آداب کافی شاپ | 15 موردی که اگه نمیدونی نباید بری کافه!

آداب کافی شاپ رفتن و قهوه خوردن در کافه موضوع بسیار مهمیه که خیلی از ما یا آنها را نمیدانیم یا میدانیم و رعایت نمی کنیم. کافی شاپ ها در حال حاظر یکی از رایج ترین مکان هایی می‌باشد که خیلی از جوان ها و خانواده ها برای تفریح و استراحت به آنجا می روند و عدم رعایت یک سری ضوابط اخلاقی و استانداردها می تونه باعث به هم زدن این محیط بشه.

ما در این مقاله از کافی مافی قصد داریم در مورد مهمترین آداب کافی شاپ رفتن صحبت کنیم و مواردی که اینجا اشاره خواهیم کرد، شاید در بعضی موارد خنده دار و عجیب باشد ولی متاسفانه واقعی می باشد و در بسیاری از کافه ها اتفاق افتاده می افتد.

آداب کافی شاپ رفتن

اخلاق کافه رفتن

شاید خیلی از ما تنها برای نیم ساعت تفریح و یا خوردن یک فنجان قهوه به کافه می رویم ولی خیلی از افراد هستند که از این مکان برای انجام جلسه ها، تفکر کردن، حال خوب، شعر گفتن و… استفاده می کنند و رعایت آداب کافی شاپ باعث میشه که یک رضایت همگانی برای تمام کسانی که در آنجا حضور دارند و مخصوصاً باریستاها و اعضای کافه ایجاد شود و همگی از آن لذت ببرند.

لازمه بگم این موارد اصلا سخت نیست و 15 تا نکته بسیار ساده است و اگر جز افرادی هستید که برای اولین بار قصد دارید با دوست ، خانواده و یا معشوقه خود به این مکان بروید، اصلا نترسید چون به راحتی میتونید از همون بار اول تمام این موارد رو رعایت کنید.

1. داخل کافی شاپ گارسون نداریم!

خیلی از ما شخصی که برای ثبت سفارش در داخل کافه به سر میز ما می آید را با نام گارسون میشناسیم، ولی لازمه بدونید گارسون به کسی گفته می‌شود که در رستوران ها برای ثبت غذا بر سر میز شما می آید ولی در کافی شاپ کسی که اینکار را انجام میده با نام وِیتِر یا ویترس “Waiters”  شناخته می‌شود.

لطفاً ویتر را موقع ثبت سفارش با بشکن یا صدای بلند صدا نزنید، ویترس ها حواسشون به همه هست و شما تنها کافیه دستتون رو به حالت اشاره بالا ببرید، اگه ندیدن با صدای آروم صدا بزنید.

2. روی عکس و اسم سفارش ندید!

آداب کافی شاپ رفتن

این اتفاق داخل کافه ها زیاد می افتد مخصوصاً برای کسانی که برای اولین بار به کافه میروند؛ سفارش رو از روی عکس و اسم ثبت میکنند ولی وقتی آن رو میخورند این جمله را با صدای بلند بیان میکنند که چقدر بدمزه است، خب وقتی مزه یک نوشیدنی یا غذا را نمی دانید چرا سفارش میدهید!

شاید از ما بپرسید خب وقتی ما برای اولین بار میخواهیم سفارش بدهیم، چطور مزه آن را بفهمیم؟ یکی از وظیفه های مهم ویتر (شخص سفارش گیرنده) این است که برای شما مزه و مواد تشکیل دهنده نوشیدنی ها و خوراکی ها را توضیح دهد، پس موقع سفارش از وی سوال کنید و اصلا هم خجالت نکشید و فکر نکنید اینکار برخلاف آداب کافی شاپ می باشد.

3. ویتر را منتظر نذارید

قبل از اینکه به منو دقت کنید و بدانید که چه چیزی میل دارید، لطفا ویترس را صدا نکنید، ویترها معمولا مشغله زیادی دارند و اصلا درست نیست با اینکار شما آنها معطل بشوند.

اگر هم ویتر خودش خیلی زود پیش شما برای سفارش آمد، به راحتی به وی بگویید که هنوز انتخاب نکرده ایم. مطمئن باشید از شما ناراحت نمی‌شوند و به بقیه کارهاشون خواهند رسید.

یک نکته دیگه رو هم یادتون باشه خیلی موقع سفارش دادن با ویتر شوخی نکنید و وقتش را نگیرید.

4. موقع نشستن مراقب صدای صندلی ها باشید

از آنجایی که اصولاً فضای کافی شاپ ها به گونه ای می باشد که از صندلی های چوبی استفاده می کنند، این صندلی ها در صورت کشیده شدن روی زمین خیلی صدا می دهند، پس موقع نشستن سعی کنید آنها را بلند کرده و روی زمین نکشید.

مورد بعدی نیز اینکه نظم کافه را به هم نریزید و صندلی ها را جوری به هم نریزید که نظم کلی کافه خراب و به هم ریخته شود.

5. زمان نشستن را رعایت کنید

رفته به کافی شاپ و اخلاقش

یکی از مشکلات اساسی که خیلی از کافی شاپ ها دارند این است که افراد فکر می کنند چون هزینه یک سفارش را پرداخت کرده اند میتوانند هرچقدر که دوست دارند در کافه بنشینند!!

عرف زمان نشستن سر میز در کافه ها بین 45 دقیقه تا یک ساعت می باشد و اگر قصد دارید زمان بیشتری بشینید، حتما این موضوع را با ویتر و مسئول کافه هماهنگ کنید تا به مشکل نخورید. این مورد از مهمترین آداب کافی شاپ رفتن به حساب میاد.

6. با صدای بلند صحبت نکنید و هورت نکشید!

کافه یک محیط عمومی به حساب میاد که خیلی از افراد برای ریلکس شدن و آرامش به آنجا می روند، پس سعی کنید که اگر با شخصی یا اشخاصی به کافه میروید، از بلند صحبت کردن خود داری کنید، مخصوصاً اگر تعداد شما زیاد است.

شاید شما عادت دارید که موقع نوشیدن قهوه و چای هورت بکشید، باید بگم که در کافه باید این عادت را کنار گذاشته، چون خیلی از افراد اصلا حس خوبی نسبت به این کار ندارند و باعث ناراحتی آنها خواهید شد.

7. کثیف کاری نکنید 🙂

یکی از آداب کافی شاپ یا رستوران رفتن این است که موقع خوردن خیلی میز را به هم نریزیم و کثیف کاری نکنیم. شاید با خودتون بگید که پول دادیم و وظیفه نیروهای کافه می باشد که میز و زیر آن را تمیز کنند، حرفتون درست و منطقیه ولی اخلاقی نیست.

8. به رسپی کافی شاپ احترام بذارید

آداب کافی شاپ

این اتفاق خیلی رایج می باشد که افراد موقعی که غذا و یا نوشیدنی را داخل کافی شاپ سفارش می دهند، قصد دارند نوع تهیه و درست کردن آن را به دلخواه خودشان تغییر دهند، اینکار به هیچ وجه درست نیست، چون شما باریستا را استخدام نکرده اید که بخواهید به وی دستور دهید نوشیدنی خود را چگونه درست کند!

البته اینم بگم که تغییرات مختصر مشکلی ندارد، یعنی اینکه شما بخواهید موهیتو شما کم یخ باشد اصلا ایرادی ندارد، ولی اینکه بخواهید داخل سالاد سزار لوبیا بریزند اشتباه است! به طور مثال گفتما 🙂

9. توقعات بی جا نداشته باشیم!

خیلی از دوستان انتظاراتی دارند از کافی شاپ که خلاف عرف می باشد، یکی از رایج ترین این موارد تغییر آهنگی می باشد که در محیط کافه پخش می شود.

یادتان باشد شما کافه ای که وارد آن شده اید را خودتان انتخاب کرده اید، پس وقتی یک کافه به طور مثال سنتی می باشد، این خلاف آداب کافی شاپ رفتن می باشد که بخواهید یک آهنگ پاپ مخصوص شما پخش کنند.

10. به سالن دار یا ویتر انعام دهید

انعام به سالن دار و ویتر کافی شاپ

ویتر یا همان سالن دار اصولاً از حقوق و مزایای بالا برخوردار نمی باشند و این یک کار اخلاقی و دوستانه می باشد که با دادن انعام به وی انگیزه کار دهید، مخصوصاً اگر از وی سوالات و درخواست های زیادی داشته اید.

متاسفانه یک مورد دیگر که البته تعداد آن بالا نیست این موضوع می باشد که افراد برای خود نمایی جلویی شخصی که با آن به کافه رفته اند، یک نگاه بالا به پایین به سالن دارها دارند که رفتاری بسیار زشت و زننده می باشد.

11. سفارش درست بدهید

بسیاری از کافی شاپ ها بخاطر اینکه بتوانند مشتری جذب کنند، مجبور هستند که یک مکان شیک و در محیطی گران قیمت اجاره کنند که دارای هزینه بالایی برای آنها می باشد، پس موقع سفارش دادن حداقل ها را رعایت کنید.

خیلی مشاهده می شود که اشخاص برای اینکه بتوانند از محیط کافی شاپ استفاده کنند، داخل آن شده و تنها یک لیوان آب سفارش می دهند، باید بگوییم شاید کافه دار به خاطر احترام به شما حرفی نزند ولی این کار بر خلاف آداب و اخلاق کافه نشینی می باشد.

12. اگر ناراضی بودید، با احترام بیان کنید

ممکن است شما پس از خوردن قهوه یا هر نوشیدنی دیگر، از کیفیت سفارش خود ناراضی باشید. این نارضایتی را با صدای بلند و برای خود نمایی بیان نکنید و به آرامی با باریستا و ویتر در میان بگذارید و اگر جواب قانع کننده نشنیدید، دیگر آنجا نروید!

این موضوع را نیز در نظر بگیرید که شاید ما اشتباه می کنیم چون گاهی اوقات ما فکر می کنیم که خیلی حرفه ای هستیم در حالی که بعد از مدتی به اشتباه خود پی می بریم.

سه مورد دیگه رو داخل آپدیت مقاله مینویسم براتون 🙂

ما در این مقاله سعی کردیم مهمترین اخلاق و آداب کافی شاپ رفتن را به طور نکته وار و دقیق بیان کنیم، اگر شما نیز موردی می شناسید که لازم می بینید در این مقاله ذکر شود و ما فراموش کرده ایم را داخل کامنت ها برامون بنویسید.

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 نظر
 1. FunnyMan_1996 می‌گوید

  خدا قوت به سایت و یادداشتِ خوبتون

 2. eli می‌گوید

  تشکر از مطلب جامع و کاربردیتون عالی بود

 3. یون جو می‌گوید

  عالی بود من واقعا دوست دارم به کافه بیرم هرچند تاحالا نرفتم ولی حتماً امتحان میکنم 😊

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   خواهش میکنم 🙂

 4. رکسانه می‌گوید

  دروود
  اطلاعات خوب و مفیدی رو از مقالات شما دریافت کردم . خصوصا در آماده سازی انواع قهوه در منزل ، ممنون میشم اگر در خصوص کافی شاپ های معروف و منوهای اونها هم صحبت کنید . و یه موضوع دیگه من یک نوشیدنی بی نظیر رو امتحان کردم که هیچ وقت طعمش رو فراموش نمیکنم و اون آیس کافه لاته بود که از استار باکس تهیه کردم خیییلی خوش طعم بود و در اون از یخ ریز بلندر شده استفاده کرده بودند به طور غیر حرفه ای تو خونه درستش کردم ولی به اون خوشمزه گی نشد آیا شیوه خاصی در ترکیب یخ و لاته هست؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   خیلی موارد به میزان مهارت بستگی داره نه نوع ماده اولیه

 5. Arash می‌گوید

  بسیار عالی، استفاده کردم

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   خوشحالم مطلب براتون مفید بوده

 6. امیر مرادمند می‌گوید

  سلام امکانش هست با خودمون کیک ببریم تو کافه
  تولد نیستا
  سالگرد دوستیه

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   کافه به کافه فرق داره

 7. 🍃💜زهرایزدانی🍃💜 می‌گوید

  💚💚

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   🙂

 8. مریم می‌گوید

  واقعا عالی بود ممنون از اینکه این آداب را آموزش میدید.

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   خوشحالیم دوست داشتید

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture