قهوه تهیه می شود را می گوییم؛ که از دانه های میوه گیاه یا بهتر بگیم درخت کافئا (Coffea) حاصل میشود که در 4 دسته اصلی اسپرسو، قهوه فرانسه، قهوه ترک و قهوه های دمی دسته بندی می شود.

اما در مورد کاپوچینو باید گفت یک نوع نوشیدنی است که با عصاره قهوه که دم شده است و با شیر و فوم آن ترکیب شده است به دست می آید. یعنی فرمول ساده کاپوچینو این است : قهوه + شیر + فوم شیر

از نقطه نظر مقدار شیر استفاده شده در این دو نوع نوشیدنی بسیار پرطرفدار باید گفت؛ بسته به نوع آن ها، شیر در مقادیر مختلفی اضافه می شود. اگر شما بخواهید قهوه ساده بنوشید، نیازی به شیر نمی باشد و به صورت تلخ و یا با شکر و یا خامه سرو می شود.

اما در مورد کاپوچینو شیر عضو اصلی در تهیه آن می باشد، به طوری که یک وعده 100 میلی لیتری کاپوچینو دارای 30 میلی لیتر اسپرسو و 70 میلی لیتر شیر خام جوشیده شده و کف کرده است که حتی ممکنه بعضی وقت ها با نسبت برابر 50 به 50 هم این نسبت را به کار ببرند، این موضوع بستگی به سلیقه شما دارد!

روش سرو، دم کردن قهوه و کاپوچینو

فرق بین قهوه و کاپوچینوروش سرو قهوه و کاپوچینو متفاوت است. قهوه به این شکل اس که آن را معمولاً در یک فنجان یا ماگ یا یک لیوان کاغذی بلند سرو می کنند و کاپوچینو را اغلب در یک لیوان شیشه ای یا سرامیکی بزرگ می خورند، چون حجم آن تقریباً سه برابر قهوه می باشد.

از نظر روش دم کردن تفاوت کاپوچینو و قهوهدر این است که فرایند تولید دانه و رست (بو دادن) دانه ها انجام می شود و سپس دانه ی رست شده را آسیاب می‌کنند و به کافی شاپ ها و منازل می فروشند و با استفاده از وسایل مختلف آن را دم می کنند و عصاره آن را خارج می کنند که مهمترین این وسایل؛ اسپرسو ساز برقی، موکاپات، فرنچ پرس، قهوه جوش، جذوه، کمکس، وی 60، آیروپرس و… می باشد.

حالا کاپوچینو با استفاده از قهوه ای که با اسپرسوساز و موکاپات عصاره گیری می شود و در اصطلاح به آن اسپرسو گفته می شود، تهیه و آماده می شود.

روش کار برای داشتن کاپوچینو به این شکل می باشد که ابتدا اسپرسو را به اندازه یک شات آماده می کنند و آن را درون فنجان می ریزند و به همان اندازه اسپرسو، شیر جوشیده شده اضافه می کنند و در پایان نیز به همان اندازه فوم شیر اضافه می کنند. (1واحد اسپرسو + 1 واحد شیر جوشیده + 1 واحد فوم شیر)

اگر نمی دانید فوم شیر چیست باید بگوویم در واقع شیری که پروتیین آن به صورت حباب های ریز از شیر خارج می شود و کف دار می شود را در اصطلاح فوم شیر گفته می شود. برای اینکه بتوانید شیر را فوم دار کنید اگر اسپرسوساز دارید که با نازل بخار می توانید اینکار را انجام دهید ولی اگر ندارید باید آن را تا حدود 70 درجه گرم کنید و سپس داخل فرنچ پرس ریخته و با بالا پایین کردن اهرم آن را فوم دار کنید.

تفاوت در طعم میزان کافئین قهوه و کاپوچینو

کاپوچینومیزان اسیدیته و تلخی به نوع قهوه بستگی دارد. با افزودن شیر، طعم قهوه کاهش می یابد. کاپوچینو قهوه طعم قوی دارد. نسبت قهوه به شیر در یک کاپوچینو در حدود 1 تا 1.5 است.

با توجه به اینکه فوم (کف) شیر در مقایسه با شیر جوشیده شده حداقل دو برابر است. کاپوچینو مانند هر اسپرسویی عطر و طعم غنی و جسورانه ای دارد اما با شیر می توان مزه آن را تغییر داد و یک طعم شیرین و خامه ای نسبت به قهوه ای دارد که دارای مزه پایه تلخ می باشد.

یک کاپوچینو نسبت به یک لیوان معمولی قهوه دم کرده، کافئین برابری دارد چون میزان قهوه ای که برای آن استفاده می شود با اسپرسو برابر است. بدیهی است زیرا یک کاپوچینو دارای یک شات اسپرسو است و مابقی آن، همه شیر و فوم شیر است که کافیینی ندارد.

اما نکته ای که لازم است در مورد کافیین کاپوچینو بدانیم این است که اضافه کردن شیر باعث می شود که کافیین کاپوچینو نسبت به قهوه با سرعت کمتری جذب بدن شود و تاثیر بگذارد، به همین خاطرم هست که خیلی از افراد فکر می کنند کافئین کاپوچینو کمتر از قهوه می باشد که اشتباه است.

منابع:

  1. www.ourhomelove.com
  2. www.quora.com
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture