قهوه عربیکا و کلمبیایی : مقایسه دو نوع از بهترین قهوه های جهان!

قهوه عربیکا و کلمبیایی دو نوع از معروفترین قهوه های جهان به شمار می آیند که مقایسه و دانستن تفاوت های این دو نوع قهوه احتمالا برای شما دوستداران قهوه بسیار مفید و جذاب باشد.

موضوعی که احتمالا در یک مغازه برای خرید قهوه با آن برخورد کرده اید دو عبارت “100 درصد عربیکا” و “کلمبیایی اصلی” می باشد و احتمالا به آن ها خیره شده اید و نمی دانید که کدام یک را بهتر است انتخاب کنید! 🙂

تفاوت قهوه عربیکا و کلمبیایی در چیست؟

 

تفاوت کافی

از نظر دانه قهوه که بین قهوه عربیکا و کلمبیایی تفاوتی وجود ندارد، در واقع قهوه کلمبیایی از نظر ظاهري، همان قهوه عربیکایی می باشد که در کشور کلمبیای رشد می کند.

شاید دانستن این موضوع که زمین تحت کشت قهوه بر روی طعم و مزه قهوه بسیار تاثیر گذار است برای شما جالب باشد، قهوه کلمبیایی هم از همین ویژگی استفاده کرده و دارای طعم متفاوتی با قهوه عربیکاست.

اگر بخواهیم مثالی شبیه به این مورد بزنیم می توانیم شکلات و پرالین را مثال بزنیم، که یکی پایه ای برای ساخت دیگری به حساب می آید.

بررسی موضوع قهوه عربیکا و روبوستا

روبوستا کافی

همانطور که در يكي از قبلي برای شما توضیح دادیم، دانه های قهوه در اصل دارای دو نوع اصلی می باشد به نام عربیکا و روبوستا! كه البته لينك مقاله در آخر همين بخش هم گذاشته شده است.

قهوه عربیکا دارای عطر و کیفیت بالاتری است، بخاطر رایحه شیرین تر و طعم واقعی تر آن، که کیفیت این نژاد قهوه نیز به زمین و ارتفاعی که در آن رشد کرده بسیار وابسته است.

در تهیه قهوه اصولا برای ایجاد یک تعادل بین طعم قهوه و میزان کافئین آن از ترکیبی دو قهوه عربیکا و روبوستا استفاده می کنند.

در کشور کلمبیا چون اکثرا و تقریبا می توان گفت همه تولید این کشور قهوه عربیکا می باشد، برای ایجاد راحتی و پیدا کردن کیفیت های مختلف دیگر به قهوه عربیکا این کشور نام اختصاصی قهوه کلمبیایی داده شده، موضوعی که برعکس آن برای قهوه ویتنامی اتفاق افتاد برای دانه های قهوه روبوستا!

قهوه کلمبیایی و یک مرحله پردازش بیشتر

قهوه عربیکا و کلمبیایی

در مقایسه قهوه عربیکا و کلمبیایی علاوه بر زمین قهوه کلمبیایی و ویژگی های آب و هوایی و ارتفاع زمین های که باعث شده این قهوه جزء مرغوب ترین قهوه های عربیکا شود، نحوه پردازش آن هم گزينه ديگر می باشد.

پردازش بیشتر و اضافی قهوه کلمبیایی را می توان در قسمت شستشوی دانه های قهوه آن جستجو کرد، در روش سنتی گیلاس قهوه را در آفتاب خشک می کنند و سپس دانه های قهوه از قسمت خشک شده گیلاس جدا می شود و هیچ گونه شستشو در آن اتفاق نمی افتد.

در حالی که در تهیه قهوه کلمبیایی معمولا از یه مایع مخاطی استفاده می شود و گیلاس قهوه در آن ها ریخته شده و که باعث می شود پوسته گیلاس از دانه های قهوه جدا شده و سپس دانه ها را شسشتو می دهند.

در این روش که مقدار آب مصرفی نسبت به حالت سنتی بسیار بیشتر می باشد، باعث ایجاد طعم ملایم تری در این قهوه می شود که آن را با استقبال بیشتری نسبت به قهوه عربیکا معمولی رو به رو کرده است.

البته در بسیاری از کشورهای آمریکا لاتین نیز امروزه این کار رواج پیدا کرده است و به طور مثال در برزیل نیز انجام می شود، ولی این موضوع هم نتوانسته از محبوبیت قهوه کلمبیایی بکاهد و قیمت این قهوه نیز نسبتا در مقایسه با قهوه های دیگر بالاتر است.

نتیجه گیری کلی:

قهوه کلمبیایی

در نهایت در مقایسه قهوه عربیکا و کلمبیایی می توان گفت که قهوه کلمبیایی یک دانه قهوه عربیکا می باشد که در بهترین شرایط آب و هوایی از لحاظ میزان رطوبت، آفتاب و گرما به حساب می آید که با بهترین روش پردازش ممکن رشد کرده است.

نکته قابل توجه این است که صادرات قهوه کلمبیا از سال 2006 رو به کاهش است، كه این موضوع به دلیل تأثیر گرم شدن کره زمین بر آب و هوای محلی است، درجه حرارت و رطوبت کلی در آن منطقه افزایش یافته است، که باعث می شود دانه های عربیکا مانند گذشته رشد نکنند.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture