دمنوش سنبل الطیب | آموزش طرز تهیه با 5 روش مختلف

دمنوش سنبل الطیب یکی از قدیمی ترین چای های گیاهی می باشد که مخصوصاً ما ایرانی ها از آن برای مصارف مختلف استفاده می کردیم، از آرامش روان و استرس گرفته تا کاهش بی خوابی و کم کردن فشار خون. سنبل الطیب را می توان با ترکیبات مختلفی تهیه و مصرف کرد که ما 5 تا از اصلی ترین آنها یعنی؛ گل گاوزبان ، دارچین ، بابونه ، بادرنجبویه و اسطوخودوس را برای شما معرفی کردیم.

ما در این مقاله از کافی در ابتدا سعی می کنیم که یک توضیح مختصر در مورد دمنوش سنبل الطیب داده و سپس به بررسی روش های تهیه این چای گیاهی رفته و آنها را به طور دقیق برای شما بیان خواهیم کرد.

دمنوش سنبل الطیب

گیاه سنبل الطیب

دمنوش سنبل الطیب را که در اصطلاح به آن دمنوش علف گربه نیز گفته می شود یک گیاه خودرو در کنار جویبارها و گودال های می باشد که در کشورهای آسیایی و مخصوصاً ایران به راحتی رشد می کند.

این گیاه که تقریباً دارای اندازه بزرگی می باشد و گاهاً در جنگل ها تا اندازه 2 متر رشد می کند دارای خواص بسیار زیادی می باشد، جالب است بدانید گیاه به این بزرگی از هیچکدام از قسمت های آن برای دمنوش سنبل الطیب استفاده نمی شود جز ریشه آن!!

نحوه استفاده از ریشه این گیاه به این صورت می باشد که پس از گذشت 3 سال از عمر این گیاه ریشه آن را جدا کرده و در آفتاب قرار می دهند تا کاملا خشک شود و سپس از آن برای دمنوش های مختلف استفاده می کنند.

از آنجایی که سنبل الطیب به خودی خود دارای طعم و مزه تلخی می باشد اصولا استفاده از آن به صورت تنهایی نمی باشد و از گیاه های دیگر برای ترکیب با آن استفاده می شود که ما در ادامه مهمترین آنها را برای شما معرفی کرده ایم.

1. دمنوش سنبل الطیب و گل گاوزبان

گل گاوزبان

 • سنبل الطیب ۱۰ گرم
 • گل گاوزبان ۵ گرم
 • ورقه لیمو ۳ عدد
 • آب جوش به مقدار لازم
 • عسل به مقدار لازم

نه تنها دمنوش سنبل الطیب بلکه بیشتر دمنوش های روش ها تهیه بسیار ساده ای دارند و تنها لازم است که مواد اولیه و مقدار آنها را برای دم کردن بدانیم، برای این چای گیاهی نیز کافیست:

سنبل الطیب را به همراه گل گاوزبان و ورقه های لیمو درون قوری بریزید و سپس آب جوش را به آنها اضافه کنید و بر روی قوری یک پارچه انداخته تا به مدت 10 دقیقه دم بکشد.

بعد از دم کشیدن برای شیرین شدن دمنوش، عسل را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید و سپس دمنوش را از صافی عبور دهید و آن را میل کنید.

خواص و فواید ویژه: این دمنوش برای ایجاد آرامش و سلامت روان می تواند نتایج فوق العاده ای را برای شما به همراه بیاورد.

همچنین استفاده از این چای گیاهی می تواند با ایجاد اعصاب آرام، برای کسانی که به خاطر مشکلات عصبی دچار لرزش دست می باشند کمک ویژه ای کند و در بسیاری از موارد باعث درمان آنها شده است.

2. دمنوش سنبل الطیب و اسطوخودوس

دمنوش گیاهی

 • 1 قاشق اسطوخودوس تازه یا خشک
 • 1 قاشق سنبل الطیب
 • 1 لیوان آب جوش
 • عسل به مقدار لازم

برای تهیه این دمنوش نیز دقیقاً  مانند روش قبل لازم است که اسطوخودوس و سنبل الطیب را درون قوری ریخته و آب جوش را به آن اضافه کنید، به خاطر آنکه کمی اسطوخودوس زمان بیشتری برای دم کشیدن لازم دارد، اینبار 15 دقیقه زمان نیاز دارید تا چای گیاهی شما دم بکشد.

در پایان نیز عسل را به آن اضافه کنید و اگر از طعم لیمو لذت می برید می توانید چند قطره به دمنوش خود اضافه کنید،

خواص و فواید ویژه: این دمنوش نیز آرام بخش و کاهش دهنده استرس می باشد و همچنین می تواند در هضم غذا و تقویت معده و همچنین بهبود سلامت قلب و تپش قلب، خواص و فواید زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

همچنین استفاده از اسطوخودوس در این دمنوش باعث شده به خاطر ویژگی ضد اسپاسم بودن آن به کاهش ابتلا به سردرد و میگرن کمک کند.

3. دمنوش سنبل الطیب و بابونه

 • سنبل الطیب یک قاشق غذاخوری
 • بابونه یک قاشق غذاخوری
 • یک لیوان آب جوش
 • عسل به مقدار کافی

برای تهیه این دمنوش نیز کافیست، ریشه سنبل الطیب را با بابونه ترکیب کرده و آب جوش را بر روی آنها بریزید و به مدت 10 دقیقه اجازه دهید تا کاملا دم بکشد، در پایان نیز می توانید با اضافه کردن عسل نیز برای شیرین کردن دمنوش اقدام کنید.

خواص و فواید ویژه: این دمنوش گیاهی قادر است بی خوابی کسانی را که به خاطر مشکلات اعصاب به آن دچار شده اند را به شکل قابل توجهی کاهش دهد، برای بهره بردن از این خواص لازم است این نوشیدنی را نیم ساعت قبل از خواب نوش جان کنید.

همچنین این چای می تواند در کاهش درد قاعدگی زنان و دختران بسیار موثر و کمک کننده باشد و به طور کلی دمنوش سنبل الطیب و بابونه برای درمان بی خوابی استرس، رفع علائم قاعدگی و یائسگی، تسکین درد زانو بسیار مفید است.

4. دمنوش سنبل الطیب و دارچین

دمنوش سنبل الطیب و دارچین

 • ریشه سنبل الطیب 11 تا 15 گرم
 • گل گاوزبان  5 گل
 • پودر یا چوب دارچین به مقدار لازم
 • آب جوش یک لیتر

برای تهیه این چای گیاهی نیز ریشه سنبل الطیب را گل گاوزبان و دارچین ترکیب می کنیم و آب جوش را به آنها اضافه می کنیم و به مدت 15 الی 20 دقیقه منتظر میمانیم تا دم بکشد.

نکته ای که لازم است به آن شاره شود نحوه شیرین کردن می باشد، خیلی ها بر این عقیده می باشند که شیرین کردن دمنوش باعث کم شدن خواص و فواید آن خواهد شد، پس ترجیحاً هیچ شیرین کننده ای را برای دمنوش ها استفاده نکنید، اما اگر جز کسانی هستید که نمی توانید دمنوش و چای را بدون شیرینی میل کنید، ترجیحاً از عسل استفاده کنید.

خواص و فواید ویژه: استفاده از این دمنوش برای بسیاری از دردها و کاهش شدت آنها می تواند بسیار مفید باشد، از پا درد، کمر درد و… می توان به عنوان مهمترین آنها اشاره کرد، همچنین نوشیدن ای دمنوش برای کسانی که با مشکل خواب رو به رو هستند بسیار مناسب می باشد، خاصیت آرام بخشی و عدم وجود کافئین در این دمنوش باعث شده که برای یک نوشیدنی شبانه بسیار مفید و مناسب باشد.

5. دمنوش سنبل الطیب و بادرنجبویه

چای گیاهی

 • سنبل الطیب یک قاشق غذاخوری
 • بادرنجبویه یک قاشق غذاخوری
 • یک لیوان آب جوش
 • عسل به مقدار کافی
 • لیمو عمانی یک عدد

ما در گذشته در مورد دمنوش بادرنجبویه به اندازه کافی صحبت کرده ایم، حال شما می توانید با ترکیب کردن سنبل الطیب با بادرنجبویه و اضافه کردن آب جوش برای دم کردن آن اقدام کنید، برای استفاده از لیمو عمانی نیز بعد از صاف کردن دمنوش، لیمو را داخل آن انداخته و اجازه دهید که چند دقیقه داخل دمنوش شما باشد تا طعم و رایحه خود را آزاد کند.

لازم به ذکر است که شما می توانید از اسطوخودوس نیز در این چای گیاهی استفاده کنید و یک چای گیاهی با سه ترکیب اصلی در اختیار داشته باشید.

خواص و فواید ویژه: استفاده از این چای گیاهی می تواند برای کودکانی که بیش فعال می باشند نتایج مثبتی به همراه داشته باشد و مخصوصاً مشکلات خواب آنها را کمی مدیریت و رفه کند.

همچنین تحقیقات نشان می دهد که استفاده از این چای گیاهی می تواند برای سلامت قلب شما تاثیرات مثبتی به همراه داشته باشد و با کاهش فشار خون بالا و متعادل کردن آن، از ایجاد خطرات احتمالی برای قلب جلوگیری کند.

عوارض استفاده از دمنوش سنبل الطیب

دمنوش سنبل الطیب

تا اینجای کار در مورد روش های تهیه دمنوش سنبل الطیب و همچنین نتایج مثبتی که می تواند برای ما به همراه داشته باشد به اندازه کافی صحبت کردیم، اما زمانی یک بررسی دقیق و کامل خواهد شد که علاوه بر بیان خواص و فواید به سراغ عوارض و نتایج منفی نیز برویم.

به خودی خود استفاده از این چای گیاهی هیچگونه عوارضی را برای شما به همراه نخواهد داشت مگر اینکه جز این سه دسته باشید:

 • دارای بیماری های خاص می باشید.
 • مصرف و استفاده روزانه شما از این دمنوش بیش از حد مجاز باشد.
 • این چای گیاهی را به طور مداوم و بیش از 7 ماه می باشد که استفاده می کنید.

در مورد گزینه اول باید به این موضوع اشاره کنیم که نه تنها در مرد این دمنوش بلکه در مورد هر چای گیاهی لازم است در صورتی که شما با بیماری خاصی رو به رو هستید قبل از مصرف حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنید.

درباره مورد دوم نیز باید گفت حد مجاز استفاده از این دمنوش در روز حداکثر 2 فنجان در طول روز می باشد، پس مراقب استفاده از آن باشید.

و در پایان نیز باید گفت آزمایشات نشان می دهد که استفاده طولانی مدت و مداوم این دمنوش می تواند باعث عوارضی همچون ناراحتی معده ، سرگیجه ، خارش پوست و گاهاً مشکلات خوابی می شود.

نکته مهمی که لازم است به آن دقت شود این موضوع می باشد که دمنوش سنبل الطیب باعث ایجاد خواب آلودگی در افراد می شود، به همین خاطر توصیه می کنیم قبل از رانندگی به هیچ وجه به سراغ نوشیدن  این دمنوش نروید.

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture