پودینگ قهوه کلاسیک و شکلاتی (طرز تهیه با فر و گاز)

وقتی شما دوست دار طعم قهوه باشید حتی برای خوردن دسر نیز به دنبال یک نوع می گردید که اثری از طعم قهوه درون آن باشد، گاها تصور می شود که دسرها چند سال است که وارد ایران شده و از آن استفاده می شود، اما اگر نگاهی به قدیم بیاندازیم مواردی مثل شله زرد و شیر برنج را می بینیم که از سالیان بسیار گذشته در فرهنگ ما جا داشته اند. پودینگ قهوه چه به صورت کلاسیک و ساده و چه به صورت شکلاتی یک گزینه بسیار خوشمزه و جذاب می باشد که باهم روش تهیه آن هم با استفاده از فر و هم بدون استفاده از آن بررسی می کنیم.

پودینگ قهوه چیست و بررسی انواع آن؟

پودینگ شکلاتی قهوه

به طور کلی اگر بخواهیم محبوب ترین دسرهای خارجی را برای ما ایرانی ها معرفی کنیم پاناکوتا، پودینگ و بروانیز از موارد اولی می باشد که به آنها برخورد می کنیم.

تاریخچه پودینگ به کشور انگلستان بر می گردد و از این کشور بود که واژه پودینگ شروع به گسترش پیدا کرد، پودینگ ها در دو نوع کلی تقسیم بندی می شوند، پودینگ غذایی و دسرها.

پودینگ قهوه که به طور قطع جز اصلی ترین انواع پودینگ می باشد توسط کشور اسکاتلند تولید شد و بسیار سریع توانست در سرتاسر جهان مورد استقبال قرار بگیرد، دلیل این موضوع هم کاملا مشخصه و آن هم استفاده از قهوه دومین نوشیدنی محبوب جهان (بعد از آب) در آن است.

با گسترش زمان مدل های مختلفی از پودینگ قهوه برای سرو شدن بعد از غذا تولید و طراحی شد که مهمترین آنها پودینگ قهوه شکلاتی بود که توانست دو ماده غذایی محبوب یعنی قهوه و شکلات را در کنار هم قرار دهد.

از آنجایی که در عصر جدید زمان یکی از مهمترین مواردی می باشد که خیلی از افراد به دنبال به دست آوردن آن می باشند خیلی از افراد برای به خاطر کمی زمان بر بودن تهیه پودینگ قهوه از آماده کردن آن دوری می کردند که به همین خاطر بعضی از شرکت های بزرگ با تولید پودینگ قهوه فوری این مشکل را نیز رفع کردند.

در ادامه همراه ما باشید تا 3 مدل اصلی پودینگ یعنی پودینگ قهوه کلاسیک، پودینگ قهوه شکلاتی و پودینگ قهوه فوری و طرز تهیه آن چه درون فر و چه بیرون فر را فرا بگیرید.

پودینگ قهوه کلاسیک و طرز تهیه در منزل

پودینگ شکلاتی

قبل از هرچیزی لازم است شما مواد لازم را برای تهیه یک پودینگ قهوه کلاسیک آماده کنید و این مدل تنها به صورت سرد آماده شده و نیاز به استفاده از فر ندارد.

مواد لازم:

 • بیسکوییت ( بهتر است شبیه بیسکوییت مادر یا پتی‌بور باشد): 3 بسته
 • شیر که ترجیحا پرچرب انتخاب شود: 2 پیمانه
 • شکر: یک سوم پیمانه
 • موز (کاملا رسیده باشد): 2 عدد
 • خامه‌ی صبحانه: 100 گرم
 • کره: 25 گرم
 • پنیر خامه‌ای: 100 گرم
 • نشاسته‌ی ذرت: 3 قاشق غذاخوری
 • قهوه غلیظ: یک چهارم پیمانه (یک شات اسپرسو)
 • زرده‌ی تخم‌مرغ: 2 عدد
 • وانیل: نصف قاشق چای‌ خوری

مراحل تهیه پودینگ قهوه کلاسیک به صورت گام به گام:

مواد لازم دسر

گام اول: قبل از هرچیزی لازم است ابتدا زرده‌های تخم‌مرغ را به همراه شکر، نشاسته‌ ذرت و مقداری از شیر را در یک ظرف ریخته و مخلوط کنید، بهتر است برای اینکار از همزن دستی استفاده کنید.

گام دوم: حالا ظرف خود را روی حرارت قرار دهید و الباقی شیر را اضافه کرده و مخلوط کنید تا جایی که هیچ گلوله‌ ای از نشاسته‌ ی ذرت در مایه‌ ی پودینگ قهوه باقی نماند.

گام سوم: تقریبا پس از گذشت حدود 20 دقیق مایه شما که بر روی گاز قرار داده اید غلیظ می شود به طوری که اگر با قاشق یک ردی داخل آن بکشید این رد کمی باقی می ماند. این دقیقا زمانی می باشد که شما باید مایه خود را از روی گاز بردارید.

گام چهارم: اینجا زمانی است که لازم است کره و وانیل را به مایه خود اضافه کنید و کاملا هم بزنید تا ترکیب شود و سپس کمی از این مایه را به پنیر خامه ای خود اضافه کنید و دوباره شروع کنید به مخلوط کردن و یک دست کردن مایه خود و سپس قهوه خنک شده و خامه خود را به آن اضافه کنید و باز شروع به هم زدن کنید.

گام پنجم: تقریبا در این مرحله مایه پودینگ قهوه کلاسیک آماده شده و تنها کافیست که بیسکوییت های خود را کاملا پودر کنید، موز و گردو را خورد کرده و درون یک ظرف دسر شروع کنید به صورت لایه لایه این مواد را با مایه پودینگ قهوه بریزید (یک لایه مایه پودینگ لایه بعد پودر بیسکوییت،گردو و موز)

گام ششم: بعد از انجام کار پودینگ قهوه شما آماده است و بهتر است آن را قبل از مصرف چند ساعت درون یخچال قرار دهید و سپس از سرو کردن آن بعد از غذای خود لذت ببرید.

پودینگ قهوه و شکلات

دسر با گاز

برای تهیه پودینگ قهوه شکلاتی شما می توانید هم از قهوه و هم از نسکافه یا کاپوچینو برای تهیه آن استفاده کنید که ما در این جا سعی می کنیم روش تهیه با کاپوچینو را توضیح دهیم تا هر دو روش را نشان داده باشیم.

مواد لازم برای 4 نفر:

 • 3 لیوان شیر ترجیحاً پرچرب
 • 5 قاشق غذا خوری پودر کاپوچینو یا نسکافه شیرین
 • 3 قاشق غذا خوری نشاسته ذرت
 • 60 گرم شکلات تخته ای (بهتر است که تلخ باشد)
 • نوک قاشق چای خوری وانیل
 • شوکو رول
 • بیسکوییت خرد شد (مادر و پتی بور)
 • گردوی خرد شده
 • شکلات چیپسی

مراحل تهیه پودینگ قهوه شکلاتی

شکلات آب شده

قبل از هر کاری نشاسته ذرت، پودر کاپوچینو و وانیل را داخل قابلمه مخلوط کنید، سپس شیر را کم کم اضافه کنید و آن را با ترکیب خود کاملا مخلوط کنید.

سپس لازم است که ظرف خود را روی گاز با حرارت ملایم قرار دهید و آرام هم بزنید تا پودر کاپوچینو شما درون شیر کاملا حل شود، این کار را تا جایی ادامه دهید که مایه پودینگ قهوه شما غلیظ شود و رد همزن درون ان باقی بماند.

بعد از انجام اینکار مایه خود را از روی حرارت بردارید و شکلات های خرد شده خود را به آن اضفه کنید و هم بزنید تا با مایه شما یک دست شود. فراموش نکنید جوری شکلات ها را خرد کنید که راحت مخلوط شود.

سپس مایه پودینگ قهوه شکلاتی شما آماده است و قبل از سرو شدن باید حدودا یک ساعت درون یخچال قرار بگیرد.

بعد از خنک شدن شما می توانید با استفاده از بیسکوییت، شوکورول، گردو و شکلات چیپسی سطح پودینگ خود را تزیین کنید و سپس از سرو ان بعد از غذا لذت ببرید.

نکته: اگر به جای کاپوچینو از قهوه یا نسکافه بدون شکر استفاده کردید فراموش نکنید که 2 قاشق شکر به مایه خود اضافه کنید.

پودینگ و استفاده از فر آشپزخانه

مایه پودینگ

گاهاً افراد دوست دارند که یک دسر کاملا یک دست در اختیار داشته باشند و به همین خاطر به سراغ استفاده از فر برای تهیه دسر خود می روند که ما در اینجا روش تهیه پودینگ قهوه را با استفاده از فر برای شما آموزش می دهیم.

مواد لازم برا 4 نفر:

 • شیر: 3.5 پیمانه
 • زرده تخم مرغ: 4 عدد
 • شکر: نصف پیمانه
 • قهوه غلیظ: نصف پیمانه
 • وانیل: 1/4 قاشق چایخوری
 • شکلات: 70 گرم
 • خامه: 200 گرم

مراحل تهیه پودینگ قهوه با فر به صورت گام به گام:

گام اول: در مرحله اول باز هم به سراغ مخلوط کردن مواد اولیه می رویم و زرده تخم مرغ ها را با شکر، وانیل و قهوه را درون یک ظرف ریخته و کاملا آنها را باهم مخلوط می کنیم تا یک دست شوند.

گام دوم: در این مرحله 3.5 لیوان شیر خود را داخل یک ظرف ریخته و بر روی حرارت ملایم روی گاز قرار می دهیم و آرام هم میزنیم تا به شروع به جوشیدن کند و سپس گاز را خاموش می کنیم.

گام سوم: مایه‌ی پودینگ قهوه خود را که در گام یک درست کردید را درون شیر خود بریزید و آن را کاملا هم بزیند تا یک دست شود.

گام چهارم: فر آشپزخانه را روشن و روی دمای 170 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. پودینگ قهوه را در یک یا چند ظرف بریزید و سپس داخل سینی فر را آب بریزید و ظرف پودینگ قهوه خود را درون آن بگذارید و تقریبا بعد از گذشت یک ساعت دسر شما آماده است.

گام پنجم: بعد از آنکه دمای پودینگ قهوه شما کاهش پیدا کرد می توانید بر روی آن شکلات و خامه ریخته و سپس به مدت 1 الی 2 ساعت آن را داخل یخچال گذاشته و بعد از آن را خارج کرده و از سرو آن لذت ببرید.

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture