کاپوچینو و مروری بر تاریخچه این نوشیدنی محبوب ایران و جهان!

کاپوچینو را می توان به جرأت یکی از محبوبترین نوشیدنی های ایران و جهان دانست که کمتر کسی را می توان پیدا کرد که با نام آن غریبه باشد و طعم دلچسب آن را امتحان نکرده باشد.

محبوبیت این نوشیدنی از سال 1980 و در آمریکا شروع شد، به همین دلیل خیلی از دوست داران قهوه فکر می کنند این نوشیدنی یک نوشیدنی جدید به حساب می آید، در حالی که این موضوع اشتباه می باشد و قدمت این نوشیدنی به صدها سالقبل که در کشور ایتالیا و اروپا سرو می شده است بر می گردد.

معرفی نام کاپوچینو

تاریخچه کاپوچینو

نحوه تهیه قهوه در ابتدا به اروپا و سبکی که در کشور عثمانی رواج داشت بر میگردد، که در آن دانه های قهوه را درون آب ریخته و مقداری شکر به آن اضافه می کردند و می جوشاندند، که تقریبا شبیه به تهیه قهوه ترکی امروزی می باشد.

ولی در سال 1700 میلادی کشورهای انگلیس و فرانسه تحولی عظیم در تهیه قهوه به عمل آوردند و استفاده از فیلتر و جدا کردن دانه قهوه را از نوشیدنی خود و دم کردن قهوه را رواج دادند که با محبوبیت فراوانی همراه شد.

در کشور اتریش و در شهر وین استفاده از واژه “کاپوزینر” حدودا از سال 1805 رواج پیدا کرد، که مفهوم آن قهوه با خامه و شکر بود، که دلیل استفاده از این واژه نیز شباهت رنگ قهوه ای این نوشیدنی با روپوش های هیئت “کاپوچین” این شهر بود.

معنی واژه کاپوچین در کشور ایتالیا بالاپوش یا روپوش می باشد که به همین خاطر بود که به این هیئت به خاطر شکل لباس شان به آنها کاپوچین می گفتند. ( البته معنی دیگر واژه کاپوچین در ایتالیا، گاو می باشد! 🙂 )

اختراع کاپوچینو،

قهوه فوری

اگرچه کلمه کاپوزینر از کشور اتریش گسترش و رواج پیدا کرد، ولی کاپوچینو واقعی در کشور ایتالیا ساخته شده که از همان نام کاپوزینر اقتباس شده است، پس از محبوبیت دستگاه اسپرسو در سال 1901 اولین کاپوچینو ساخته شد.

کاپوچنیو به مرور زمان و در سراسر کشور ایتالیا گسترش پیدا کرد ولی بخاطر اینکه در ابتدا دستگاه های اسپرسو بسیار حجیم و گران بودند، فقط کافی شاپ های تخصصی و محدودی و باریستاهای حرفه ای می توانستند کاپوچینو برای مصرف کننده سرو کنند.

و در همین دهه بود که فرهنگ ویژه نوشیدن قهوه در ایتالیا یعنی نشستن چندین ساعته در کافی شاپ ها و استفاده از مطالعه برای گذراندن زمان تا نوشیدن اسپرسو، کاپوچینو، کافه لاته و نوشیدنی های دیگر ایجاد شد.

در آن زمان کاپوچینو در ایتالیا، به همراه خامه زده شده، دارچین و پودر شکلات استفاده می شد که همان کاپوچینو به سبک”وینی” بود که نام کاپوچینو از آن گرفته شده بود.

تولد کاپوچینو مدرن

اسپرسو ساز

پس از جنگ جهانی دوم با پیشرفت و گسترش دستگاه اسپرسو، که به اصطلاح به “دوران کِرِما” مشهور شده است، تولید و تهیه کاپوچینو با تحول ویژه ای روبه رو شد.

این تحولات و پیشرفت ها باعث شده که کاپوچینو علاوه بر اروپا در سایر نقاط جهان گسترش و رواج پیدا کند، این همان موضوعی است که باعث تولد کاپوچینو مدرن شد.

و با گذشت زمان تهیه کاپوچینو و وسایل مورد نیاز و تخصصی برای تهیه هرچه بهتر آن گسترش پیدا کرد و امروزه می بینیم که کاپوچینوهای ویژه و فوق العاده با حضور کِرما، اسپرسو عالی، فنجان های زیبا و مخصوص تهیه و سرو می شود.

کاپوچینو در سراسر جهان

کاپوچینو

خیلی زمانی نبرد که کاپوچینو که ابتدا در کشورهای اروپایی گسترش پیدا کرده بود (مخصوصا کشور انگلستان که اولین نوع اسپرسویی که در آن گسترش پیدا کرد کاپیچینو بود.) به سایر نقاط جهان مخصوصا استرلیا و کشورهای آمریکا جنوبی راه پیدا کرد.

و همانطور که در ابتدا گفتیم کاپوچینو در آمریکا در دهه 80 میلادی وارد شد و به سرعت مورد استقبال قرار گرفت و از طریق شرکت های مختلف قهوه این کشور تولید گردید.

یکی از مهمترین شرکت های تولید کاپوچینو، استارباکس بود که توانست تاثیر فراوانی در گسترش این محصول در سایر نقاط جهان داشته باشد.

در ایران شاید معروفیت کاپوچینو با پودرهای قهوه فوری که با شیر خشک ترکیب شده اند می باشد ولی بهتر است بدانیم خیلی نمی توان بین کاپوچینو اصلی و این پودرها ارتباطی برقرار کرد، از لحاظ طرز تهیه این دو موضوع کاملا مجزا می باشند!

منبع: www.thespruceeats.com

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture