آسیاب کردن قهوه بدون نیاز به گریندر با وسایل ساده موجود در آشپزخانه (بخش دوم)

در ادامه موضوع و توضیح آسیاب کردن قهوه در منزل و با استفاده از تجهیزات ساده پس از بررسی قهوه آسیاب شده ریز و نحوه تهیه آن به سراغ مدل های دیگر قهوه از نظر اندازه آسیاب می رویم.

نحوه آسیاب کردن قهوه در سایز های مختلف با توجه به کاربرد آن در تهیه مدل های مختلف قهوه موضوع بسیار مهمی می باشد که باهم ادامه آن را بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانیم: آسیاب کردن قهوه بدون نیاز به گریندر با وسایل ساده موجود در آشپزخانه (بخش اول)

آسیاب کردن قهوه به‌صورت دانه‌های متوسط و تقریباً بزرگ

دانه قهوه متوسط

در تهیه قهوه به روش دم کردن قطره ای با استفاده از کمکس و موکا پات و یا هر روشی که تهیه آن بیشتر از 3 دقیقه طول بکشد بحث از آسیاب متوسط قهوه می شود، به همین خاطر است که بهتر است ما نحوه تهیه آن در منزل را فرا بگیریم.

دانه‌های قهوه زمانی گفته می شود به ‌صورت متوسط و تقریباً بزرگ پودر شده‌اند که سایز آن به‌ اندازه دانه‌های شکر یا نمک دریایی شده باشد.

استفاده از دستگاه غذا ساز برای آسیاب کردن قهوه

غذاساز

چیزی که  شاید در ابتدای امر فکرش به ذهن شما بیاید استفاده از مخلوط کن برای این کار است، اما ما استفاده از غذا ساز  را به شما توصیه می کنیم زیرا استفاده از آن معمولاً سریع‌تر و بهتر از استفاده از مخلوط کن است و به همین دلیل است که کاربرد بسیار زیادی در آشپزخانه دارد.

 

البته استفاده از آن مشکلاتی نیز به همراه دارد، با توجه به ساختار غذا ساز برای آسیاب کردن قهوه ناچارید اندکی غذا ساز را کج کنید تا بتوانید یک پودر قهوه ریز و یکنواخت داشته باشید.

از طرفی برای تهیه یک حجم مشخص از پودر قهوه با استفاده از غذا ساز ناچارید که مقدار قهوه بیشتری را نسبت به حالت عادی استفاده کنید.

دلیل آن نیز این است که همواره باید مقداری دانه در زیر قرار بگیرد تا دانه‌های بالایی بتوانند با لبه تیغه تماس پیدا کنند، هر چند این موضوع قابل رفع می باشد، هر لحظه یک‌بار ظرف را اندکی تکان دهید تا دانه‌های زیرین (پودر نشده) بالا آمده و دانه‌های ریزتر (پودر شده) پایین بروند، این کار باعث می‌شود تا تمام‌دانه‌های قهوه شما پودر شوند.

حرارت ناشی از چرخش تیغه‌ها در غذا ساز باعث می‌شود که اندکی روغن از دانه‌های قهوه استخراج شود و در نتیجه ممکن است قهوه‌ای که مصرف می‌کنید کمی حالت چرب داشته باشد.

این امر بستگی به میزان چرخش تیغه‌ها و همچنین نوع دانه‌های مورداستفاده دارد. به‌طورکلی هر چه میزان چرخش تندتر باشد، چربی بیشتری از دانه‌های قهوه حاصل می‌شود.

خرید قهوه فوری

استفاده از چرخ کننده ‌گوشت(له کننده) یا چکش و  سپس استفاده از وردنه!

آسیاب کردن قهوه

اگر غذا ساز در دسترس شما نیست، می‌توانید از روش وردنه که قبلتر به آن اشاره کردیم استفاده کنید، مجدداً، به وسیله‌ای مثل چکش یا چرخ‌گوشت و یا هر وسیله مشابه ای که بتواند دانه‌های قهوه را خرد کند، نیاز دارید.

همچنین به یاد داشته باشید که در هنگام خرد کردن دانه‌های قهوه و به‌منظور جلوگیری از پخش شدن دانه‌های قهوه می‌توانید از یک پلاستیک کیسه‌ای زیپ‌دار استفاده کنید.

باید دقت زیادی به خرج دهید تا تفاوت بین دانه‌های پودر شده و پودر نشده را بتوانید تشخیص دهید، پس از اولین مرحله خرد کردن، بعضی دانه‌ها بزرگ‌تر و برخی نیز کوچک‌تر خواهند بود.

باید به‌صورت مرتب کیسه پلاستیکی را تکان دهید تا جای دانه‌های ریز و درشت عوض شود و بتوانید به‌صورت یکنواخت دانه‌های قهوه را پودر کنید، با توجه به اندازه پودری که نیاز دارید می‌توانید پودری متوسط، نسبتاً متوسط، نسبتاً درشت و یا درشت تهیه کنید.

خرید قهوه استارباکس

آسیاب کردن قهوه به صورت درشت!

سایز درشت

در تهیه و آماده کردن این نوع آسیاب که برای تهیه قهوه سرد و قهوه فرانسوی بسیار کاربردی است می توانید از روش قبل و همان چرخ گوشت و چکش استفاده کنید و فقط دقت کنید که ضربه هایی که با چکش می زنید باید آرامتر باشد تا قهوه شما خیلی پودر نشود.

زمانی ما می گوییم که آسیاب قهوه ما درشت است که دانه های آن اندازه شبیه به فلفل یا نمک هیمالیایی داشته باشد.

نکته مهم: به خاطر بروز خطرهای احتمالی از چاقو و و یا مخلوط کن برای تهیه آسیاب قهوه استفاده نکنید!

استفاده از خرد کن دستی

خرد کن دستی

شاید همه افراد در منزل خود خردکن دستی نداشته باشند اما اگر این وسیله را در منزل خود دارید، می‌توانید از آن استفاده کنید. از این خردکن می‌توانید برای تهیه پودر قهوه با اندازه درشت استفاده کنید.

خرد کن دستی، همان چرخ گوشت های قدیمی می باشد که بر روی میز ثابت می شوند و با ریختن قهوه درون آن و با چرخاندن دسته آن قهوه خرد شده شما آماده می شود.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. سانی می‌گوید

    تشکر.

    1. مرضیه فراهانی می‌گوید

      ممنون از همراهیتون

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture