راهنمای خرید سیلو حبوبات ، قهوه ، شکلات ، آجیل ، ادویه و…

سیلو حبوبات یا همان قهوه که با نام های دیگری همچون سیلو آجیل، شکلات، ادویه، عسل و… نیز شناخته شده می باشد، یکی از تجهیزات جدید و مدرنی می باشد که به خاطر زیبایی در طراحی و راحتی در نصب و استفاده با استقبال بسیاری بالای فروشگاه ها و انبارهای مواد غذایی قرار گرفته است.

طراحی اولیه این سیلوها برای قهوه بوده، قهوه ای  که در حال حاضر دومین تجارت بزرگ در جهان است. با روند روبه رشد این صنعت، بسیاری از کافی شاپ ها با این مشکل رو به رو شدند که دانه های قهوه ای که خریداری می کردند را باید در کیسه هایی که بسیار حجیم بود و از لحاظ زیبایی نیز وجه خوبی نداشت نگهداری می کردند.

به همین خاطر؛ سیلو قهوه که یک راه حل اقتصادی و منطقی برای ذخیره دانه های قهوه بود طراحی شد که باعث شد برداشتن و ذخیره کردن قهوه بسیار آسان شود. همچنین کیفیت، تازگی و سالم ماندن دانه های قهوه نیز حفظ می شود!

با گذشت زمان بسیاری از مشاغل متوجه این موضوع شدند که می توانند از سیلو قهوه برای کار خود استفاده کنند و برای نگهداری مواد غذایی همچون انواع حبوبات ، ادویه جات ، شکلات های مختلف و آجیل های گوناگون استفاده کنند.

سیلو حبوبات یک قهرمان دیده نشده!

سیلو قهوه

سیلو حبوبات یا قهوه جزئی از تجهیزات مدرن در صنعت قهوه و مواد غذایی به شمار می آید که بنا بر کاربرد در سایزها و جنس های مختلفی برای محیط های متفاوت مثل کارخانه، کافی شاپ، فروشگاه ها و منازل طراحی و ساخته می شوند.

سیلو حبوبات ، قهوه، آجیل و… از مهمترین تجهیزات در سیستم فرآیند تولید و نگهداری این مواد غذایی به حساب می آید.

لازم است بدانید در مورد ذخیره دانه های قهوه چه سبز، رست شده و  تازه چیده شده، شما به مهندسی و اجرای خوبی نیاز دارید تا بتوانید تازگی را در عین زیبا بودن حفظ کنید.

در این مطلب سعی شده است به دنبال راه حل هایی باشیم که بتوانیم طراوت و گندزدایی از دانه های قهوه و حبوبات را به بهترین شکل انجام دهیم تا بتوانیم در کمترین زمان ممکن، به بهترین نتیجه ممکن برسیم.

اصول تخلیه در سیلو حبوبات

سیلو قهوهفرآیند تخلیه در سیلو حبوبات و قهوه از مهمترین بخش های استفاده از این نوع سیلوها می باشد که باید به بهترین شکل ممکن انجام شود. لازم است به این نکته دقت شود که فرآیند تخلیه در واقع پیچیده تر از مواردی همچون نصب سیلو می باشد.

مهندسان تولید سیلو آجیل، با بررسی علمی جریان ورود و خروج درون آن، به نتایج خوبی در طراحی این وسیله مهم رسیدند. بحثی علمی به نام جریان انبوه یا جمعی این موضوع را در طراحی پیش آورده است که باید نوع طراحی به گونه ای باشد که در زمان تخلیه تمام موجودی درون سیلو، حالا فرقی نمی کند آجیل باشد، حبوبات باشد یا قهوه، همگی باید تحت یک نیروی درونی به سمت محل تخیله کشیده شود.

برای درک ساده تر این موضوع توصیه می کنیم که به تصویر بالا دقت کنید. کاملاً مشخص است که یک سلیو حبوبات مهندسی و اصولی به گونه ای طراحی می شود که تمام مواد اولیه موجود در آن برای تخلیه شروع به حرکت کنند.

در طراحی مهندسی این سیلوها به این موضوع نیز دقت شده است که در زمان تخلیه، فرقی نکند که اندازه های دانه های موجود در سیلو باهم فرق می کنند یا خیر.

یعنی اگر یک سیلو بر خلاف اصول مهندسی ساخته شود، در هنگام تخلیه ابتدا دانه های ریزتر شروع به تخلیه می کنند، این تفکیک یا الک کردن دانه های حبوبات، قهوه، آجیل به خاطر وجود سرعت مختلف دانه ها بر اساس اندازه می باشد.

در حالی که این موضوع باعث می شود که فروشندگان حبوبات، قهوه و آجیل با مشکل رو به رو شده و در زمان فروش فقط دانه های ریز را از سیلو خارج کنند که باعث عدم تقارن و نارضایتی مشتری خواهد شد.

این موضوع در مورد کسانی که برای استفاده از این سیلوها برای کافی شاپ می باشند بسیار مهم تر می باشد، زیرا می تواند فرایند رست و دم کردن را با اخلال جدی همراه کند.

جنس سیلو آجیل ، حبوبات، قهوه ، شکلات

سیلو قهوه

سیلو حبوبات و قهوه برای محیط های کافی شاپی یا فروشگاه های مواد غذایی اغلب جنس شیشه ای می باشد تا علاوه بر کارایی و حفظ عطر و بوی قهوه، آجیل، ادویه و… زیبایی به محیط ببخشد!

در محیط های بزرگتر مثل کارخانه ها از جنس های فلزی و فولادی استفاده می شود تا ضد زنگ بوده و از مقاومت در برابر اکسیداسیون برخوردار باشد. فولاد ضد زنگ نیز گران است.

سیلو عسل و مواد غذایی مایع

ما در کافی مافی به عنوان اصلی ترین فروشنده و عرضه کننده اینترنتی و آنلاین سیلوهای قهوه و آجیل  در ایران هر روزه تماس های بسیاری در مورد نوع مواد غذایی که می شود داخل این سیلوها ریخته شود داریم، یکی از رایج ترین آن ها عسل می باشد و اینکه آیا می توان از این سیلوها برای پر کردن مواد خوراکی شبیه به عسل استفاده کرد؟

قبل از هرچیزی لازمه به این موضوع اشاره کنیم که وقتی قصد داریم در مورد سیلو حبوبات یا قهوه و آجیل و موارد این شکلی صحبت می کنیم لازم است به ساختار این مواد غذایی دقت کنیم، همگی جامد هستند و دارای اندازه های تقریباً یکسان می باشند، پس این نوع سیلوها برای مواد جامد گزینه ایده آلی می باشد.

اما در مورد مواد غذایی مایع کمی موضوع متفاوت می باشد، این نوع مواد غذایی به خاطر ساختار مایعی که دارند زودتر خراب می شوند (مثل شیر) و اصولاً تاریخ انقضا کمتری نسبت به مواد خوراکی جامد دارند پس لازم است که خیلی بیشتر و سریع تر سیلوها تخلیه شوند که همین امر باعث می شود که عمر مفید این سیلوها کاهش پیدا کند.

از طرفی دیگر چون باز هم احتمال خرابی این مواد بالاست، لازم است که بعد از هر تخلیه سیلو، داخل سیلو کاملاً شسته شود و همین جابه جایی سیلو می تواند در طولانی مدت خطر شکسته شدن (بخاطر جنس شیشه ای سیلو) و خراب شدن سیلوها را افزایش دهد.

نکته بسیار مهم: اگر شما با موارد بالا مشکلی ندارید و یا تنها هدفتون از خرید این سیلوها برای زیبایی و نمای آنها می باشد و قصد ندارید که محتویات داخل سیلو را تخلیه کنید، قطعاً این سیلوها می تواند گزینه ایده آل شما برای خرید باشد و می توانید همین الان برای خرید سیلو اقدام کنید.

نکات مهم نصب سیلو حبوبات و شکلات

بعد از خرید سیلو لازم است شما برای نصب نکاتی را رعایت کنید البته تا از شکستن و جدا شدن سیلو از دیوار جلوگیری کنید. یادت باشه سیلو قهوه رومیزی نیازی به نصب نداره.

قبل از بیان این نکات به این موضوع اشاره کنیم که یک سیلو مهندسی لازم است تمام قطعات نصب را به همراه داشته، از پایه و درب های خروجی سیلو گرفته تا بست های و پیچ و مهره هایی که برای نصب نیاز دارید و سیلوهای کافی مافی تمام این مشخصات را دارا می باشد.

زاویه دیواره های خروجی

این موضوع کمی تخصصی می باشد و اینکه اگر شما برای مصرف معمولی قصد خرید سیلو را دارید بهتر است محلی را انتخاب کنید که دیوارهای دارای زاویه نباشند.

اما اگر قصد دارید خروج از سیلو و سرعت آن افزایش یابد می توانید زاویه دیوار را به گونه ای انتخاب کنید که قسمت بالا سیلو کمی به سمت بیرون باشد و بالعکس اگر قصد دارید از سیلو حبوبات فقط برای زیبایی استفاده کنید و مواد غذایی آن را خارج نکنید باید قسمت پایین سیلو کمی به سمت بیرون زاویه داشته باشد.

اینکار کمی تخصصی می باشد و نیاز به کار حرفه ای می باشد و اگر توانایی انجام آن را ندارید  به صورت معمولی بر روی دیوار نصب کنید.

صاف بودن دیواره ها

لازم است دیوارهایی که انتخاب می کنید برای نصب سیلو کاملاً صاف و یک دست باشد تا زمان تخلیه مواد غذایی آن با مشکل رو به رو نوشید.

سرعت تخلیه

سیلو قهوهبه طور خلاصه، خروجی سیلو به گونه ای بایستی تنظیم شده باشد که مطمئن شوید که این محصول از بین نمی رود و جریان خود را در صورت تخلیه قهوه حفظ می کند.

سرعت جریان باید با یک شیر خروجی در انتهای سیلو کنترل شود. همچنین مهم است که قطر دهانه خروجی باید متناسب با نیاز و مصرف شما باشد. به نظر می رسد چیز مهمی نیست، اما اغلب مورد غفلت قرار می گیرد.

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. مهدی بهرام چوبین می‌گوید

    سلام لطف کنید نحوه خرید سیلو و مدل های اون رو راهنمایی بفرمایید

    1. مرضیه فراهانی می‌گوید

      سلام دوست عزیز شما می تونید راهنمایی لازم رو داخل لینک خرید سیلو قهوه مشاهده کنید که داخل مقاله قرار داده ایم و در صورت نیاز به ما با شماره داخل سایت تماس بگیرید.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture