رشد قهوه در سایه! تفاوت آن با سایر قهوه ها و اهمیت موضوع!

در جهان، دو نوع قهوه اصلی به نام های عربیکا و روبوستا وجود دارد! رشد قهوه در سایه و آفتاب اتفاق می افتد! لطفا با ما همراه باشید تا تفاوت هر دو را  توضیح دهیم!

تا سال 2017، عربیکا 75 تا 80 درصد از تولید قهوه جهان را تشکیل داده است، در حالی که روبوستا شامل حدود 20 درصد است. به طور کلی، دانه روبوستا به دلیل طعم نامرغوب آن از کیفیت پایین تری نسبت به عربیکا برخوردار می باشد.

با این حال، یکی از تفاوت های بارز بین این دو دانه قهوه، محیطی است که در آن رشد می کنند. به طور طبیعی، دانه های عربیکا به طور طبیعی در سایه رشد می کنند، در حالی که دانه های روبوستا در آفتاب رشد می کنند!

این دو روش رایج در کشت قهوه است که بصورت تجاری استفاده می شود: در سایه و در آفتاب! اگرچه گفته می شود یکی از آنها برای محیط زیست بسیار بهتر است.

فروشگاه قهوه کافی مافی

رشد قهوه در سایه و آفتاب

مزرعه قهوهگیاهان قهوه به طور طبیعی در زیر سایبان درختان متنوع رشد می کنند. مزارع قهوه از انواع ارتفاعات درختان برای سایه بر روی درحتان خود استفاده می کنند تا محیطی متنوع و از نظر اکولوژیکی متنوع ایجاد کنند.

از طرف دیگر، رشد قهوه در معرض آفتاب موجب می شود تا محافظ طبیعی درختان که همان سایه است از بین رفته و این بدان معنی است که تعداد بیشتری از سموم دفع آفات شیمیایی برای جلوگیری از آفات و بیماری های گیاهی در این گونه ها استفاده می شوند.

کشاورزان قهوه قادر به کاشت محصولات قهوه در آفتاب در تراکم بالاتری هستند که این امر بیشتر بر اکوسیستم اطراف آن تأکید می کند و باعث افزایش و ایجاد انگیزه در جنگل زدایی می شود.

افزایش تقاضا از سوی مصرف کنندگان در بازار قهوه، کشاورزان را به استفاده از روش رشد قهوه در آفتاب سوق می دهد! جایی که آنها می توانند تولید قهوه را به شدت افزایش دهند.

اگرچه این موضوع می تواند از نظر کمیت تولید قهوه موثر باشد اما می تواند تأثیر منفی محیطی به دلیل بودن آن در معرض آفتاب بگذارند!

خرید دانه قهوه

مزرعه قهوه بهشت ​​پرندگان است!

پرندگان و قهوهبه گفته مرکز پرندگان مهاجر اسمیتسونیان، تولید و رشد قهوه در سایه، بهترین راه برای حفظ یک جنگل طبیعی است! یک مزرعه قهوه سایه دار می تواند از یک جنگل بومی تقلید کند!

یعنی اینکه به انواع مختلف پرندگان، گیاهان و حشرات اجازه می دهد تا در رشد و سرسبزی درختان و گیاهانش نقش بسیار مهمی داشته باشند!

درختان میوه  ایی که سایه دارند، به ایجاد یک زیستگاه مناسب برای پرندگان کمک می کنند و هرچه پرندگان بیشتری بتوانند در یک مزرعه قهوه رفت و آمد کنند، برای رشد قهوه بهتر می باشد.

اهمیت این موضوع به این دلیل است که پرندگان می توانند به جلوگیری از آفات در حال رشد گیاهان قهوه کمک کنند.

براساس یک مطالعه در جامائیکا، محققان در 70 درصد از آلودگی میوه های قهوه به نوعی سوسک کوچک اشاره می کنند که گیاهان را آزار می دهد. حضور پرندگان در آن محیط ها می توانسته موجب کاهش و از بین بردن این آفت و افزایش بار محصول شود.

یک مطالعه مشابه دیگر که در مکزیک بر روی رشد قهوه در معرض آفتاب انجام شده است، منجر به افزایش 30 تا 64 درصدی حشرات جویدنی یا آبدزدک مانند کاترپیلار در گیاهان قهوه شده است.

مزارع قهوه سایه ای نه تنها زیستگاه بسیاری از گونه های پرنده را فراهم می کند، بلکه با محافظت از گیاهان ارزشمندی همچون قهوه، کیفیت رشد آنها را نیز تامین می کنند.

مزیت رشد قهوه در سایه

مزیت رشد در سایه قهوهآیا خاک بر رشد قهوه موثر است؟ چگونه؟ در حالی که ممکن است خاک به عنوان یک موضوع جالب به نظر نرسد ولی در واقع تأثیر شگفت انگیزی در روند رشد قهوه و محصول قهوه دارد:

سموم دفع آفات مورد استفاده در مزارع قهوه آفتابی می توانند به طور بالقوه وارد خاک شوند و بر خاک های اطراف نیز  تأثیر بگذارند.

کشت قهوه سایه ای باعث کاهش فرسایش خاک می شود و این باعث بهبود کیفیت خاک می شود.

شاخ و برگ هایی که از درختان اطراف آن سقوط می کنند، مواد مغذی قهوه رو به رشد را تأمین می کنند، که اغلب می تواند نیاز کود را جایگزین کند.

مزارع قهوه خورشیدی، سه برابر نیترات بیشتری نسبت به مزارع سایه ای تولید می کنند که این امر می تواند تاثیری در نحوه ورود آب به گیاهان داشته باشد.

درختان در مزارع دارای سایه می توانند به حذف کربن از جو کمک کنند.

خرید قهوه لاوازا

نتیجه گیری

عربیکاتولید قهوه در سایه از نظر زیست محیطی و همچنین طعم، بسیار بهتر است. به عنوان مصرف کنندگان، ما باید تلاش کنیم تا از مشاغلی حمایت کنیم که از روش های کشاورزی پایدار مانند تولید قهوه سایه ای استفاده می کنند.

اگر تقاضا برای خرید قهوه رشد یافته در آفتاب کاهش یابد، کشاورزان بیشتری احتمالاً از روش سالم تر زیست محیطی یعنی کشت آن در سایه  استفاده می کنند!

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture