باریستا و رعایت نکاتی از جانب ما در یک کافی شاپ، که آرزویشان می باشد!

باریستا و مسئول کافی شاپ یکی از افراد اصلی می باشد که در تهیه و معرفی یک قهوه می تواند نقش بسیار موثری ایفا کند.

اگر شما هم جزء معتادان و دوست داران قهوه باشید و یک کافی شاپ خوب در نزدیکی محل زندگی تان باشد، احتمالا هر روز به آنجا مراجعه کرده و با باریستا آنجا دیدار خواهید کرد.

اما دانستن نکاتی که یک باریستا انتظار و آرزو دارد و لازم هست که دوست داران قهوه آنها را بدانند و رعایت کنند چه مواردی می باشد؟

هنر لاته یک کار حرفه ای و زمان بر است!

باریستا

هنر لاته یا همان طراحی هنرمندانه بر روی قهوه و لاته شما می باشد که با حضور ما در یک کافی شاپ انتظار داریم باریستا ما به نحوه عالی این کار را انجام دهد.

اما نکته ای که در مورد آن بهتر است بدانیم این است که یاد گیری و حرفه ای شدن در این کار یک موضوع زمان بر است و بهتر است از تمام باریستاها توقع نداشته باشیم که بتوانند آن را در کمترین زمان و به بهترین شکل انجام دهند.

آلیسون بورکارد مدیر بخش کافی شاپ Caffè Umbria یکی از بزرگترین کافی شاپ های شیکاگو در این مورد می گوید: ” هنر لاته یک کار هنرمندانه می باشد که باید به خالق آن همانند یک طراح در خلق یک اثر هنری نگاه کرد و احترام گذاشت”

تهیه یک اسپرسو عالی، کار آسانی نیست!

کافی شاپ

چیزی که در نگاه اول خیلی ساده به نظر می رسد تهیه یک اسپرسو می باشد که با دیدن آن خیلی از ما فکر می کنیم کار بسیار ساده و بی ارزشی است در حالی که اصلا اینطور نیست.

عوامل بسیار مهمی در تهیه یک شات اسپرسو موثر است که اگر بخواهیم به طور مثال چند مورد آن را بیان کنیم:

آسیاب قهوه که بسیار موثر می باشد، زیرا استفاده از آسیاب نامناسب باعث ایجاد یک اسپرسو تلخ و بد طعم می شود، همچنین عوامل بیرونی مثل گرما، رطوبت، هوای خشک و سرما بر روی آسیاب شما و شات اسپرسو شما بسیار موثر است.

مودب بودن و رعایت احترام در کافی شاپ

لبخند زدن

رعایت احترام و ادب در یک کافی شاپ و مقابل باریستا یک موضوع مهم می باشد که متاسفانه خیلی این موضوع رعایت نمی شود.

کافی شاپ ها اصولا مکانی برای آرامش افراد می باشد که این موضوع به خاطر پر رفت و آمد بودن این مکانها تنها با رعایت احترام به حقوق دیگران و عدم ایجاد اضطراب و تنش برای باریستا ایجاد نمی شود.

درست همانطور که در یک محل کار مثل کارخانه رعایت نظم و احترام باعث ایجاد یک محیط مناسب برای کار می شود کافی شاپ ها نیز دارای همین شرایط می باشد.

لبخند زدن و عدم استفاده از تلفن همراه در هنگام سفارش دادن و تماس چشمی از جمله کارهایی است که برای ایجاد یک رابطه خوب با باریستا بسیار مناسب می باشد.

عدم آموزش نحوه تهیه به باریستا !

باریستا

موضوعی که در بسیاری از مواقع باریستاها با آن رو به رو هستند مواجه شدن با افرادی می باشد که فکر می کنند نسبت به آنها در مورد قهوه بسیار بیشتر می دانند.

دانستن این موضوع که یک باریستا که عاشق کار خود می باشد تهیه یک فنجان قهوه عالی بدون اولویت شخصی یک وظیفه بسیار مهم برای آن می باشد.

گفتن مواردی همچون گرم کردن زیاد قهوه، عدم استفاده بیش از حد شکر، استفاده از قهوه تازه و… از جمله درخواست های بالای افراد از باریستاها می باشد، پس بهتر است بدانیم که آنها بعد از سالیان انجام این کار قطعا خیلی از درخواست های شما به جز موارد خاص را می دانند و رعایت می کنند.

استفاده از قهوه دارک همیشه خوب نیست!

قهوه دارک

باب شدن یک فرهنگ نادرست که اکثر آدم ها قهوه را به طعم تلخ آن می شناسند و فکر می کنند سفارش قهوه های دارک جذابیت بیشتری نسبت به سایر قهوه ها دارد!

در حالی که حتی می توان گفت این موضوع برعکس است و در بسیاری از موارد قهوه های دارک حتی دارای کیفیت پایین تری می باشد و برای پوشاندن نواقص دانه قهوه سبز از رست بالا آن استفاده می شود.

حتی اگر به پیداش این نوع رست هم دقت کنیم می فهمیم که در گذشته به خاطر نحوه نگهداری بالا و جلوگیری از فاسد شدن دانه های قهوه بیشتر از این نوع رست استفاده می شده است.

منبع: www.mashed.com

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture