قهوه و شکلات! بررسی ارتباط این دو خوراکی محبوب! (بخش اول)

قهوه و شکلات ترکیبی هستند دوست داشتنی و محبوب که می توان گفت بسیاری از ما حداقل دوستدار یکی از آنها می باشیم و در اکثر مواقع نیز عاشق هر دو می باشیم.

اما سوال اینجاست چرا بیشتر کسانی که قهوه دوست دارن به شکلات نیز همین حس را دارند و بالعکس! آیا واقعا قهوه و شکلات به هم مرتبط می باشند؟ ما سعی داریم در اینجا این موضوع را با هم بررسی کنیم.

آیا قهوه و شکلات به هم مرتبط اند؟

قهوه و شکلات

اگر بخواهیم جواب صریجی به این سوال بدهیم باید بگوییم که خیر، قهوه و شکلات به هم ربطی ندارند و آنها از دو گیاه بسیار متفاوت و همچنین از دو قاره بسیار متفاوت می آیند.

قهوه در اصل از آفریقا و کشورهای عربی (در واقع اتیوپی و یمن و کشورهای نزدیکشان) می آید، که در حال حاضر بهترین محل پرورش و  رشد قهوه نیز در آمریکای جنوبی است.

در حالی که منشا اصلی کاکائو که باعث پیدا شدن آن شد در آمریکای جنوبی بود که در حال حاظر نیز آفریقا بهترین محل رشد آن می باشد که در واقع می توان تقریبا آن را برعکس قهوه دانست!

این دو دانه نه تنها از دو گیاه متفاوت تهیه می شوند، بلکه هدف دیگری نیز برای تهیه آنها وجود داشت، قهوه به عنوان یک ماده محرک همراه با برخی از آنتی اکسیدان ها برای کمک به نیروی کار و افزایش راندمان کاری و به نوعی برای قشر پایین گسترش پیدا کرد.

برعکس کاکائو به نوعی برای مراسم و جشن ها استفاده می شد و بیشتر در دسترس سلطنت و اشراف قرار داشت و با گزشت زمان خیلی زیادی در دسترس عموم قرار گرفت.

کاکائو یک کالای برتر بود و برای طعم دادن به شیرینی ها (یا به تنهایی شیرینی بودن) بسیار استفاده می شد و آنتی اکسیدان های بیشتری نسبت به دانه های قهوه دارد اما با این وجود کافئین آن بسیار کمتر می باشد.

برای قهوه و شکلات اگر از افزودنی هایی مانند  شکر یا خامه استفاده کنیم میزان ارزش غذاییشان به شدت کاهش می یابد.

بنابراین شکلات تلخ و قهوه سیاه بهترین راه برای لذت بردن از آنها از لحاظ سلامتی و همچنین به دست آوردن طعم واقعی آن می باشد، هرچند همه نمی توانند از پس طعم آن برآیند! 🙂

خرید دانه قهوه

قهوه عطر و طعم آن!

عطر و طعم

در واقع استفاده از واژه دانه قهوه کمی نادرست است، در واقع یک دانه نیست همانطور که یک دانه است!

درخت قهوه میوه هایی را رشد می دهد که شباهت زیادی به انگور دارند و روی شاخه های درخت بسیار شبیه انگور روی درخت مو می باشند، اما ساختار آنها شبیه گیلاس است و هسته درون میوه ها دانه قهوه ای است که امروز ما می شناسیم!

این که قهوه در کجا، کدام منطقه و چگونه کاشته شده است، بر شکل ظاهری و طعم دانه ها بسیار تأثیر گذار می باشد.

در ابتدا دانه قهوه سبز است و باید شسته شود، سپس دانه ها در سطوح مختلف و دلخواه تفت داده می شود (رست قهوه) گاهی سبز می ماند، گاهی اوقات نیز تقریبا کاملاً سیاه می شود و یا هر چیز دیگری ما بین آن!

سطح تفت و رست دادن قهوه باعث ایجاد بخشی از طعم تلخی قهوه و رنگ های تیره آن می باشد که بخش دیگری هم به خاطر وجود کافئین در داخل دانه است، به همین دلیل است که قهوه دیکاف نسبت به قهوه معمولی طعم بسیار ملایم تری دارد.

آسیاب کردن قهوه ممکن است باعث شود که اگر میزان آسیاب بسیار بالا باشد، قهوه شما شبیه به پودر کاکائو به نظر برسد، اما این کجا و آن کجا! 🙂

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture