دانه قهوه و مواردی که باعث بد شدن طعم آنها می شود!! (بخش دوم)

ما در ادامه مواردی که روی دانه قهوه ما تاثیر گذارند و باعث می شود که قهوه ما دارای طعم دلچسب و لذت بخشی شود سعی می کنیم تا موضوعاتی که شما لازم است رعایت کنید را باهم بررسی کنیم.

درست است که دانه قهوه خراب نمی شود و یا به سختی این اتفاق می افتد ولی نکته مهم این است که دانه اگر به درستی نگه داری و رست داده نشود قطعا طعم و عطر واقعی خود را از دست می دهد.

بیشتر بخوانیم: دانه های قهوه و مواردی که باعث بد شدن طعم آنها می شود!! (بخش اول)

چرا قهوه بهترین تاریخ مصرف را دارد؟

دانه قهوه

شرکت هایی که قهوه می فروشند تمایل دارند که به جای تاریخ رست دادن، بهترین تاریخ مصرف را روی بسته بندی درج کنند.

این موضوع برای این است که شما یک ایده کلی در مورد مدت زمان استفاده از قهوه داشته باشید. بهترین تاریخ خرید معمولاً یک سال از روزی است که قهوه رست داده شده، هرچه قهوه دانه کامل به تاریخ رست نزدیکتر باشد، تازه تر است.

همانطور که گفته شد، موارد زیادی وجود دارد که می تواند در مدت زمان تازه ماندن دانه قهوه موثر باشد. این موضوع می تواند به این معنی باشد که قهوه شما می تواند برای مدت طولانی خوب بماند یا حتی قبل از بهترین زمان مصرف که بر روی بسته درج شده، بد و خراب شود.

از آنجا که قهوه از نظر فنی منقضی نمی شود، نوشیدن قهوه ای که از بهترین تاریخ آن گذشته است ضرری به شما نخواهد رساند.

خرید قهوه اسپرسو 

چه اتفاقی برای قهوه می افتد؟

اتفاق

دانه قهوه مملو از دسته ای از روغن ها، ترکیبات شیمیایی و اسیدهای مختلف است، البته این عناصر باعث ایجاد نگرانی در شما نباید شود زیرا آنها همان چیزهایی است که عطر و طعم و بوی مطبوع را به قهوه می دهند.

به همین خاطر است که اگر دانه ها با هوا تماس بگیرند باعث می شود که با گذشت زمان دانه ها طعم خود را از دست دهند.

دلیل آن هم این است که اکسیژن با اکسیداسیون و تخریب ترکیبات محلول در قهوه، طعم آن را از بین می برد دقیقا شبیه چگونگی شروع زنگ زدگی آهن در تماس با هوا است.

از آنجا که اکسیژن تمایل دارد این کار را به دانه قهوه انجام دهد، اکثر تولید کنندگان اطمینان حاصل می کنند که کیسه های بسته بندی قهوه را کاملا پلمپ شده و خالی از هوا کنند تا با اینکار باعث کاهش تماس دانه با اکسیژن شوند تا طراوت آن را حفظ کنند.

چگونه می توانید تشخیص دهید قهوه از بین رفته است؟

از بین رفتن دانه

وقتی کسی می گوید قهوه “بد” شده است، منظور آن معمولاً یکی از این دو مورد است، وضعیت جایی است که قهوه در آن خراب می شود که معمولاً به این معنی است که آب درون ظرفی که قهوه در آن ریخته شده است نفوذ کرده.

که باعث جمع شدن کپک می شود و باید فوراً قهوه را بیرون بریزید حتی اگر تجمع کپک را مشاهده نکنید، به شرطی که متوجه شوید دانه ها مرطوب یا نم دار هستند بهتر است احتیاط را رعایت کنید.

با این حال گاهی اوقات وقتی مردم می گویند قهوه بد شده است، این بدان معنی است که دانه ها بیات شده اند که اگر ترجیح دهید آن را حتی بعد از کهنه شدن میل کنید، قهوه ای که آماده می کنید قطعا مناسب و خوب نخواهد شد.

خرید قهوه لاوازا

ماندگاری دانه قهوه چقدر است؟

ماندگاری قهوه

اگر بخواهیم رک پاسخ دهیم باید بگوییم هیچ پاسخی برای این سوال وجود ندارد، شرایط مختلف نگهداری، نوع دانه و نوع قهوه ای که دریافت می کنید، همگی از عوامل ماندگاری قهوه شما هستند.

اما شرط لازم نگهداری این است که قهوه خود را در ظرفی که هوا در آن نفوذ نمی تواند بکند نگهداری کنید و آن را در یک مکان تاریک و خنک نگه دارید، این شرایطی است که انواع مختلف دانه ها در این شرایط می توانند دوام بیاورند.

منبع: www.craftcoffeeguru.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
  1. Zahra می‌گوید

    😍👌🏻

  2. Zahra می‌گوید

    😍👌🏻 awli bod

    1. مرضیه فراهانی می‌گوید

      سلام وقتتون بخیر
      خوشحالیم از رضایت شما

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture